Typy Kibbe

Znamy typy kolorystyczne oraz ich rodzaje. Jednak zróżnicowanie naszego wyglądu nie ogranicza się tylko do kolorystyki. Różnimy się wzrostem, strukturą kości, budową ciała, rysami twarzy. Nasze oczy mają rozmaity kształt i rozstaw. Nos nosowi, usta ustom nie równe. Wysoka osoba może mieć krótkie proporcjonalnie kończyny, niska zaś długie. Wszystko zależy od tego jaką mieszanką genów zostaliśmy obdarowani. Warto poznać nie tylko kolorystyczny typ urody. Ubieranie się w stosowne barwy to nie wszystko. Równie ważne są fasony, tkaniny, desenie oraz odpowiednie zestawienia kolorystyczne, zarówno w garderobie jak i w dodatkach. Kompozycja musi pasować do całości – kolorystyki, twarzy, figury. Wizaż i stylizacja muszą na równi uwzględniać nasze kolory i kształty.

Tym razem mamy nie dwanaście a trzynaście typów urody. Każdy z nich może być zarówno Wiosną, Latem, Jesienią, jak i Zimą. Wyróżniamy pięć głównych grup – Dramatic, Romantic, Classic, Natural i Gamine. Dp typów głównych dołącza osiem podtypów – Soft Dramatic, Theatrical Romantic, Soft Classic, Dramatic Classic, Soft Natural, Flamboyant Natural, Soft Gamine i Flamboyant Gamine.

Przy poszczególnych rodzajach urody zasadniczą rolę odgrywa wpływ pierwiastka męskiego Yang oraz żeńskiego Yin. Na zdjęciach zamieszczonych poniżej, przy każdym typie urody zamieściłam, stworzony przeze mnie kod Yang/Yin. Proszę zwrócić uwagę na kolejność występowania danego pierwiastka oraz na jego moc, oznaczoną plusami. Kod doskonale obrazuje oddziaływanie pierwiastków, męskiego i żeńskiego, na dany typ urody.

 1. DRAMATIC  zobacz opis
 2. SOFT DRAMATIC  zobacz opis
 3. ROMANTIC zobacz opis
 4. THEATRICAL ROMANTIC zobacz opis
 5. CLASSIC zobacz opis
 6. DRAMATIC CLASSIC  zobacz opis
 7. SOFT CLASSIC zobacz opis
 8. NATURAL zobacz opis
 9. FLAMBOYANT NATURAL zobacz opis
 10. SOFT NATURAL zobacz opis
 11. GAMINE zobacz opis
 12. FLAMBOYANT GAMINE zobacz opis
 13. SOFT GAMINE zobacz opis

 

typ urody Dramatic

typ urody Soft Dramatic

typ urody Romantic

typ urody Theatrical Romantic

typ urody Classic

typ urody Dramatic Classic

typ urody Soft Classic

typ urody Natural

typ urody Flamboyant Natural

typ urody Soft Natural

typ urody Gamine

typ urody Falmboyant Gamine

typ urody Soft Gamine


PINTEREST TABLICE – LINKI

 

Test niezbędny do rozszyfrowania typu urody znajduje się pod tym linkiem – TEST
W kolejnych wpisach szczegółowe omówienie fizjonomicznych rodzajów kobiecej urody.

Share:

2 181 komentarzy

 1. JK 29 Styczeń, 2019 o 09:36 Odpowiedz

  @Katanam cześć 🙂 Pełna konfiguracja to SN (SyE, KE, WE, BE) / LS

  Przyznam, że jeszcze nie ogarniam tej konfiguracji, póki co oglądam galerie zdjeć i czasem w sklepie próbuję ubrać coś w klimatach SN.

  @Ines Dzięki! btw uwielbiam Twoje foty stylówek! Bardzo mi pomagają się rozeznać w fasonach dla SN 🙂

 2. Karola 29 Styczeń, 2019 o 20:52 Odpowiedz

  Jaki typ może reprezentować Renée O’Connor (163 cm) – Gabriela z serialu o Xenie wojowniczej księżniczce? Tak mi się jakoś ostatnio przypomniała:)

  • Eliza C (KryE + RE) + WE + BaE | SSu 29 Styczeń, 2019 o 21:24

   Wg mnie Soft Natural. Kształtna sylwetka, umiarkowane linie pionowe, nieco szersze ramiona.

   Z buzi w niektórych ujęciach przypomina mi Ines 🙂 Możliwe, że ma podobną kombinację Etherealową.

  • Eliza C (KryE + RE) + WE + BaE | SSu 30 Styczeń, 2019 o 21:46

   Według mnie – któryś z typów Naturalnych – N albo SN (ma trochę krągłości)? Ma 169 cm, wymiary: 94-66-91, przy nieco szerszych ramionach. Możliwe, że ma Kryształowy. Więcej nie będę zgadywać, bo nie ma za dużo zdjęć w Internecie 🙂

 3. Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 31 Styczeń, 2019 o 21:31 Odpowiedz

  Drogie kobiety, może któraś mi rozjaśni, czym się różni typ dramatic classic od gamine? Obydwa typy wydają mi się dosyć podobne, nawet zalecenia dotyczące ubioru są niemal identyczne, jeśli chodzi o fasony. Fryzur i makijażu w obu grupach nie biorę pod uwagę ponieważ myślę, że na nie w większej mierze mają wpływ etherale (bardzo możliwe, że się mylę). W grupie gamine są i wyższe osoby-np. Carey Mulligan czy Twiggy, a i w dramatic classic znajdziemy niższe przedstawicielki jak Courteney Cox czy Julianne Moore. Na pewno w typie gamine nie znajdziemy aż tak wysokich kobiet jak w dramatic classic.. Ale jak odróżnić figury przedstawicielek różnych typów o podobnych wymiarach, np ja bym nie wiedziała że Courteney Cox i Olivia Palermo to dwa różne typy:) Co innego Marcia Cross i Emma Watson:) W typie gamine widzę też symetryczne i proporcjonalne kobiety więc gdzie tkwi sekret w rozróżniania nie tak oczywistych typów?:)

  • Ines SN 1 Luty, 2019 o 09:43

   W każdym typie znajdziesz osoby wyższe i niższe niż jego prototyp,na to chyba nie powinno się zwracać uwagi. Wydaje mi się, że Gamine są zdecydowanie drobniejsze i kompaktowe. Zawsze je odbierałam jako takie łobuziary w jakiś sposób, a DC jako długie linie pionowe i gracja,smukłość xddd Dla mnie kwintesencja DC jest Diane Kruger z blondynek i księżna Megan z brunetek. I styl biurowy w ich wydaniu wow wow wow. Nie wiem czy się ktoś nie obrazi,ale ja rozumiem niektóre typy intuicyjnie. Na pewno różnią się aurą.

  • AgnieszkaM(G/SSu) 1 Luty, 2019 o 13:17

   Pati, patrzy się na to, jakie ubrania (kroje itp) danej osobie pasują. To tak, jak z analizą kolorystyczną – nie tyle ważny kolor skóry, włosów, co jak człowiek w danym kolorze wygląda.

  • Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 1 Luty, 2019 o 15:41

   Ines, księżna Meghan jest N, nie DC :-). Od siebie dodam, że Gaminka w ubraniach DC wyglądałaby jak ciuchach starszej siostry/ mamy i na odwrót. Rysy twarzy też są u DC ostrzejsze, to jest ta nutka pierwiastka D. Z moich spostrzeżeń wynika, że DC mają mniejsze oczy chyba, że dysponują np. Różanym czy Alabastrowym, które obdarzają dużymi oczami. Ogólnie rzecz biorąc jesteśmy ( wizualnie na pewno) “poważniejsze” 😉 No i ubrania, patrz na stroje, imho da się przy minimum wprawy rozpoznać, czy dana kobieta jest G w ubraniach DC albo odwrotnie.

  • Ines SN 1 Luty, 2019 o 16:28

   O ja,ale palnęłam xd kurczę, ale podoba mi się w swoim stylu i mam wrażenie ze służy jej bardziej niż Kate hm…

  • Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 1 Luty, 2019 o 17:54

   “Dostojnie długa i postawna’- o to, bym powiedziała o Marcii Cross, Carze Delevingne czy Gwyneth Paltrow i chyba tak muszę sobie wyobrażać ten typ 🙂 Przy mniej postawnych paniach miałabym pewnie problem.. Z resztą pewnie przy wielu typach myliłabym się, jednak trzeba mieć do tego oko.
   Eloise, przykład ubrań siostry/ mamy też mi pomógł to sobie zwizualizować 😀

  • AgnieszkaM(G/SSu) 3 Luty, 2019 o 00:52

   Pati, teraz Greta wrzuciła na pinterest dwa bardzo podobne zestawy: dżinsy plus granatowa marynarka. Różnica: dla G bluzka, dla DC koszula. Dawno już sobie ustaliłam, chyba jeszcze przed analizą, że do marynarek nie dokładam koszul z kołnierzem, bo fatalnie to wygląda. Chyba że żakiet nie ma kołnierza/klap.

  • Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 3 Luty, 2019 o 22:41

   Agnieszko, dzięki za podpowiedź ?Masz rację z tą marynarka i koszula – dla mnie też albo kołnierzyk albo klapa marynarki. W innym wypadku góra robi się zbyt ciężka ?

 4. Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 1 Luty, 2019 o 14:36 Odpowiedz

  Właśnie te kroje mnie zmylily bo zalecenia dla obu typów są bardzo podobne. Czy np sukienka /spódnica trapezowa na DC wyglądałaby źle a na gamine długość do kolan? U typów nie tak ” ‘wzorcowych’ ciężko dostrzec takie niuanse pozwalające kogoś przyporzadkowac? Zastanawiałam się czy trzeba mieć intuicję i oko do tego czy zawsze można sylwetkę jakoś schematycznie rozpracowac.
  Z tą kompaktowoscia i byciem drobnym to chyba dobry pomysł, ale zaraz mi się przypomina mega drobna i ‘koscista’ Courteney Cox w serialu Friends. Zwłaszcza w pierwszych sezonach to widać ?

  • Ines SN 1 Luty, 2019 o 15:21

   Akurat oglądam Friendsow;) owszem Courtney jest drobna, ale już większość przedstawicielek DC jest dostojnie długa i postawna w fajny sposób. Poza tym Courtney ma twarz DC, Gamine maja większe oczy wydaje mi się i drobniejsze twarze. Jak serialowa Monica czyli Courtney Cox założyła w koncu biała dopasowana koszule bez boho fizdrygałek to zrobiłam wooow. Było widać ze to jest to. Sukienki SN robią z niej ciotkę klotke,właśnie w tym serialu świetnie widać różnice pomiędzy odpowiednimi stylizacjami a niewłaściwymi. Jennifer Aniston z kolei po urodzeniu dziecka zaczęła nosić się bardziej naturalowo xd Wcześniej to ona była stylizowana biurowo.

  • Avarati FG (SE+BE+KE) TSu 1 Luty, 2019 o 20:05

   Wiem, że to skrót myślowy, ale postrzegam styl pań z grupy Classic za wyważony, umiarkowany, zbalansowany i dojrzały, a Gamine… no cóż. Musi być akcja, szaleństwo, młodzieńczy charakter ze względu na urodę, która ma w sobie dużą dawkę przeciwieństw i jest “pojemna”. Taka FG jak ja to prawie zagina czasoprzestrzeń, musi być więcej ozdób, wzorów na m2 ciała niż wskazuje metryka 😀

 5. TerraCotta 1 Luty, 2019 o 19:40 Odpowiedz

  W temacie Friends. Ja też teraz ich oglądam i przy okazji Courtney wahałam się między DC a FG i nie mogłam się zdecydować, ale skłaniałam się do DC mimo wszystko ze względu na jednak dosyć wysoki wzrost i twarz. Twarz jest dostojna w wyrazie więc to mnie kierowało na typ DC. Co do wzrostu wiem że typy Gamine i Flamboyant Gamine mogą mieć nawet 170 cm, ale jakoś zakładam że powyżej 164 cm pewniejsze są inne typy, może błędnie. Czystego Gamine nie brałam pod uwagę bo uważam że Courtney ma jednak dosyć szerokie ramiona, za szerokie jak na Gamine i jest zbyt muskularna, innymi słowy wydawała mi się za bardzo przesunięta w stronę Yang.
  Jeżeli chodzi o Jennifer Aniston, to pewnie nie wpadłabym na Natural, ale w jej przypadku wiedziałam że jest Naturalem zanim zaczęłam oglądać.
  Została jeszcze Lisa Kurdow, czyli Phoebe którą rozkminiam długi czas i jestem prawie przekonana że
  ona jest SD, mam 173 cm wzrostu, ale może się mylę :p
  Na marginesie, mnie najgorzej wychodzi chyba rozpoznawanie SN i N.

  • Eliza C (KryE + RE) + WE + BaE | SSu 1 Luty, 2019 o 20:02

   Lisa Kudrow to wg mnie Classic z Kryształowym. Może DC. Fakt, oglądając Friendsów można na taki pomysł nie wpaść, bo jej stylizacje są tak maksymalnie skrajne od Kryształowego Klasyka, jak tylko się da 🙂 Mnie natchnęło, jak oglądałam Easy A, gdzie grała dyrektorkę szkoły, a przez to nosiła bardziej bliskie klasyce fasony. Przykład jej w ubraniu klasycznym, choć może nieoptymalnym kolorze:
   http://www.contactmusic.com/pics/lf/writers_guild_3_200212/lisa-kudrow-at-the-2012-writers-guild_3739777.jpg

   Kryształowo, choć ogólnie nieudane zdjęcie:
   http://images6.fanpop.com/image/photos/32400000/Lisa-Kudrow-lisa-kudrow-32429359-475-640.jpg

   Tu w różu, co mnie skłania do przypisania jej lekkiego Różanego z bazy:
   http://www4.pictures.stylebistro.com/pc/Actress+Lisa+Kudrow+pretty+pink+arrives+taping+vlJG54BucWSx.jpg

   Wzrost: 173 cm. Wymiary: 91-66-88,9.

  • Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 1 Luty, 2019 o 21:15

   Lisa Kudrow wygląda cudnie w bieli… 🙂 Słoneczny? <3 Tym bardziej pasuje, że ona z natury jest brunetką. Nie mam jak zalinkować odpowiedniego zdjęcia, sorry. Stawiam na nie wiem co, ale aby z SE 😀

  • Eliza 2 Luty, 2019 o 09:58

   W życiu bym nie powiedziała, że ona jest SD. To dla mnie ogromne zaskoczenie 🙂 No ale faktycznie ma dość długie linie pionowe. Udało mi się zgadnąć jedynie Kryształowy.

  • Fresco SN (BE, WE, ME) +GE | SSu 2 Luty, 2019 o 10:09

   Dzięki Greto! Ostatnio miałam właśnie rozkminę na temat serialowej Phoebe. W porównaniu do Jennifer Aniston (N), Lisa Kudrow wydawała mi się bardziej yin, ale z pewnością nie SN. Z drugiej strony nie widziałam w niej tej klasyczności podrasowanej odrobiną Dramatic jak u Courteney Cox (DC), czułam że to też nie jej typ. Czysty Dramatic i FN też mi nie pasowały, więc metodą wykluczeń innych niższych typów uznałam ją za Soft Dramatic, ale bez większego przekonania. No i jest 🙂 ale powiem szczerze że nie zgadłabym Słonecznego i Kryształowego.

  • TerraCotta 9 Luty, 2019 o 02:48

   Zastanawiam się jeszcze nad jedną postacią z Friends – Emily czyli Helen Baxendale i tu przyznam że nie mam pojęcia. Wzrost w żródłach podawany jest jako 166-168 cm. Wydaje mi się że to jakiś typ klasyczny bo nic innego mi nie pasuje, ale o ile z twarzy powiedziałabym DC, to reszta już nie bardzo. Więc SC albo zwykły C? A, twarz jest specyficzna z jednej strony klasyczna a z drugiej nie. Bardzo dobrze jej moim zdaniem w ciemnych kolorach, futrzanych kołnierzach, chockerach – może to przejaw mahoniowego etherala? Poza tym możliwe że ma francuski, różany, a może i baśniowy etheral? Uważam też że pasuje jej też bardzo ta krótka fryzura, ten brązowy kolor i wygładzone włosy (a nieład na odwrót).

 6. Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 1 Luty, 2019 o 22:34 Odpowiedz

  Mój ukochany serial ?Mimo całego szaleństwa kupuję Phoebe w takim wydaniu. Ubrana zwyczajnie, paradoksalnie wygląda dla mnie dziwnie 🙂

  • Ines SN 2 Luty, 2019 o 12:08

   Tez przyzwyczaiłam się do Phoebe w stylu hipiski;) podoba mi się ubraniowa przemiana Rachel w 9 sezonie. Jest boho i bliżej Naturala. Nie lubiłam jej w dopasowanych czarnych sukienkach w jakich ciagle chodziła.

  • Pati G (FE, SE, IE, BaE) + ŚE + SyE 2 Luty, 2019 o 14:11

   Może i te sukienki nie były idealne ale przy takiej figurze uchodziło jej wszystko na sucho i tak stała się ikoną stylu we friends ?Do tej pory ludzie się zachwycają jej urodą i stylem, choć moim skromnym zdaniem to Monica była najpiękniejsza ?

 7. A.M. /SG/ ŚwE+ BaE+FE+AE+IE+ME 4 Luty, 2019 o 16:23 Odpowiedz

  Ponawiam pytanie o Lisę Stansfield (kiedyś już pytałam) – jakim może być typem? W teledysku Change występuje w moim ulubionym wydaniu.

  • Bims C(FE, KryE, RE)+ GE/DW 15 Luty, 2019 o 01:43

   Kiedyś myślałam, że może być D ale ma 1,62 cm, więc obstawiam FG z Francuskim, Karmazynem i Mahoniem.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *