ENGLISH VERSION

Wpis został stworzony przed powstaniem typologii Ethereal.

Ingenue - Youthful & Innocent

Kobiety o dziewczęcych twarzach.

Tajemniczo brzmiący przymiotnik ingenue ma swoje etymologiczne korzenie w starożytnej łacinie. Jednak najtrafniejsze tłumaczenie, które wpisuje się w kontekst dotyczący typów urody, wywodzi się z języków: hiszpańskiego oraz włoskiego. Ingenuo w obu tych językach oznacza człowieka prostodusznego, naiwnego, niewinnego i szczerego. Komu najczęściej przypisujemy podobne cechy? Oczywiście istotom ze wszech miar młodocianym. Ingenue jako pierwiastek będący elementem kobiecej urody oznacza ni mniej, ni więcej jak dziewczęcą aparycję.

Jednak generalizowanie pierwiastka Ingenue i przypisywanie mu równocześnie kilku nierozłącznych cech nie jest właściwą koncepcją. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż na dziewczęcy wygląd może oddziaływać parę różnych czynników. Dziecięcy koloryt w urodzie mogą wskazać zarówno same rysy twarzy jak i mimika, a szczególnie uśmiech. Dlatego też pierwiastek Ingenue zgodnie z jego tłumaczeniem należy podzielić na dwie części składowe. W ich nazewnictwie posłużymy się językiem angielskim. Pierwszy element zabrzmi jako Innocent, drugi zaś jako Youthful. Oba komponenty Ingenue  mogą występować zarówno razem, jak i oddzielnie, w rozmaitym stopniu wpływając na poszczególne typy urody. Co ciekawe mogą też łączyć się z którymś z dwóch ogniw pierwiastka Angelic –  z Ethereal lub z Noble.

Wyżej opisany podział doskonale wpisuje się w rzeczywiste oddziaływanie pierwiastka Ingenue. Nie wszystkie kobiety o dziewczęcej urodzie emanują powściągliwą niewinnością. Nader często dziewczęcość daje znać o sobie w sposób zalotny i figlarny. Dlatego też warto traktować pierwiastek Ingenue nie jako spójną całość, a raczej jako zespół pewnych cech, które niekoniecznie muszą występować równolegle.


Istnieją dwie koncepcje dotyczące pierwiastka Ingenue. Jedna z nich zakłada istnienie dodatkowego typu urody, będącego brakującym ogniwem w koncepcji David’a Kibbe. Rzekomo niezagospodarowane odpowiedzi z grupy D, odnoszą się do pełnego typu urody o nazwie Ingenue. Twarz i figurę charakteryzują odpowiedzi z grupy D. Dziewczęcość idzie w parze z delikatnie kobiecą budową ciała. Reprezentantki mają jasne typy kolorystyczne, najczęściej są blondynkami.

Śmieszy fakt, że owe przykładowe blondynki naturalnymi blondynkami nie są. A ich figury mogą równie dobrze kwalifikować się do innych typów nasyconych pierwiastkiem Yin.

O wiele sensowniejsza i bardziej realistyczna teoria przyjmuje, że pierwiastek Ingenue, może występować w każdym fizjonomicznym typie urody, a jego wpływ dotyczy szczególnie twarzy.

Zalecanie wszystkim kobietom u których dostrzega się wpływ Ingenue dziewczęco-romantycznego stylu od stóp do głów, jest pomysłem na wskroś kuriozalnym.

Wyobraźmy sobie chociażby Charlize Theron odzianą we falbanki, groszki i kokardki. Wyglądałaby co najmniej śmiesznie. Jej figura to wypisz wymaluj Flamboyant Natural. A twarz? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie.

charlize_theron

 

Charlize Theron niekiedy też zaliczana jest do typu Theatrical Romantic. Co jest kolejnym zafałszowaniem typologii Kibbe. Kobieta o bardzo androgenicznej sylwetce i wysokim wzroście nie może być kwalifikowana do romantycznego typu urody. Jako niezbyt wiarygodny dowód przynależności Charlize do typu Theatrical Romantic przedstawiane są zdjęcia z filmu “Snow White and the Huntsman” (“Królewna Śnieżka i Łowca”). Charlize wcielająca się postać królowej Ravenny niestety nie wygląda idealnie. Nadmiar ozdób przytłacza. Owszem jako aktorka i ogólnie bardzo atrakcyjna kobieta prezentuje się ciekawie. Ale która kobieta chciałaby usłyszeć, że wygląda tylko ciekawie? Bez względu na to czy nosiłaby koronę czy też chustkę na głowie. Królewska charakteryzacja powinna podbić urodę, która rzeczywiście byłaby typem Theatrical Romantic. W przypadku Charlize Theron nic podobnego nie ma miejsca.

charlize_theron_ravenna

 

Poniżej kolejny dowód na to, że styl Theatrical Romantic nie jest dla Charlize Theron najlepszym wyborem.

charlize_theron_TR

 

Uroda Charlize w pewnych ujęciach wykazuje silne cechy Flamboyant Natural. Zresztą nie bez powodu wygrała casting do filmu “Monster”. Wystarczyła odpowiednia charakteryzacja i dziewczęcy urok zniknął bez śladu. Nie byłoby to tak proste i wiarygodne gdyby zamiast Charlize do zagrania głównej roli w filmie “Monster” zaangażowano np. Jennifer Love Hewitt lub, idąc jeszcze dalej w kierunku Romantic, Jennifer Lopez.

charlize_theron_monster

 

Charlize Theron odbierająca Oscara za rolę w filmie “Monster” była wystylizowana tak nieciekawie, że aż wzbudzała zbyt bliskie skojarzenia z graną przez siebie bohaterką. Oto jak zbyt romantyczny look może fatalnie wpłynąć na kobietę o typie Flamboyant Natural z silnym wpływem pierwiastka Ingenue. A przecież to tylko romantyczna fryzura retro i wieczorowy makijaż. Niestety zupełnie nie współgrające z urodą laureatki.

charlize_theron_oscar

 

Pierwiastkowi Ingenue po pierwsze nie należy przeszkadzać. Jest on bardzo wrażliwy na niewłaściwe stylizacje oraz wizaż. Drobnym błędem w sztuce można sprawić, że dziewczęcość zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Poniżej konfrontacja silnej kobiety Flamboyant Natural z dziewczęcą urodą oprawioną właściwą fryzurą oraz strojem, który nie gasi pierwiastka Ingenue, a przy tym świetnie podkreśla zgrabną sylwetkę.

charlize_theron_porównanie

 

Na koniec tego rozdziału zdjęcie niedużej kobiety stojącej u boku mocno wyrośniętej “dziewczynki”. Amanda Seyfried – typ Soft Natural z wpływem pierwiastka Ethereal oraz Charlize Theron (177cm wzrostu) – typ Flamboyant Natural z silnym wpływem pierwiastka Ingenue.

charlize_theron_amanda_seyfried


Niewinną, dziewczęcą buzię łatwo zidentyfikować. Kobiety o lalkowatej urodzie nie emanują romantycznym seksapilem. O ich niepowtarzalnym uroku stanowi delikatność i niewinność. Wystarczy spojrzeć na Michelle Pfeiffer, Polę Raksę czy Gemmę Ward, aby dokładnie zrozumieć na czym polega bardzo silny wpływ pierwiastka Innocent.

porównnie_twarze_Innocent

 

Michelle Pfeiffer jest przedstawicielką typu Dramatic Classic. W jej rysach twarzy można doszukać się pewnych dramatycznych cech. Jednak ogólne wrażenie jakie sprawia jej twarz jest nacechowane przede wszystkim magią dziewczęcego uroku. Jak wypada porównanie z Diane Kruger? Panie mają podobną kolorystykę oraz ten sam typ według David’a Kibbe. Z reguły w takim przypadku uroda ma bardzo podobny charakter. Sytuacja ulega zmianie, kiedy w grę wchodzi wpływ pierwiastka Ingenue (U Michelle przeważa Innocent. Youthful jest drugorzędny).

Pofalowany, niesforny lob jest idealną fryzurą dla Michelle. Natomiast u Diane sprawdza się zalecenie unikania tego typu fryzur przez kobiety o typie Dramatic Classic.

porównnie_twarze_Innocent_02


Jeszcze bardziej oryginalną urodą została obdarzona Gemma Ward. Ta australijska modelka mierząca 178cm wzrostu, będąca typem Flamboyant Natural ma twarz zupełnie nie przystającą do tego typu urody. Oryginalne rysy zawdzięcza wpływowi pierwiastka Innocent tworzącego magiczny duet z pierwiastkiem Ethereal.

Poniżej Gemma Ward jako Flamboyant Natural. W porównaniu z Anją Rubik (typ Dramatic) budowa ciała Gemmy jest wyraźnie mocniejsza, ramiona oraz twarz dużo szersze. Pierwiastki: Innocent oraz Ethereal na poniższych trzech zdjęciach są mniej wyraźne. Flamboyant Natural gra pierwsze skrzypce.

gemma_ward_01

gemma_ward_02

gemma_ward_03

 

 

Jednak wystarczy przyjrzeć się zbliżeniu twarzy, aby dostrzec całkiem inną stronę urody Gemmy. Konfrontacja z Claudią Schiffer, typową przedstawicielką Flamboyant Natural, wykazuje jak różna jest uroda na którą wpływ mają dodatkowe pierwiastki. Sylwetka pozostaje zgodna z typem Kibbe. Natomiast twarz jest diametralnie różna od wzorcowej.

porównnie_twarze_Innocent_03

 

Jeżeli dziewczęca uroda zostanie właściwie oprawiona, androgeniczny typ schodzi na drugi plan. Na zdjęciach powyżej Flamboyant Natural był dominujący. Natomiast Gemma siedząca na huśtawce bardziej przypomina typ Soft Gamine niż ten, którym jest w rzeczywistości.

gemma_ward_04


Niecodzienne połączenie pierwiastka Innocent oraz Ethereal wpłynęło również na urodę Lily Cole. Zestawienie pierwiastków dodatkowych u Gemmy oraz u Lily jest bardzo podobne. Ekstremalnie silny wpływ pierwiastka Innocent w połączeniu z Ethereal występuje dość rzadko.

lily_cole_01

 

Poniżej świetna sesja zdjęciowa z Lily Cole – “Little Girl & Boy Lost” – autorstwa Annie Leibovitz (Vogue 2009). Mała dziewczynka ma 179cm wzrostu. A w roli czarownicy Lady Gaga, u której nie sposób dopatrzeć się wpływu Ingenue czy Ethereal.

Lily_Cole_Lady_Gaga (1)

Lily_Cole_Lady_Gaga (2)

Lily_Cole_Lady_Gaga (3)

Lily_Cole_Lady_Gaga (4)

Lily_Cole_Lady_Gaga (5)

Lily_Cole_Lady_Gaga (6)


Pierwiastek Ingenue może zaznaczyć swoją obecność również w mniej oczywisty sposób. Dziewczęca aura nie kończy się na delikatnych rysach. Twarz lalki nie jest jedynym wyznacznikiem subtelności powiązanej z dziecięcym urokiem. Uroda kobiety może być uroczo dziewczęca nawet wtedy, kiedy jej rysy są nieco ostrzejsze. Wówczas na pierwszy plan wysuwa się pierwiastek Youthful. Innocent nadal jest obecny, ale nie gra już pierwszych skrzypiec, tak jak ma to miejsce w przypadku lalkowatej urody.

Uśmiech i śmiech kobiet u których dominuje pierwiastek Youthful (Innocent jest ciągle obecny) jest rozbrajający i iskrzący w niemalże dziecinny sposób. Naturalnie ich dziewczęcy urok to nie tylko mimika. Ten rodzaj urody emanuje szczególną dziewczęcą aurą, która stanowi przeciwieństwo romantycznych nut. Jawny seksapil zostaje zastąpiony filuternym wdziękiem i uroczą aparycją.

Przykładem kobiety o takiej właśnie urodzie jest Carey Mulligan. Jej twarz trudno skojarzyć z urodą kobiet-lalek. A jednak mimo to czar i wdzięk Carey Mulligan są bez reszty dziewczęce. Charakteryzacja do filmu “The Great Gatsby” wydobyła najurokliwsze tony urody Carey.

Carey Mulligan

 

Carey Mulligan prezentuje typ Gamine. Jednak za sprawą pierwiastka Ingenue trudno nazwać Carey typową chłopczycą. Jeśli pierwiastek Youthful idzie w parze z Innocent (bez względu na to, który z nich dominuje) mamy do czynienia z dziewczęcą urodą. Natomiast w przypadku kiedy Youthful występuje solo, narasta androgeniczny klimat i określenie “chłopczyca” staje się tym zdecydowanie właściwszym.

Uroda Carey Mulligan zestawiona z urodą Kate Mary idealnie obrazuje powyższą teorię. Obie panie należą do czystego typu Gamine. Jednak ich twarze otacza zupełnie inna aura. Dziewczynka kontra chłopczyca – taki wynik daje poniżej przedstawiona konfrontacja.

carey_kate

carey_kate_02

 

Jeszcze ostrzejszy kontrast wywołuje zestawienie z kobietą typu Dramatic. Carey Mulligan (170cm wzrostu) w duecie z Keirą Knightley (170cm wzrostu). Typ Gamine z wpływem pierwiastka Ingenue kontra typ Dramatic. Uśmiech Keiry nie jest szczególnie uroczy czy też rozbrajający. Atuty urody typu Dramatic są z goła odmienne i znajdują się na przeciwległej osi.

Carey-Mulligan_porówanie

Carey-Mulligan_porówanie_03


Krnąbrny pierwiastek Ingenue, na przekór teorii Harriet McJimsey, lubi zdobić kobiety o rozmaitych typach urody. Nie jest powiązany tylko i wyłącznie z odpowiedziami z grupy D. Nie wiedzieć dlaczego upodobał sobie głównie kobiety o androgenicznych sylwetkach. Poza typem Soft Gamine, gdzie sylwetka mocno androgeniczna nie jest (A jak już wiemy twarze Soft Gamine są najmocniej nasycone pierwiastkiem Ingenue).

Kolejnym przykładem połączenia mocnej sylwetki z pierwiastkiem Ingenue znów jest kobieta typu Flamboyant Natural (wyżej omawiane były: Charlize Theron oraz Gemma Ward). U Julii Roberts, podobnie jak u Carey Mulligan (Gamine), dominuje pierwiastek Youthful. Innocent pełni funkcje drugorzędne. Jednak jego obecność jest również bardzo istotna i bezsprzecznie widoczna. Na pierwszy rzut oka Julia nie ma tak dziewczęcej twarzy jak Charlize Theron. Widać u niej dużo silniejszy niż u Charlize wpływ Dramatic. Wystarczy jednak chwilę dłużej przebywać w towarzystwie charyzmatycznego uroku Julii Roberts, by nabrać przekonania, że pierwiastek Ingenue bardzo mocno zaznacza swoją obecność.

julia roberts_ingenue_youthful

julia_roberts_03

julia_roberts_01

 

Charakteryzacja do filmu “Mirror Mirror” (“Królewna Śnieżka”) skutecznie wydobyła dramatyczny charakter urody Julii Roberts. Dziewczęcość ukryła się za kostiumem, makijażem, fryzurą. Kolejny raz potwierdza się teoria o tym jak delikatny jest pierwiastek Ingenue i jak łatwo go zatracić.

julia_roberts_04

 

Jednak nie trzeba kostiumu o tak dużej mocy, aby pierwiastek Ingenue został zdominowany. Julia Roberts jako: Dramatic, Soft Classic  czy Theatrical Romantic (kolejno z zdjęciach) również zatraca to co w jej urodzie najcenniejsze.

julia_roberts_05

 

A wystarczy odpowiedni strój o linii właściwej dla sylwetki Flamboyant Natural połączony z dziewczęcą fryzurą oraz właściwym makijażem, by uroda dojrzalej Julii Roberts rozkwitła w pełni. Przedstawione poniżej stylizacje zapierają dech w piersiach. Czysta perfekcja.

julia_roberts_02

Stylizacje te nie są dziewczęce, ale są na tyle subtelne, że nie gaszą urody Julii. W pobliżu twarzy nie ma żadnych zakłóceń. A smukła, zgrabna sylwetka jest podkreślona we właściwy sposób. Nie bez znaczenia jest również jasny, świeży kolor kreacji.


Ciekawy materiał badawczy stanowią zdjęcia Julii Roberts na których pozuje ze swoją bratanicą – Emmą Roberts (grała min. w trzeciej części “American Horror Story”). Emma ma 157cm wzrostu i jest dość wzorcowym typem Flamboyant Gamine. Jej uroda teoretycznie jest bliższa dziewczęcej niż uroda Julii (Flamboyant Natural – 175cm wzrostu). Jednak to właśnie, starsza o całe pokolenie, ciotka Julia roztacza wokół siebie dziewczęcą aurę. Uroda Emmy jest dużo bardziej androgeniczna. Nie zmienia faktu młody wiek, czy przynależność do grupy Gamine. Pierwiastek Youthful występujący w pojedynkę, wpływa na urodę zupełnie inaczej niż pełne Ingenue (czyli Youthful plus Innocent lub Innocent plus Youthful).

julia_roberts_emma_roberts_01

julia_roberts_emma_roberts_02

julia_roberts_emma_roberts_03

 

Na końcu do Julii i Emmy dołącza Shirley MacLaine (typ Flamboyant Natural z bardzo silnym wpływem pierwiastka Ingenue). Przesuwamy się o kolejne pokolenie wstecz. I co widzimy? Licząca osiemdziesiąt jeden wiosen Shirley MacLaine ciągle ma dziewczęcą buzię. Ani wiek, ani zmarszczki nie zdołały zatrzeć pierwiastka Ingenue. Oczywiście jego działanie osłabiło się z wiekiem, ale nadal jest wyraźnie dostrzegalny.

julia_roberts_emma_roberts_shirley_maclaine


Z wiekiem, siłą rzeczy, wpływ pierwiastka Ingenue maleje. Każdy typ urody przesuwa się w kierunku androgenicznym. To na jak długo uda się zachować dziewczęcy urok, zleży od mocy pierwiastka Ingenue, oraz od indywidualnych cech wyglądu. Najbardziej odporny na upływ czasu jest energetyczny pierwiastek Youthful. Z kolei typowo lalkowata uroda jest dostrzegalna bez względu na wiek głównie u kobiet typu Soft Gamine. W tym typie zarówno Innocent jak i Youthful są bardzo intensywne. Lalkowate, niewinne twarze kobiet o innych typach urody, często mocno zmieniają się wraz z wiekiem. Pierwiastek Innocent występujący w pojedynkę, jest bardzo podatny na upływ czasu.

Opiewana, delikatna uroda Poli Raksy (w młodości silny wpływ Innocent) dość prędko przesunęła się w kierunku klasycznym.

pola_raksa

 

Dla odmiany, kiedyś dużo mniej lalkowata, ale nie pozbawiona sporej dozy dziewczęcego uroku, twarz Danuty Szaflarskiej (dominuje Youthful, Innocent jest na drugim planie), roztacza magiczny czar Ingenue do dziś. Młodzieńczy, rozbrajający uśmiech towarzyszył i towarzyszy jej przez cały czas.

danuta_Szaflarska_01

danuta_Szaflarska

Danuta_Szaflarska

 

Na koniec jeszcze zdjęcie Barbary Krafftówny. Kobiety, u której pierwiastek Ingenue ma elektryzującą moc. Iskrzący temperament idzie w parze z niesamowitą urodą. Pani Barbara ciągle wygląda jak dziewczynka. Niesamowite!

Barbara_Krafftówna


WPIS ARCHIWALNY

W odniesieniu do moich najnowszych metod diagnozowania, niektóre informacje zawarte w jego treści oraz w komentarzach mogą być nieaktualne. Na dzień dzisiejszy pracuję i analizuję głownie w oparciu o stworzoną przeze mnie typologię Ethereal.
 
Stylizacje zamieszczone na Pintereście oraz strona z diagnozami (ETHEREALOWE DIAGNOZY) są bieżącymi i świeżymi źródłami informacji.

Share:

141 komentarzy

 1. Peony 7 lipca, 2015 o 13:37 Odpowiedz

  Weszłam na tą stronę całkiem niedawno ale jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy o typach urody 🙂 Wiem już, że nie jestem typem “laleczki”, mam bardziej “dojrzałą”, kobiecą urodę. Czy wśród tych trzech pań można dostrzec pierwiastek ingenue: Mariah Carey, Mandy Moore, Amanda Bynes?
  Czytając dzisiejszy wpis doszłam do wniosku, że dla kogoś, kto niezbyt zna się na stylach, trendach itp. najbezpieczniejsza byłaby klasyka. Może i nudna ale chociaż nie przegapi się momentu, kiedy zaczyna wyglądać się już trochę “wiekowo” i należałoby trochę zmodyfikować styl. Czy np. preppy style nadaje się dla każdego bez względu na wiek i urodę? A może smart casual? Jak sądzisz?

 2. Malgosia 9 lipca, 2015 o 10:50 Odpowiedz

  Zmeczona wczoraj bylam poznym wieczorem, ale ten cudowny wpis mnie pochlonal i nie puscil do lozka:)
  Greto, niesamowite jak zwykle!! I tak juz przez twoj blog i moja metamorfoze inaczej patrze na kobiety, a teraz to juz wogole detaliczniej bede sie im przygladala- to jest bardzo interesujace!!
  No coz, jako “dramatic” pewnie nie mam ani ciut z tego opisu ale to nic:)
  Najbardziej zafascynowala mnie piekna Julia Roberts.

 3. Maria 10 lipca, 2015 o 22:15 Odpowiedz

  Greto, czy styl pin up a’la Dita von Teese jest odpowiedni dla typu Theatrical Romantic?
  Oczywiście nie chodzi mi o total look ale taki makijaż, włosy lekko ułożone na wałkach, zamiast dżinsów – cygaretki i spódnice z koła, sukienki rozkloszowane, obcisłe sweterki z detalami, kardigany? Do tego jakaś ciekawa biżuteria “barokowa” 🙂

  • Maria 11 lipca, 2015 o 17:28

   Dziękuję za odpowiedź! Zastanawiam się jednak co zrobić żeby nie wyszło zbyt Gamine. Czy można na przykład kołnierzyk okrągły, w stylu Piotrusia Pana, albo coś w stylu “marynarskim” zestawić z makijażem TR – czerwone usta i kreska? No bo jednak nie są to zbyt TR’owate rzeczy 🙂 Tak samo z kardiganami w stylu lat 50.

  • Olga Brylińska "Greta" 11 lipca, 2015 o 17:58

   Pin up w wyrazistym wydaniu jest dla mnie połączeniem stylu Soft Gamine z Theatrical Romantic. Musisz kombinować tak, aby szala przeważała jednak w stronę Theatrical Romantic. Kołnierzyk Piotrusia Pana jest dość charakterystycznym elementem stylu Soft Gamine. Jeżeli rysy twarzy nie są dziewczęce, można wyglądać w nim nieco infantylnie. Cienkie paski są bezpieczne. Kobieta TR ma w swojej urodzie androgeniczną nutkę i pasków bać się nie musi. Powinna za to dodać im nieco kolorytu. A można to zrobić np. za pomocą makijażu o jakim piszesz. Surowość topu w paski można też przełamać ozdobnym naszyjnikiem.

   Krótki, zgrabny kardigan nie zrobi bałaganu. Kardigany w stylu 60’s najmniej pasują mocno androgenicznym typom urody. Wtedy trzeba pilnować, aby kardigan nie był zbyt cienki/wiotki i miał dekolt V.

 4. Anonim 11 lipca, 2015 o 16:53 Odpowiedz

  Ja tez tak mam, nawet wiek sie zgadza. Kiedys bylo to dla mnie udreka, a teraz milo mi, kiedy ktos zapyta o dowod kiedy kupuje alkohol 🙂 Chociaz czasem zdarza sie, ze ktos nie traktuje mnie do konca powaznie ze wzgledu na moj wyglad.

  • Olga Brylińska "Greta" 11 lipca, 2015 o 17:06

   Z wiekiem wpływ pierwiastka Ingenue docenia się coraz bardziej. Wszystkie kobiety na których urodę ma siny wpływ, wyglądają młodziej. Mało tego wyglądają młodziej niż rówieśniczki, nawet jeżeli mają więcej zmarszczek niż one.

 5. Eufrozyna 11 lipca, 2015 o 23:44 Odpowiedz

  Mi zawsze jakoś nie pasowała figura Charlize Theron do jej słodkiej i delikatnej twarzy. Podoba mi się kolor włosów i oczu Julii Roberts na jej pierwszym zdjęciu w tym poście.

  • Eufrozyna 24 listopada, 2015 o 17:21

   Greto doradź, proszę! Bardzo podoba mi się kolor włosów, który zaproponowałaś mi w metamorfozie, dobrze się w nim czuję, ale farbowanie chyba już nie służy moim włosom… Od jakiegoś czasu mocno wypadają. Może to przez stres i dietę, ale chemiczna farba też mogła się do tego przyczynić. Myślę nad farbowaniem u fryzjera, bo profesjonalne farby są delikatniejsze, ale to pewnie spory wydatek… Jest też opcja powrotu do naturalnego koloru, ale obawiam się trochę, że będę wyglądać jak szara myszka. Niby można trochę ocieplić naturalny kolor rumiankiem, przeźroczystą henną czy zrobieniem refleksów… Nie wiem czy by to wyglądało korzystnie. Co o tym sądzisz?
   P.S. ale mam życiowe problemy 😛

  • Olga Brylińska "Greta" 24 listopada, 2015 o 17:32

   Blondynka nie zastosuje naturalnych metod, nic jej nie dadzą 🙂 Ale przy Twojej kolorystyce spokojnie można sięgnąć po naturalne farby. Zaglądają tu dziewczyny z forum włosowego, może one coś podpowiedzą. Jest też masa włosowych blogów. Trzeba poszperać.
   Sam pomysł jest świetny 🙂

  • Eufrozyna 24 listopada, 2015 o 17:42

   Włosowe blogi mam już przeczytane 🙂 Na razie koncentruję się na tym, żebym nie wyłysiała, bo wtedy o jakimkolwiek kolorze mogę zapomnieć 😀
   Chodziło mi o to, że naturalny kolor włosów to mega nuda. Niby powinien najlepiej pasować do koloru cery i oczu. Może wydaje mi się to nudne i nijakie dlatego, że kilka lat nosiłam rzucające się w oczy odcienie bordowe i rude.

  • Chupacabra 24 listopada, 2015 o 17:55

   Do ocieplenia i minimalnego rozjaśnienia włosów polecam rumianek i miodek! 😀
   Miodek przy okazji nawilża więc same korzyści.

  • Eufrozyna 24 listopada, 2015 o 17:56

   Dziękuję 🙂 Czyli pójdę w kierunku natury, chociaż te bursztynki i kasztanki tak kuszą…
   Ok, sprawdzę to. Na razie stosuję drożdże, skrzyp, pokrzywę, kozieradkę itp.

  • Anka 25 listopada, 2015 o 09:10

   Może masz bardzo delikatną skórę głowy jak ja? Rozumiem co to wypadanie włosów po farbie. Dlatego przestałam farbować, bo prawie wyłysiałam. Wszystkie kolory oprócz blondu można osiągnąć naturalnie. Blond można uzyskać tylko na siwych włosach. Fajne są 100 naturalne farby Khadi- brązy rudości, czerń. Dodatkowo pielęgnują włosy. Jak osiwieję, to być może skorzystam. Na razie używałam bezbarwnęj (Cassia) jako odżywki

 6. Ania 17 lipca, 2015 o 08:29 Odpowiedz

  Greto, czy krótkie rozkloszowane spódnice, wcięte w talii, sa odpowiednie dla typu TR?
  Wiem, ze najlepsze sa spodnice tulipanowe, ale jakos wydają mi sie na co dzień zbyt “strojne”… A jednak wole nosić spodnice niż spodnie 🙂
  PS Czekam na wpis o pierwiastku Romantic! 🙂

 7. Kota P. 17 lipca, 2015 o 23:31 Odpowiedz

  A ja jestem ciekawa, jak duże odchylenia od opisanych przez Ciebie typów są możliwe, np. czy FG może mieć niewielkie oczy albo D bardzo pełne usta, itp. To samo dotyczy sylwetki. Np. SG wg opisu jest delikatną klepsydrą lub gruszką, a czy to możliwe, żeby miała lekko szersze ramiona od bioder?
  Ja SG raczej nie jestem, pytam z ciekawości, bo siebie jako SN sklasyfikowałam, gdy przeczytałam w którymś komentarzu, że sylwetka SN przy niskiej wadze może być rożkiem, a przy średniej klepsydrą, co by się zgadzało 🙂 (wahałam się między SN a SC) Przez to zauważyłam, że będąc w niższej lub wyższej wadze można “zaliczyć” się do innego typu niż się jest w rzeczywistości, jeśli nie ma się w tym doświadczenia 😉 To nie takie proste.

  • Olga Brylińska "Greta" 18 lipca, 2015 o 01:34

   W typie FG oczy zawsze są wyraziste. Nie muszą być ogromne, ale nigdy nie są małe.

   Lekko pełniejsze usta w typie Dramatic są możliwe jeżeli dochodzi np. pierwiastek Ethereal, jak u Cate Blanchett. W czystym typie Dramatic zawsze usta są dość wąskie. A bardzo pełne to już tylko wypełniacze.

   Kobieta SG nawet przy bardzo szczupłej sylwetce nie będzie miała ramion szerszych niż biodra. Tu mamy rusztowanie czystego Gamine, a ten typ nie ma szerokich ramion.

   SN ma strukturę kości podobną do Natural, stąd szerokie ramiona.

   W zależności od BMI sylwetka w każdym typie wygląda różnie. Bardzo szczupła kobieta Soft Classic przybiera nieco androgeniczne kształty. Chociaż ramiona pozostaną proporcjonalne w stosunku do bioder.

  • Kota P. 19 lipca, 2015 o 00:10

   Dziękuję za odpowiedzi 🙂 Hmm, czyli w uproszczeniu im sylwetka jest bardziej pod wpływem pierwiastka Yang, tym szersze ramiona, a im bardziej Yin, to biodra? 🙂

  • Olga Brylińska "Greta" 19 lipca, 2015 o 00:44

   Szerokie ramiona to przede wszystkim cecha grupy typów Natural.

   Typ Flamboyant Gamine również charakteryzuje się szerokimi ramionami. Wynika to z wpływu cech z grupy B.

   Typy: Dramatic oraz Gamine mają ramiona proste, ale szczupłe.

   Zaokrąglone biodra i wcięcie w talii to cechy Yin.

  • Kota P. 22 lipca, 2015 o 17:03

   Dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość! Z zainteresowaniem śledzę Twoje wpisy i komentarze, zachwycił mnie podział pana Kibbe, bo tyle się mówi o tym, żeby ukrywać jakieś swoje mankamenty, a on chce, żebyśmy były z siebie dumne, piękne to jest 🙂 A Ty to tak świetnie opisujesz, jestem Twoją i pana Kibbe (psycho)fanką 😀 Pozdrowienia

  • Magda 22 lipca, 2015 o 18:25

   Ja tez ciesze sie, ze poznalam te klasyfikacje. Wiele kobiet jej nie zna, bo nie jest zbyt popularna. Sa tez takie, ktore uwazaja ja jako ograniczenie w wyrazaniu swojego stylu.

  • Olga Brylińska "Greta" 22 lipca, 2015 o 18:41

   Ulubiony styl czasem można przemodelować. A kiedy nie da się tego zrobić, może warto przestać lubić rzeczy, które same nas nie lubią. Jednostronne uczucie nie tworzy dobrego związku 🙂

   Podział na fizjonomiczne typy urody ma naprawdę głęboki sens. Złe fasony, desenie, detale czy dodatki szkodzą bardziej niż źle dobrane kolory. Co oczywiście nie znaczy, że należy ignorować własną kolorystykę.

   Np. Czarny kolor nie jest dla mnie. Ale dużo lepiej wyglądam w czarnej sukience, która ma odpowiedni fason, niż w sukience o barwie z mojej palety w zupełnie nieodpowiednim kroju.

 8. Kaguya 23 lipca, 2015 o 17:35 Odpowiedz

  Czyli o mnie 😀 oj ingenue swoje raz kocham, raz nienawidze, bo chcialabym.byc seksowna, a jestem tylko figlarna i zalotna 🙂

  • kaguya 24 lipca, 2015 o 16:45

   ” Romantic (FN może mieć ten pierwiastek) ” – to mnie zaciekawiłaś! A myślałam właśnie, że chyba mam domieszkę czegos jeszcze.

  • Olga Brylińska "Greta" 24 lipca, 2015 o 17:04

   A dlaczego nie? Romantic jako cecha twarzy oznacza kobiecą (nie dziewczęcą, nie anielską) urodę. W typie FN czystego pierwiastka Romantic w dużym stężeniu raczej nie ma co szukać. Ale miks Youthful-Romantic jest jak najbardziej możliwy. Wszak jesteśmy niewiastami, nie rycerzami 😉

 9. Agnieszka M. 4 sierpnia, 2015 o 21:22 Odpowiedz

  Czy jest męska wersja tego podziału sylwetek? Przy ingenue pomyślałam o moim znajomym, któremu stuknęła już 50, ale nadal ma taką chłopięcą urodę. Gęste włosy i mało siwych pewnie w tym pomagają.
  Mi też kiedyś dawano mniej lat, teraz też się zdarza, ale sama myślę, że wyglądam na swoje lata, niestety:(

 10. Kota P. 5 sierpnia, 2015 o 01:31 Odpowiedz

  O rany, właśnie miałam pytać o panów 😀 I dla nich tych typów urody już się nie dzieli na podgrupy (soft, flamboyant, itp.)?
  A czy planujesz może wpis na ten temat? 🙂

  • Olga Brylińska "Greta" 5 sierpnia, 2015 o 01:45

   Nie wiem co z tym Soft. Czy to byłby zniewieściały gość? 😉
   Skoro my możemy mieć wpływy androgeniczne, to płeć brzydka również może być mniej lub bardziej męska.

   Taki wpis przydałby się dla urozmaicenia. Zaplanowałam 🙂

 11. Kota P. 5 sierpnia, 2015 o 12:05 Odpowiedz

  Z “soft” kojarzą mi się Mateusz Maga albo Madox. Oczywiście dużo robi tu fryzura i makijaż (zwłaszcza w przypadku tego drugiego), ale mają też taką delikatność w rysach i drobną budowę ciała. Chociaż rysy twarzy to pewnie wpływ Angelic.

  • Olga Brylińska "Greta" 5 sierpnia, 2015 o 22:42

   Mateusz na pewno ma spory wpływ pierwiastka Angelic.

   Dla mnie zniewieściałość mężczyzn to jeden z wielu przejawów upadku naszej cywilizacji. Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy…

  • Kaguya 6 sierpnia, 2015 o 20:30

   Oj nie, nie lubię mocno męskich mężczyzn. Boję się ich. Za to oni lubią moje youthful, no i co ja mam zrobić?
   Ja wielbię czasem androgyniczne osoby. Zachwycalam się Andrejem Pejicem, gdy byl jeszcze facetem.
   Poza tym, FREJA BEHA ERICHSEN. Co o niej sądzisz? Przeczytalam, ze jest FN (!) Te chodzące kości? Ona jest chyba wąska, tylko ma szerokie ramiona? Typowy Rożek. Może przez to, ze ma sylwetkę młodego chłopca, wygląda mi na D.
   Czy ma jakież ingenue?

  • Olga Brylińska "Greta" 6 sierpnia, 2015 o 23:33

   Freja Beha Erichsen jest maksymalnie uschniętym FN. Musiała starać się bardziej niż Anja Rubik by dojść do tak szczupłej (wychudzonej) sylwetki. Ona ma kwadratową szczękę, szerokie ramiona, chłopięce biodra. Anja ma zwężającą się, ostrą linię żuchwy i ramiona równe biodrom. Ania jest sharp, a Freja wyraźnie blunt.

   freja beha erichsen anja rubik

  • kaguya 7 sierpnia, 2015 o 17:12

   Obie są brzydkie, ale Freję uwielbiam <3 ma ciało jak młody chłopak 😀
   To ja jako FN nie mam kwadratowej szczęki, twarz mam owalną, lekko wręcz podłużną.

 12. Madeleine 18 listopada, 2015 o 13:33 Odpowiedz

  No i znalazłam brakujący element układanki! W każdym teście jaki zrobiłam wychodził mi jasno Dramatic Classic, ale zawsze coś nie grało. Sprawdzałam inne typy, ale nie – na pewno nie jestem ani Gamine, ani Romantic. Wracałam do DC, ale jak tylko porównywałam swoją twarz do Diane Kruger czy Demi Moore to znowu miałam mętlik. Pierwiastek Innocent dużo tłumaczy. Dzięki wielkie za ten wpis 🙂
  Mogłabyś jeszcze napisać jak łączyć Innocent z Dramatic Classic? Zdaje mi się, że DC nie lubi dziewczęcych akcentów, więc co można z tym zrobić? Z góry dziękuję 🙂

  • Olga Brylińska "Greta" 18 listopada, 2015 o 17:44

   Nie radzę odchodzić zbyt daleko od stylu DC. Możesz zrezygnować z ostrych, geometrycznych, kontrastowych deseni na rzecz gładkich tkanin. Lamówki i elementy ozdobne DC nadal będą bardzo pożądane.

   Typ DC z wpływem pierwiastka Ingenue koniecznie potrzebuje kobiecej fryzury, bazującej na dłuższych włosach. Biżuterię dobrałabym klasyczną, geometryczną, ale drobną, nie tak wyrazistą jak dla czystego typu DC.

   Warto przyjrzeć się fryzurom Michelle Pfeiffer. Niestety jej styl nie jest godny naśladowania. Najlepsze stylizacje można podejrzeć jedynie na filmach.

   Poniżej zamieszczam zdjęcia ukazujące jak niewłaściwy styl może zaszkodzić nawet tak pięknej kobiecie jak Michelle Pfeiffer. BTW Fryzura również jest koszmarna.

   Michelle Pfeiffer_01

   Michelle Pfeiffer_02

 13. Aleksandra 7 stycznia, 2016 o 08:44 Odpowiedz

  Dziękuję, Greto, za wszystkie wpisy. Całą sobą czuję, że typy Kibbe to jest to! Nawet jeśli ja nie jestem ich tak naprawdę w stanie ogarnąć 😉
  Mogłabyś napisać kilka słów o Soft Dramatic z pierwiastkiem Ingenue? Jak zaadaptować styl Soft Dramatic, by nie zgasił Ingenue? A może przychodzi Ci na myśl jakaś sławna osoba, która ma właśnie taki typ urody?

  • Chupacabra 7 stycznia, 2016 o 13:27

   Pamiętam, że Greta pisała gdzieś w komentarzach, że w przypadku SD nie ma problemu bo SD nie ma ostrych linii i nie trzeba nic łagodzić. 😀
   Od siebie dodam, że chyba trzeba by zwracać uwagę na makijaż bo nim łatwo dodać sobie dojrzałości, a SD lubi wyrazisty make up. Ale to moje zdanie, a ze mnie żaden ekspert. 🙂

  • Marina 7 stycznia, 2016 o 13:55

   SD + ingenue ma Bree Turner, gdzieś w komentarzach pod SD Greta o niej pisała- tak mi zapadło w pamięć oryginalne połączenie mocnej urody z dziecięcością 😉

  • Olga Brylińska "Greta" 7 stycznia, 2016 o 14:06

   Tak tak. Ona jest super, świetna uroda. W serialu “Grimm” gra kobietę-lisa (pewnie ze względu na długi nos SD).
   Niestety ubiera się fatalnie. Jej najładniejsze zdjęcia pochodzą z sesji dla Maxim.

   Bree Turner SD plus Ingenue

   W serialu też ubierają ją fatalnie. Jakieś koszule w kratkę i inne rzeczy w stylu Natural.
   Przez jakiś czas miała grzywkę, nie było źle, ale dużo lepiej jest bez. Czyli i ten element Ingenue jest zbędny u SD.

   Kiedy na nią patrzę, nie widzę potrzeby dobierania dziewczęcych elementów. Tu nie można zrobić takiego przełożenia jak w przypadku FG z Ingenue. Tak jak już pisałam, styl SD jest miękki, nie ma w nim ostrości. Nie ma w nim elementów, które mogą zaszkodzić pierwiastkowi Ingenue.

   Pozostaje jedynie kwestia makijażu. Tak jak słusznie zaznaczyła Chupacabra, makijaż dla kobiety SD z Ingenue, trzeba trochę stonować, szczególnie na co dzień/na dzień. Nie wyobrażam sobie Bree Turner noszącej non stop kreski Sophii Loren.

  • Aleksandra 12 stycznia, 2016 o 13:49

   Dziękuję za Wasze odpowiedzi. No tak, czytałam komentarze pod wpisem o SD, ale zanim dotarłam do pierwiastka ingenious i zanim zaczęłam podejrzewać, że to może być rozwiązanie dylematu: “ciało pasuje mi do SD, ale twarz nie”…
   Tak, tak podejrzewałam, że makijaż trzeba złagodzić. A co ze zwierzęcymi wzorami? Czy one nie wydają się zbyt drapieżne w zestawieniu z dziewczęcą urodą?

   W ogóle przeglądałam internet w poszukiwaniu inspiracji dla SD i trafiłam na angielskojęzyczne forum, na którym pewna uczestniczka warsztatu z Kibbe spisała zalecenia i uwagi z taśmy (wideo? magnetofonowej?) z tego warsztatu. Kilka razy wspomina tam o modzie lat 40-stych. Między innymi o tym, że sukienki z tamtego czasu mają być inspiracją. I jak w grafice google podejrzałam sobie, jak właściwie wyglądały wtedy sukienki, przypomniała mi się Twoja propozycja różowej sukienki dla SD 🙂

 14. Martina 7 stycznia, 2016 o 15:17 Odpowiedz

  Moja fryzura chyba czesto zahacza o ta Michelle na zdjeciu powyzej ;P haha. Swoja droga gdzies przy opisie SC na zagranicznej stronie znalazlam informacje, ze zbyt niedbala fryzura zrujnuje look tego typu predzej niz cokolwiek innego.;P moze dotyczy to wszystkich C.

  • Olga Brylińska "Greta" 7 stycznia, 2016 o 15:38

   Dotyczy to wszystkich typów Classic. Dotyczy też bardzo ściśle typu Dramatic bez względu na wpływ dodatkowych pierwiastków.

   Rozwichrzone włosy są świetne dla grupy Natural.

   Mamy też romantyczne kosmyki dla typów z wpływem Romantic, ale to zupełnie co innego niż włosy czesane wiatrem.

 15. nieogarnieta 15 stycznia, 2016 o 02:28 Odpowiedz

  Jaki powinien być makijaż, żeby nie przytłoczyć Ingenue? Wydaje mi się, że dosyć delikatny, ale z naciskiem na oczy. Dobrze kombinuję?

 16. Aga sc 14 kwietnia, 2016 o 11:19 Odpowiedz

  Mam pytanie o to, jak Ingenue działa na TR, dla których wyraziste, piękne twarze są przecież bardzo charakterystyczne. Czy któryś z naszych TRowych przykładów posiada Ingenue? Albo wy, Dziewczyny?

 17. Dakinka 18 kwietnia, 2016 o 22:31 Odpowiedz

  Carly Rae Jepsen wydaje mi się że posiada ten pierwiastek Ingenue, z dominującym Youthful, patrząc na nią trudno uwierzyć, że ma już 30 lat.

 18. Karolina K. 10 maja, 2016 o 13:36 Odpowiedz

  Czy możliwe jest połączenie tego pierwiastka
  Ingenue z typem SN? Bo o takim tutaj nie napisałyście,
  a mam wrażenie, że mogę takim być. Sylwetka
  taka w typie Scarlet Johannson, ale rysy twarzy
  łagodniejsze, mam 30 lat, a zwykle dają mi 25.
  Czasami licealiści nawet zagadują :).
  Czy może Megan Fox ma taki pierwiastek?
  Jak na SN ma łagodne, bardziej klasyczne rysy.

  • Nibi (SG+SE+SS) 10 maja, 2016 o 13:49

   każdy pierwiastek może łączyć się z każdym typem, po prostu niektóre zestawienia są rzadsze niż inne.

 19. Joanna 1 lutego, 2017 o 21:14 Odpowiedz

  Czy Theatrical Romantic może mieć Ingenue z dominującym Youthful?
  Niby takie połączenie trochę się gryzie, ale (mimo, że jestem brunetką w typie kontrastowej wiosny) bardzo się ku temu skłaniam.

  • Olga Brylińska "Greta" 3 lutego, 2017 o 13:05

   I tak i nie. Można ograniczyć postrzeganie urody stosując się tylko do tych pierwiastków. Natomiast jeżeli interesuje nas szerszy aspekt, operujemy Etherealami, w których zawierają się: Ingenue, Innocent, Youthful, Noble.

   Sam Angelic to unikat. Osoba która go posiada, musi mieć określoną konfigurację Ethereali. Przy czym tu specyfika jest na tyle wysoka, że Angelic można uznać za odrębny typ urody.

  • Olga Brylińska "Greta" 3 lutego, 2017 o 13:48

   Pełne Ingenue jest związane z Iskrzącym oraz z Różanym Etherealem. Ale jako, że Ingenue to Youthful plus Innocent, może ono pojawiać się jako wynik sumy tychże pierwiastków.

  • Eufrozyna SN+KrE+SłowE+GE+KE/TA 3 lutego, 2017 o 16:30

   Ja odnoszę wrażenie, że Noble Alabastrowego jest zupełnie inne niż Królewskiego (tak samo Słonecznego), a Księżycowy też ma jakby inny rodzaj Innocent niż Alabastrowy.

  • Eryka (R+AE+BaE+GE+KarE+KrE+SłowE) 3 lutego, 2017 o 18:29

   Eufrozyno, mam bardzo podobne odczucia.
   Mogłabyś jeszcze raz opisać, jak u Ciebie działa Noble? Teraz, gdy znamy Twoje Ethereale, da to pełny obraz.

  • Moderator - lothlorien (SC+GE+IE+WE+KrE+KE) 3 lutego, 2017 o 18:34

   Noble u Alabastrowego oraz u Królowej jest zaznaczone bardziej w aurze, mimice i gestach. Noble u Króla czy Słonecznego to najczęściej szlachetne rysy twarzy.

  • Eryka (R+AE+BaE+GE+KarE+KrE+SłowE) 3 lutego, 2017 o 18:50

   To pewnie dlatego niektórzy nie lubią mojej mimiki i gestykulacji 😀

  • AgnieszkaM(G/SSu) 3 lutego, 2017 o 20:05

   Dzięki, Greto, za odp.
   Jak to jak zwykle coś palnę. Przecież choćby przy AE jest napisane o pierwiastkach.
   Nie wiem, jak Wy to ogarniacie. Mnie to się w głowie od tego kręci. Podziwiam.

  • Eufrozyna SN+KrE+SłowE+GE+KE/TA 3 lutego, 2017 o 20:23

   Eryko, jest dokładnie tak, jak napisała lothlorien. U mnie Noble dotyczy specyficznej mimiki i aury. Odkryłam to dopiero po reakcjach innych ludzi ;p Mojej mimiki też niektórzy nie lubią albo odbierają mnie bardzo poważnie, a potem są zdziwieni, że jednak nie jestem taka straszna 😉 Nie wiem czy Greta się z tym zgodzi, ale możliwe, że ma to związek również z moimi rysami twarzy – niezbyt szerokim, garbatym nosem i kwadratową linią żuchwy.
   (Nie ma to jak przedstawić siebie w pozytywnym świetle :D)

  • Chupa|SD+ŚE+WE+IE+SyE+SE+KE+BaE 3 lutego, 2017 o 20:55

   Faktycznie, komentarz przedni. “Taka jestem straszna, ale to tylko na zewnątrz, w środku sama słodycz.” 😀

   U siebie noble widzę, ale chyba właśnie bardziej w rysach twarzy niż w aurze, w aurze chyba wygrywa innocent. Ale to tylko moja intuicja, tyle widzę patrząc w lustro. 🙂

  • Avarati FG+KrE+WE+ME+KarE+SE 3 lutego, 2017 o 21:47

   Noo… u mnie Nobel się pokazuje zwłaszcza na zdjęciach. Od małego byłam ścigana za to, że nie uśmiechałam się słodko jak inne dziewczynki, zawsze poważna. Dlatego od kuzynów ukradłam patent robienia głupich/strasznych min. xD Przynajmniej nie wychodziłam na “sztywniaka” 😀
   Do dzisiaj nie potrafię suszyć zębów z taką gracją jak Pin-Up Girls 😉 Wychodzi to podobnie jak u Keiry Knightley, zwłaszcza, jak jestem mocno wymalowana 😀

  • Eloise (DC) 3 lutego, 2017 o 22:06

   Ja tam zawsze słyszałam, że jestem dumna, wyniosła, poważna i tak dalej, i tak dalej 😉 Im bardziej tłumaczyłam, że to tylko moja twarz, tym mniej mi wierzono. Wreszcie jak dałam sobie spokój z tłumaczeniami, że nie jestem wielbłądem, to o! Wtedy następowało mega zdziwienie, coś jak wyżej napisała Eufrozyna, nie taki diabeł straszny 😀 A to wszystko przez tych dwóch – SE i AE 😉

  • Eufrozyna SN+KrE+SłowE+GE+KE/TA 3 lutego, 2017 o 22:16

   Eloise, rozumiem Cię doskonale 😀

   Avarati, mi też nie wychodzi suszenie zębów 😉 Z naszych komentarzy wyłania się niezbyt pozytywny obraz Noble… Jednak bardzo lubię ten pierwiastek. Ucieszyłam się, gdy dowiedziałam się, że jednak go posiadam – to wyjaśniło mi wiele rzeczy.
   Ciekawe czy Keira Knightley ma Noble.

  • Avarati FG+KrE+WE+ME+KarE+SE 4 lutego, 2017 o 10:14

   Eufrozyno, przecież posiadanie Noble’a i Królewskiego Ethereala to też plusy! Już parę razy wykorzystałam go w praktyce. To działa 😀 Pamiętam, jak raz słyszałam niezbyt kulturalne komplementy ze strony jakiś kolesi. Wystarczyło tylko na nich spojrzeć z czystym złem w oczach, żeby przeprosili.
   A przecież tylko wykorzystałam polecenia pani Riennahery, jak zostać elfem pogardy 😀

  • Eufrozyna SN+KrE+SłowE+GE+KE/TA 4 lutego, 2017 o 10:52

   Ale ja doskonale wiem, że ma swoje plusy! 😀 Avarati, to się zgadza. Mi też się często przydaje, ale to jest raczej podświadome, a nie celowe. Też zabijam spojrzeniem 😀

 20. Kama 15 lutego, 2017 o 18:04 Odpowiedz

  Greto – jesteś niesamowita. Niedawno trafiłam na Twój blog i nie mogę przestać czytać. Już wiem, dlaczego takie mieszane uczucia budziła we mnie zawsze Charlize Theron – niby piękna a coś nie gra. To te romentyczne stylizacje, które jej nie pasują. A moja przyjaciółka (któryś z typów Gamine – jeszcze nie wiem który) z dziewczęcą urodą, którą potrafi wydobyć, zawsze narzeka na swoje “męskie” ręce.

  • Katana SN (+ KrE) / DA 14 marca, 2018 o 18:41

   W zakładce Typologia Ethereal jest informacja, że występuje w Różanym i Iskrzącym 🙂

  • Espena (C+BaE+SłowE+IE+GE+KarE) 14 marca, 2018 o 19:39

   Obowiązuje, ale teraz te pierwiastki są częściami
   składowymi Ethereali. Przykładowo Ingenue
   jest wpisane w Iskrzący E, a Innocent w Alabastrowy.
   Przy opisach poszczególnych E jest napisane.

 21. Kurczak SN(SyE,SłowE,KE)RE+Królowa 17 maja, 2018 o 18:59 Odpowiedz

  Dziewczyny, czy któraś z Was ma połączenie Ingenue i Noble? Jak odbieracie ten miks?

  • Drukara 17 maja, 2018 o 20:06

   Czy to możliwe mieć te dwa pierwiastki mocne naraz? Z logicznego punktu widzenia się wykluczają, ale jak wiadomo świat nie rządzi się jedynie logiką.

  • Kurczak SN(SyE,SłowE,KE)RE+Królowa 17 maja, 2018 o 20:37

   Tzn. mam je dwa, ale Ingenue znacznie silniejszy. Z drugiej strony ten Noble jednak też mam. 😉

  • Aga SG/KarE+GE+WE/DW 17 maja, 2018 o 20:47

   Ja mam. Innocent i Noble są w Alabastrze a jako SG mam pełne Ingenue. Moje zdjęcia są w stylowej szkółce więc możesz rzucić okiem. IMHO Ingenue/Innocent jest u mnie widoczny w rysach, Noble raczej w aurze, gestach, zachowaniu, zwłaszcza pewnym dystansem. Ta informacja jest pod wpisem o Alabastrze.

  • Kurczak 17 maja, 2018 o 21:16

   O, dzięki, Ago, pośledzę Szkółkę. Jestem ciekawa, jaki efekt Ingenue + Noble daje u Ciebie. U mnie Królewski to chyba też bardziej gesty, ale, ale…
   Słyszałam, że Audrey Hepburn też ma te dwa pierwiastki razem, ale jestem chyba jedyną kobietą na świecie, której boska Audrey w ogóle się nie podoba, a od Cate Blanchett czy Tildy Swinton uciekałabym w ogóle jak najdalej. 😀
   Co osoba to opinia. Oczywiście im obu nie sposób odmówić urody, tylko nie jest to ten typ, który lubię.

  • Drukara 17 maja, 2018 o 22:29

   Mnie właśnie zastanawia starcie się tych pierwiastków, np. pierwiastek Inguene na pierwszym, a Noble już na drugim. Taka twarz jednocześnie bardzo młoda i niewinna, a zarazem bardzo poważna/dostojna.

  • Maja DC+AE 18 maja, 2018 o 01:51

   O! Jestem żywo zainteresowana wnioskami z tej dyskusji:) ja mam ingenue z polaczenia AE (plus Noble w zachowaniu), KE i WE plus dodatkowe Noble z SE (DC się klania:)). Rysy mam AE, ciało jest drobne i przy dolnej granicy BMI, więc większość widzi tego dzieciaka i na początku bywam tak traktowana. Dopiero potem ten dzieciak okazuje się nie taki łatwy w obyciu – kiedy chce (przypadkiem czasem tez) tworzy się dystans, ogromny w niektórych sytuacjach (królowa lodu – to i temu podobne okreslenia słyszałam nie-zlicze-ile-razy), nie powiem, czasem jest mi to na rękę, bo dość łatwo stawiam na swoim, ale z ogólnych wrażeń to jest to raczej kontrowersyjny mix, sama nie wiem do końca co o tym myśleć i nawet nie jestem pewna czy ostatecznie się do tego przyzwyczaiłam. Dodam tylko, że dla ‘swoich’ jestem ‘Księżycowa’ (heh), żeby nie było że aż tak źle ze mna:D
   Kiedys Annabelle Wallis byla określona jako posiadaczka twarzy równocześnie Innocent/Ingenue i Noble? Ale tu głowy nie dam, bo nie pamiętam dokładnie wątku.

  • Kurczak SN(SyE,SłowE,KE)RE+Królowa 18 maja, 2018 o 10:54

   Drukaro, ja mam dokładnie taką konfigurację, tj. mam twarz z Ingenue i Królewski jako dodatkowy Ethereal. Chyba Aga ma coś podobnego, tyle że z Alabastrowym, więc musimy jednak się różnić, bo ja nie mam Alabastrowego. Postaram się dodać coś do Stylowej, ale wydaje mi się, że taka sprawa nie zawsze jest widoczna na zdjęciach, to taki niuans, dlatego byłam bardzo ciekawa, jak inne dziewczyny z tym miksem go widzą u siebie.
   A ty jakie dodatkowe pierwiastki u siebie podejrzewasz?
   PS Lojalnie zastrzegam, że ja wychodzę na zdjęciach jak raróg, więc ta konfiguracja może nie być do końca widoczna.

  • Drukara 18 maja, 2018 o 23:54

   Jestem bardzo ciekawa twojej twarzy w takim razie 🙂
   Na podstawie komentarzy ludzi na pewno podejrzewam u siebie baśniowy. Co do reszty – twarzyczkę mam w odbiorze uroczą, ale wyglądam bardzo często nawet nie mając akurat żadnej miny na twarzy – cynicznie, wyniośle może nawet? Nie mam pojęcia jakim etherealem mogłoby być to spowodowane.

  • pimkiem (C/ŚE+KryE+KE+SłowE+WE/LSp) 19 maja, 2018 o 10:05

   Cyniczny wyraz twarzy kojarzy mi się z Karmazynowym lub Wietrznym, na trzecim miejscu z Królewskim 🙂

  • Kurczak SN(SyE,SłowE,KE)RE+Królowa 19 maja, 2018 o 11:01

   O, Maju, dziękuję za odpowiedź! Bardzo ciekawie to opisałaś. To ja czasami słyszę porównania do królowej, ale już nie lodu, i pełno komentarzy, że powinnam nosić diadem. To jest okropnie miłe. 🙂 Co prawda nie wierzę specjalnie w szczerość tych zapewnień, ale jednak miłe są.
   Drukaro, ja się przyczepiłam do TR u Ciebie. A jaki wyraz twarzy jest w Gwiezdnym? Może właśnie taki, jak opisujesz? Vivien Leigh nie miała specjalnie sympatycznej twarzyczki, szczególnie tutaj:

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Vivien_Leigh_Gone_Wind_Restored.jpg

   Pimkiem, mnie też cyniczny się kojarzy z Królewskim i Wietrznym, może to z powodu tej miny Kate Moss na zdjęciu przy tekście o WE.
   Annabelle Wallis ma na 100% Angelic (nie to, że Kurczak nagle stał się światły, nie, przeczytał, co napisała Greta xD). Ja u niej nie widzę Ingenue, ale jak wiadomo, Kurczak nie wyrocznia (syndrom ślepej kury). U niej chyba silniejszy jest Ethereal niż Noble?… Jak sądzicie?

  • Drukara 19 maja, 2018 o 12:52

   Co do Vivien tu pojawia się klops, bo ona gwiezdny miała tylko w bazie. Ta jej bardzo wyniosła mina sądzę, że używa jej mocnego Alabstra i Kryształowego.
   Chociaż patrząc na przedstawicielki TR, nawet te z Inguene to się czai w nich ta “nikczemna kobieta”, więc może faktycznie to jakiś ethereal z bazy tego typu powoduje ten efekt.

  • Maja DC+AE 19 maja, 2018 o 14:54

   Rzeczywiście u Annabelle Walis chodziło bardziej o połączenie delikatności z Noble, które dało Angelic. Ciekawe z tymi twarzami kobiet TR, może to Karmazyn? Znam osobę, która nosi się idealnie w tym stylu, dla mnie jest po prostu jego definicja na żywo i jest coś jakby na rzeczy, ale to brzmi źle, nie wiem jak to inaczej ująć. Gwiezdny to dla mnie łagodna kobiecość, taka dojrzała, pewna siebie ale absolutnie nie wyniosła.

  • KasiaN DC (AE+KarE) WE SS 19 maja, 2018 o 17:20

   Nie wiem jak inne etherale, ale alabaster na 100% może dawać wrażenie chłodu i dystansu. Cynizmu nie. Raczej takiej.. obojętności?

  • Aga SG/KarE+GE+WE/DW 19 maja, 2018 o 20:47

   Ja za to nigdy nie usłyszałam określenia “królowa lodu” 😀 Nie zgodzę się z tym, że Karmazyn daje wrażenie cyniczne bądź wyniosłe. Dla mnie super Karmazynowa jest Irene Adler w Sherlocku, w wykonaniu Lary Pulver. Inspiruje mnie, bo również ma AE i KarE, jest w prawdzie FG, ale zawsze to grupa Gaminek. Winona też jest Karmazynowa i w jej twarzy nie ma nic cynicznego. Karmazyn daje mnóstwo możliwości 🙂

  • Moderator - Jonathan 19 maja, 2018 o 21:01

   A czy to nie jest przypadkiem trochę kwestia pewności siebie? 🙂 Karmazyn już sam w sobie ma moc, a jeszcze jak kobieta, która go posiada, czuje i świadomie nim operuje, to daje taki efekt “wyniosły”?

  • Kurczak SN(SyE,SłowE,KE)RE+Królowa 19 maja, 2018 o 21:53

   Miło, że GE to łagodność, zrehabilitował się w moich oczach. 🙂
   Ja tam Karmazyna nie mam i nie tęsknię. Kiedyś przebrałam się w ciuchy mojej siostry, która wielbi Karmazyna (chyba bez wzajemności, bo jest blondwłosą Jasną Wiosną z grupy Gamine, stawaiam na SG) i wyglądałam w tym jak dziecię przebrane za wampa na bal kostiumowy. 😛
   Karmazyna sama kojarzę z takim uwodzicielskim spojrzeniem. Zgadzam się z KasiąN, myślę, że Alabaster dodaje chłodu i dystansu.
   Oj ten Alabaster. No jak zachwyca, kiedy nie zachwyca? 😀

  • Drukara 19 maja, 2018 o 22:18

   Jak tak myślę to Karmazyn(i przyglądam się twarzom przedstawicielek) nadaje twarzy takiej upartości/zawziętości/zdecydowania, ale nie agresywnego w żaden sposób, taki drapieżny wzrok obserwujący przyszłą ofiarę.
   Za to Gwiezdny zdecydowanie kojarzy się z kobietą urządzającą bale charytatywne. Bogata, z klasą, ale nie skupiona jak Królowa na bogactwie swego wyglądu.

  • Drukara 19 maja, 2018 o 23:52

   No cóż, Królowa kojarzy mi z pełną świadomością bogactwa swego ubioru, pozycji i siły charakteru. Wiadomo dobra królowa bardzo dobrze wie jakie wrażenie może zrobić 😉

  • Maja DC+AE 20 maja, 2018 o 01:50

   Jak ja lubie czytać takie dyskusje:) osoba o której pisałam na pewno nie jest SG (poziom uroczosci który jest charakterystyczny dla SG u niej wynosi jakieś minus 100 plus totalnie yangowa budowa), ale jest tak do bólu Karmazynowa (nawet dla takiego nieogara jak ja) że musiałam o niej wspomnieć i właśnie ma coś takiego w twarzy, to nie wynioslosc czy cynizm, tylko.. No wlasnie:) coś takiego drapieznego? Może trochę agresywnego? Choć i tu mam wątpliwości czy to dobre określenia. W każdym razie roboczo tak to odbieram, oczywiście nie chce nikogo urazic i zaznaczam że mam w głowie obraz tej konkretnej osoby. Napewno tak jak zostało napisane zależy to od typu, innych E, pewności siebie i mnóstwa innych czynników.
   Ogólnie jako wyniosły figuruje Kryształ? Ale z kolei on mi się z cynicznym wyrazem twarzy nijak nie kojarzy.
   I zgadzam się z KasiąN u mnie neutralna mina to raczej obojętność, czasem ktoś nawet myśli że jestem znudzona, choć z uwagą śledzę dany wątek. A ‘królowa lodu’ to pewnie połączenie silnego AE z DC i może dlatego wlasnie zdarza mi się to słyszeć, zwłaszcza jak trzymam się (nie zawsze, ale dużo częściej niż wczesniej) fasonów DC. Napewno nie u wszystkich się tak zdarza, tak jak u Agi:) Widzisz Kurczak ja kiedyś chciałam być właśnie postrzegana jako taka ciepła, swojska, ale no cóż.. Teraz wiem że nie wszystkim to przypasuje i tyle:)

  • Kurczak 20 maja, 2018 o 13:36

   Nie ma jednej recepty na piękno. 😉 Dla mnie w typologii Kibbe i Ethereali właśnie to podoba się najbardziej, bo pomaga nam zaakceptować siebie. Jeśli jesteś chłodną Królową Lodu, to podkreśl to, widocznie jest to twój typ piękna. Jeśli jesteś różaną księżniczką z ingenue, nie próbuj z siebie robić femme fatale. Mnie ciągnie do łagodności i ciepła, to nie znaczy, że każdy musi taki być. Ja nie przepadam za wampami, są ludzie, którzy uwielbiają ten typ.
   A propos Królowych Lodu, to uwielbiam Emily Blunt z tego filmu: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/sOrktkqTURBXy8xNjE1MTdjY2Y5YTQzMmQzZGU4M2Y4NjFiMGZlM2M2OS5qcGVnkpUDAADNB4DNBDiTBc0DFM0BvA
   Fajna inspiracja i miło zobaczyć razem dwie ulubione aktorki w ulubionym gatunku filmu. Chociaż sens tego filmu, fabuła i reszta są mocno dyskusyjne. 😛

  • Maja DC+AE 20 maja, 2018 o 15:56

   O wow! To jest dopiero królowa śniegu, jak widać nawet w tym archetypie są ‘podtypy’ heh, wygląda bardzo wojowniczo, aż obejrzę ten film, chociażby dla kostiumow:) a poza tym ładnie napisane:)

 22. KasiaN DC (AE+KarE) WE SS 23 sierpnia, 2019 o 17:32 Odpowiedz

  Ja widzę. Te iskierki w oczach, te pełne policzki… Taka świeżość dziecięca od niej bije. Moje dzieci jak są wesołe wyglądają podobnie.

 23. Avarati FG (WE+KrE+ME+KarE+IE)+BE+KE+SE/TSu 23 sierpnia, 2019 o 21:59 Odpowiedz

  Też widzę w twarzy Charlize dziewczynkę. Kiedy jest w loczkach i nie tłumi jej zbyt dużo rzeczy. I jej uśmiech, jest niesamowity. Iskrzący bym rzekła 🙂
  https://archzine.com/wp-content/uploads/2018/06/charlize-theron-with-a-short-1920-s-style-blonde-curly-bob-wearing-a-white-strappy-tak-top-with-grey-print-of-einstein-cute-easy-hairstyles-one-curly-strand-of-hair-falling-over-her-face.jpg
  Jestem zaskoczona, jak świetnie jej w tak króciutkich włosach!

  http://thumbs.xdesktopwallpapers.com/wp-content/uploads/2012/12/Charlize%20Theron%20Smiling%20Cute%20Face%20At%20Christopher%20Kolk%20Photoshoot-720×405.jpg

  Myślę, że czasami oczekujemy po Etherealach efektu “Wow”, że będzie aż bił po oczach swoim czarem. Tu trzeba wprawnego oka i zwracanie uwagi na detale.

 24. Eryka R 25 sierpnia, 2019 o 13:47 Odpowiedz

  Ale dziewczyny, tu nie chodzi, czy widzicie słodycz u Charlize w filmach czy na zdjęciach z premier, bo w ten sposób patrzycie na nią przez pryzmat jej wizerunku. To tak jakby Audrey Hepburn urodziła się trzydzieści lat później, zawsze występowała w rockowych stylizacjach, nie stroniąc od panterki i malując mocno oczy, wykorzystując zalety bycia FG, Wietrznego, Francuskiego i Królewskiego, po czym w jakiejś sesji wystąpiłaby w różowej rozkloszowanej sukience. Wtedy pewnie też byłoby „nie widzę w niej słodyczy, nie ma kobiecego ciała, to wyrazista laska” 😀 naprawdę nie widzicie dziewczęcego uroku na przywołanych zdjęciach Theron? Może to kwestia zdolności w tym zakresie? Niektórzy widzą dźwięki jako kolory i potrafią oddać wysokość każdego dźwięku, inni zasuwają na parkiecie jak Michael Jackson, jeszcze inni są wyczuleni na niuanse obrazów. I to może być taki przypadek, że trzeba wprawnego oka i pewnych zdolności. W końcu laik wsłuchujący się w ćwiczącego absolwenta filharmonii nie podpowie, co konkretnie tamten ma dopracować. Wie tylko, czy jest super, czy coś kompletnie skrzypi 😉

  • Moderator - lothlorien 25 sierpnia, 2019 o 16:46

   W sumie, gdybyśmy wszystkie dostrzegały takie niuanse i różne wymiary urody, to nie potrzebowałybyśmy Olgi 😀
   Tak po pierwsze, to powyższy wpis nie jest już zbyt aktualny, co wyjaśnia notka pod wpisem.

   Ale osobiście widzę Ingenue u Charlize, więc ja bym w ogóle spojrzała na to w ten sposób, że Charlize jest FN, i od tego trzeba wyjść. Czy ma typową twarz FN? No raczej nie sądzę, ale też ciężko żeby nagle miała tyle dziewczęcego uroku co kobieta Soft Gamine, z którą często najbardziej utożsamiamy Ingenue. A pierwiastki różnie wyglądają w różnych bazach.
   W grę wchodzi też postrzeganie sylwetki, nie tylko twarzy. Przy takiej pani SG – raczej niskiej, często drobnej w porównaniu do innych typów, z obowiązkowym Ingenue – no całość jest po prostu urocza. Charlize ma bardzo dostojną i mocną sylwetkę, co faktycznie trochę kłóci się z twarzą i może z tego powodu zaburza odbiór subtelnych pierwiastków. Ona zresztą często postarza się ubiorem.

   To się naprodukowałam, a przecież nikt nie zaprzecza, że ona posiada też Noble 😀 Każdy widzi to co chce widzieć. 😀

  • Eryka R 25 sierpnia, 2019 o 17:16

   Tak, ale we wpisie jest też przykład Gemmy Ward, która jest FN, a ma dużo cech SG w twarzy. Znam dziewczynę, która ma z 20 cm wzrostu więcej ode mnie, a cechy twarzy w jakimś stopniu zbliżone do moich, bo jej Baśniowy bije po oczach i przywodzi na myśl niektóre reprezentantki SG. Ubiera się wzorcowo dla Baśniowego, nie wiem, jak z jej typem (jest spora, ale proporcjonalna, bez softu, może być FN jak Charlize czy Gemma). Charlize to zdecydowanie nie ten przykład, jej bardzo trudno wydobyć tę dziewczęcą nutę, tak jak mnie ciężko wydobyć Noble i muszę się nakombinować, by mieć chociaż ten przebłysk. Ale da się, podczas gdy niektórzy nie mają tego komfortu. Z tym że wiek może działać na moją korzyść z tym Noble, a dziewczęcość Charlize będzie się oddalać z każdym dniem.

  • Moderator - lothlorien 25 sierpnia, 2019 o 19:01

   Mówimy ogólnie o tym samym, Eryko 😀
   Wyjątki zawsze się znajdą. Akurat Gemma ma Innocent i urodę trochę nie z tego świata.

 25. M. 25 sierpnia, 2019 o 18:52 Odpowiedz

  Chyba, że okaże się taka jak wiecznie młode Azjatki które i jako 50-latki wyglądają jak dziewczątka ?.
  Zgadzam się z Eryką, wiele zależy od zdjęcia i miny. Jako Ingenue rozumiem ogólną aurę trzpiotki którą, owszem, roztacza wokół siebie Shirley Macleine, ale nie Charlize. Jej uśmiech określiłabym jako ładny, uroczy wręcz, ale to jest urok innego rodzaju niż urok gwiazd z Ingenue Youthful.
  Ewentualnie może mieć Innocent, bo nigdy nie wyglądała jak typowa seksbomba, nawet naga wydawałaby się po prostu ładną kobietą, ale nie tzw. demonem seksu. W oczach i spojrzeniu widzę duży pierwiastek Noble, choć zgadzam się, że jej stylizacje są często nietrafione. Przede wszystkim kolorystycznie, choć nie tylko.

  • Eloise DC (SE) +RE + ME/DA 12 marca, 2020 o 11:16

   Pierwsze co mi się nasunęło to N, ale rzeczywiście może być coś na rzeczy z SD. Jonathan, ja tam widzę u tego gościa ( aż chce się napisać chłopca ?) mój kochany Różany, i to w całych wielkich bukietach ? – charakterystyczne brązowe oczy i włosy, u facetów z RE imho są przeważnie kręcone. I Iskrzący ze względu na to, że dobrze mu w małych wzorkach. Dałabym mu może jeszcze Świetlisty, ma w sobie coś takiego.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *