ENGLISH VERSION

Typologia Ethereal autorstwa Olgi Brylińskiej

Osiemnaście archetypów urody.

 

Czym charakteryzują się poszczególne Ethereale? Jak je rozumieć, a przede wszystkim jak dostosować do nich swój styl? Nad tymi kwestiami często zastanawiają się nowi czytelnicy bloga getthelook.pl oraz osoby, które podczas analizy otrzymały już swoją etherealową diagnozę. Strony poświęcone Etherealom powstały w odpowiedzi na powyższe pytania. Mają one też na celu usystematyzowanie wiedzy na temat poszczególnych Etherealali.

Typologia Ethereal wyjaśnia przede wszystkim to, dlaczego nie do końca będzie pasować nam czysty styl wyznaczony przez typ bazowy ustalony zgodnie z typologią Kibbe. Na świecie żyje ponad siedem miliardów ludzi. Czy jest możliwe, abyśmy mogli reprezentować tylko trzynaście typów urody? Takie wątpliwości nasuwają się z pewnością wielu osobom mającym styczność z typologią Kibbe po raz pierwszy.

Otóż sylwetki są niemalże powtarzalne, natomiast nasze twarze oraz ogólne pojęcie urody jako takiej, często nie wpisują się w żaden z trzynastu typów Kibbe. Uzasadnione więc jest posiadanie pewnych dodatkowych pierwiastków, które to wpływają na nasz wygląd, a co za tym idzie, powinny mieć  swoje odniesienie w stylu.

Można wykazać empirycznie, iż opieranie analizy jedynie na czystych typach bazowych to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć pełny obraz możliwości stylizacyjnych danej osoby.

Ethereale to archetypy oraz typy urody i jednocześnie pierwiastki dodatkowe, które należy łączyć z typem bazowym ustalonym według typologii Kibbe. Ethereale warto wyobrazić sobie jako kolejne warstwy w Photoshopie, modyfikujące ostateczny obraz, jakim w tym przypadku jest nasz wygląd. Ethereale mają wpływ na kontury tegoż obrazu oraz na jego kolorystykę. Przebłyski Ethereali można dostrzec gołym okiem lub uchwycić je na zdjęciach. Fotografia jest najlepszym narzędziem do odczytywania poszczególnych Ethereali. Doskonale wiedzą o tym m.in. stylistki gwiazd, które by dokonać ostatecznego wyboru stylizacji, posługują się zdjęciami, wykonanymi w trakcie przymiarek.

Poniżej przykładowe zestawienia fotografii obrazujących opisane wyżej, etherealowe przebłyski.

 

 

 

 

 

 

 

Bianca_Balti_Ethereal_zestawienie

 

Ethereale są ogromnie ważnym aspektem urody. Dzięki nim werdykt wyznaczający typ bazowy według Kibbe nie jest ograniczeniem, a początkiem poznawania sobie oraz świetną zabawą. Jednakże pewne granice muszą zostać wytyczone.

Fasony pozostają zgodne typem bazowym. Natomiast modyfikacji podlegają wszelkie elementy ozdobne i detale (m.in. biżuteria, dodatki, desenie, wykończenia, modele dekoltów itp.), a dalej fryzura oraz makijaż. Innymi słowy, sylwetkę odziewamy w najkorzystniejsze dla niej fasony, a pozostałe szczegóły stylu dopracowujemy zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez Ethereale.

Warto też pamiętać o tym, jak ważna jest kolejność posiadanych przez nas pierwiastków dodatkowych. Im dalsza pozycja danego Ethereala, tym słabsza jego moc. Zazwyczaj tylko dwa pierwsze Ethereale będą tymi głównymi. Kolejne w hierarchii będą pełnić funkcje takie jak np. wpływ na naszą kolorystykę, czy też na indywidualne preferencje związane ze stylem ubioru.

Nie da się również skumulować pierwiastków przypisanych Etherealom. Np. jeśli posiadamy kilka nakładek zawierających w sobie pierwiastek Innocent, nie oznacza to, że mamy Innocent na niebotycznie wysokim poziomie.

Wraz z pojawieniem się typologii Ethereal, postrzeganie stylów według Kibbe ulega diametralnej zmianie. Doświadczenie pokazuje, że nie każdej kobiecie Gamine będą służyć paski, nie każdej kobiecie Classic będzie pasował minimalizm, a nie każda kobieta Flamboyant Gamine będzie dobrze prezentować się w ekstrawaganckich ubraniach.

Natomiast wszyscy ci, których uroda zyskuje na stosowaniu niezmodyfikowanego stylu zgodnego z ich typem według Kibbe, posiadają Ethereale, które wpisują się w ich typ bazowy. Wówczas możemy mówić o czystym typie. Jednak zdecydowanie częściej bywa, że wyodrębnienie Ethereali staje się koniecznością.

Informacje zawarte na osiemnastu podstronach opisujących poszczególne Ethereale bazują na wyszczególnieniu najważniejszych elementów stylu, właściwych dla danego pierwiastka oraz na oddaniu jego klimatu za pomocą obrazu oraz dźwięku. Ethereale prezentowane są w swojej czystej, niezakłóconej postaci. Warto pamiętać o tym, że obraz stylu jaki ostatecznie nam pasuje, jest wypadkową kilku Ethereali. Nie należy bezkrytycznie identyfikować się ze wszystkimi zaleceniami przedstawionymi na stronach. Szczegółowe wytyczne stylu powinny być analizowane indywidualnie.

Prezentowana typologia Ethereal jest zestawieniem archetypów kobiecej urody, dostrzeganych od wieków przez malarzy, poetów, pisarzy, a współcześnie również przez fotografów, projektantów mody, czy twórców filmów oraz reklam.

Ethereale przedstawiają się następująco (kolejność alfabetyczna):

 

 

 

Cechy osobowości przypisane niektórym Etherealom nie są bezwzględnym wyznacznikiem ich posiadania. Należy pamiętać o tym, iż nasza psychika jest mocno złożona, a na to jacy ostatecznie jesteśmy, ma wpływ wiele rozmaitych czynników.


 

Tablica z miniaturami kolaży przedstawia Ethereale w kolejności – od najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Alabastrowy Ethereal | Baśniowy Ethereal | Bezkresny Ethereal
Energetyczny Ethereal | Francuski Ethereal | Gwiezdny Ethereal
Iskrzący Ethereal | Karmazynowy Ethereal | Królewski Ethereal
Kryształowy Ethereal | Księżycowy Ethereal | Mahoniowy Ethereal
Różany Ethereal | Słoneczny Ethereal | Słowiański Ethereal
Syreni Ethereal | Świetlisty Ethereal | Wietrzny Ethereal

ETHEREALOWE DIAGNOZY

 

 

 

sloneczny_sun_ethereal_kolaz_maly

 

 

alabastrowy_alabaster_ethereal_kolaz_maly

 

 

krysztalowy_crystal_ethereal_kolaz_maly

 

 

syreni_mermaid_ethereal_kolaz_maly

 

 

ksiezycowy_moon_ethereal_kolaz_maly

 

 

wietrzny_wind_ethereal_kolaz_maly

 

 

bezkresny_wild_ethereal_kolaz_maly

 

 

iskrzacy_sparkly_ethereal_kolaz_maly

 

 

energetyczny_energetic_ethereal_kolaz_maly

 

 

francuski_french_ethereal_kolaz_maly

 

 

slowianski_slavic_ethereal_kolaz_maly

 

 

rozany_rose_ethereal_kolaz_maly

 

 

karmazynowy_crimson__ethereal_kolaz_maly

 

 

krolewski_royal_ethereal_kolaz_maly

 

 

gwiezdny_star_ethereal_kolaz_maly

 

 

basniowy_fairytale_ethereal_kolaz_maly

 

 

mahoniowy_mahogany_ethereal_kolaz_maly

Typologia Ethereal jest objęta prawami autorskimi.

Share:

1 597 komentarzy

  • Ines SN (SyE + WE + BeE) RE + KryE 1 Maj, 2019 o 20:20

   No nie wiem. Wydaje mi się ze jest tu Mahoń i to na plus u Ciebie (golf,motyw japońskich kwiatów ?). Ale z DC nie kojarzy mi się totalnie. Kokarda pod szyja z kolei przywodzi mi na myśl Różany. A sam materiał jest lejący się i Syreni? Xd ogólnie ta koszula jest szalona,mam wrażenie ze łączy w sobie mnogość E które do się totalnie nie pasują:D I nie jest w ogóle blisko ciała,nie ma w niej nic geometrycznego. Takie dmuchane rękawy to z kolei coś romantycznego dla mnie.

  • Moderator - lothlorien 1 Maj, 2019 o 20:39

   Nie dam głowy, ale wg mnie ta koszula jest dla SD, o ile byłaby dopasowana na normalnej osobie. 🙂

  • Maja DC+AE 1 Maj, 2019 o 21:43

   Świetna koszula, jednak wydaje mi sie ze nie bedzie najlepszym wyborem dla DC ze wzgledu na zbyt lejący materiał, obszerne rękawy, brak taliowania? Ogólnie wydaje mi się zbyt softowa.
   Ta kokarda na szyi przypomina mi troche gawroszke, a one sa chyba ok dla nas (nie wiem czy to nie zbyt naciagane:D).

  • Eloise DC (SE)+ME+RE/DA 1 Maj, 2019 o 23:02

   Loth, potwierdziłaś tylko moje obawy co do SD- owatości tej koszuli 😀 Niestety nie widziałam jej na żywo ale też jestem ciekawa jakby wypadła na kimś.
   Ines, wg mnie zarówno wzór, kolorystyka i ta kokarda wskazują na Hiszpański Energetyczny 😉
   Maju, materiał to bawełna z jedwabiem z przewagą tej pierwszej (70%), czyli teoretycznie nie powinna być super zwiewna…

 1. Astrid (DC+SyE) 5 Maj, 2019 o 10:31 Odpowiedz

  Widziałam ostatnio zwiastun serialu “Dead to me” z Christiną Applegate i uderzyło mnie jej podobieństwo do Megan Follows. Wydaje mi się, że typ obu Pań to Classic, ale cóż się tu dzieje Etherealowo, że podobieństwo między nimi ujawnia się (albo tylko mi się tak wydaje – to też możliwe!) w dojrzałym wieku. Kryształ i Świetlisty (choć Ania Shirley miała jak dla mnie też Syreni albo to wpływ osobowości na postrzeganie 🙂 ? Czy jakieś Ethereale wcześniej mocno różnicujące straciły na sile i stąd to podobieństwo? A może to tylko kwestia stylizacji Christiny do konkretnej roli – jakoś na innych zdjęciach nie rzuca mi się to w oczy tak bardzo.
  Christina:
  https://data.junkee.com/wp-content/uploads/2019/04/Dead-to-Me.png
  https://www.serialowa.pl/wpr/wp-content/uploads/2019/05/deadtome3.jpg
  Megan:
  https://images.thestar.com/wnWw38lywu3HoAXkAvs3HYOKdV4=/1086×724/smart/filters:cb(2700061000)/https://www.thestar.com/content/dam/thestar/entertainment/television/2018/02/05/megan-follows-joins-supernatural-series-wynonna-earp/megan_follows.jpg
  https://ssl-gfx.filmweb.pl/ph/07/19/680719/459387.1.jpg
  (uhu, ale zaszalałam, zdjęcie anty-świetliste chyba 😉

  • Astrid (DC + SyE) 5 Maj, 2019 o 15:17

   Elizo, masz rację! Młodą Christinę znam ze zdjęć i przez mocniejszy makijaż nie wydawała mi się podobna do eterycznej “Ani Shirley”, ale rzeczywiście to podobieństwo już wtedy istniało.

  • Anikka C 29 Maj, 2019 o 12:44

   Hej cos w tym moze byc, nie znalam Pani, ale po pierwszym zdjeciu Megan Follows skojarzyla mi sie z Brie Larson. A ta tez chyba byla diagnozowana jako Classic 😉 Ona z kolei strasznie przypomina mi Jenne Fischer tez chyba C? Do tego lanczuszka przylaczyla sie Laura Linney 😀 Chyba nie byla diagnozowana. Ma cos dla mnie z C lub SC. W ogole zastanawialam sie nad Brie I Jenny Etherealami. Myslicie, ze maja wszystkie bazowe i sa czystymi typami – Krysztal, Sloneczny, Rozany (French)? Nic innego nie potrafie w nich wylapac!

  • Astrid (DC + SyE) 3 Czerwiec, 2019 o 12:04

   Anikka C, a mnie Laura Linney kojarzy się z Mirandą Otto więc łańcuszek się wydłuża 🙂

  • Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 3 Czerwiec, 2019 o 13:39

   Megan Follows jest IMHO podobna do naszej TR – ki Magdaleny Walach… Też ma ewidentnie Iskrzący i Baśniowy, może i typ ten sam?

 2. Hlady 5 Maj, 2019 o 19:27 Odpowiedz

  Witam wszystkich i pozdrawiam. Jestem stala czytelniczka do tej pory incognito 😁 Ciężka sprawa z tymi ethernalami, Ja czuje co najmniej 8 😅 Potrafię się ubrać, jednak zawsze czegoś brakuje, brakuje tej równowagi pomiedzy ostrym temperamentem a dziecieca naiwnością. Mam nadzieje ze Greta pomoże🙄.

 3. Freya 5 Maj, 2019 o 22:38 Odpowiedz

  Ja chciałabym się spytać o ethereale Anny Dymnej. Gdzieś widziałam, że została zdiagnozowana jako Gamine z Księżycowym, ale zastanawiałam się nad jej pełną konfiguracją.

  Ja nieśmiało obstawiam u niej alabastrowy i syreni. I może jeszcze baśniowy i gwiezdny? Ale nie ogarniam jeszcze wszystkich etherealowych “niuansów”, więc pewnie trafiłam, jak kulą w płot.

 4. Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 25 Maj, 2019 o 23:10 Odpowiedz

  Jak się przedstawia konfiguracja Ethereal Rachel Weisz? Ja jej daję pełną bazę TR z dodatkowym Mahoniowym, ale niekoniecznie bardzo mocnym. Może Księżycowym, sama nie wiem.

  • Maria Magdalena SC (RE, BaE, KryE, Się)+FE 7 Czerwiec, 2019 o 23:11

   Ja również ja bardzo lubię!
   Też myślę, że ma Mahoniowy. I nie wiem, czemu ale Francuski.
   No i dużo Gwiezdnego pyłu 😉

 5. Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 2 Czerwiec, 2019 o 21:27 Odpowiedz
  • KasiaN DC (AE+KarE) WE SS 3 Czerwiec, 2019 o 10:10

   Mi te bardziej szylkretowe kojarzą się z mahoniem a te bardziej plecione z bezkresnym, pewnie tam coś jeszcze siedzi…

  • Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 3 Czerwiec, 2019 o 13:32

   Dzięki dziewczęta 🙂 Mnie pierwsze trzy się skojarzyły Mahoniowo że względu na kolorystykę, no ale ponieważ to plecionki to jakoś tak Bezkresny też się kłania. Chyba. A ostatniej nie mogę nigdzie zakwalifikować ni huhu 😀 Myśłałam o przedziwnym kombo Królewsko – Mahoniowo – Bezkresno – Karmazynowym.

 6. Drukara 9 Czerwiec, 2019 o 14:21 Odpowiedz

  Jak sądzicie drewniana biżuteria(szczególnie drewniane bransoletki) to Bezkresny czy może kryje się tam jeszcze Mahoniowy?

 7. Amelia C 22 Czerwiec, 2019 o 04:47 Odpowiedz

  Witam wszystkich:) Od paru lat z zapartym tchem czytam tego bloga i Wasze komentarze. Nawet po kilka razy. To fascynująca skarbnica wiedzy pozwalająca zrozumieć i uporządkować estetyczne doznania:) Jestem pełna uznania i podziwu widząc jak Typologia układa się w logiczną całość.
  Nie mogę doszukać się wskazówki w aspekcie który mnie od dawna frapuje:
  Który ethereal może działać jak filtr przepuszczający wyłącznie matowe tkaniny i makijaż i biżuterię? Księżycowy mimo tego, że opisany jest jako skromny w zaleceniach ma subtelny połysk. Z kolei Bezkresny i Wietrzny zdają mi się bardziej wprowadzać szczyptę ‘niechlujności’ i bardziej eliminować perfekcję niż błysk.
  Ktoś ma jakieś pomysły? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  • Moderator - lothlorien 22 Czerwiec, 2019 o 10:50

   Cześć 🙂 Myślę, że dużo zależy od tego jakie tkaniny, makijaż i biżuterię masz na myśli. Nasuwa mi się Bezkresny i może Baśniowy, ale moim zdaniem nie ma sensu rozpatrywać jednostkowo za co który Ethereal odpowiada, lepiej spojrzeć całościowo. Kontekst jest wszystkim 😀

 8. Ania TR (KarE + GE) 22 Czerwiec, 2019 o 12:40 Odpowiedz

  Ostatnio obserwuje wzrost trendu na upięcia nisko nad karkiem, tzw. low buns, koniecznie z przedziałkiem pośrodku. Czeszą się tak Kardashianki, Rosie Huntington Whiteley, Selena Gomez, i właściwie masa celebrytek. Często tez Meghan Markle, ale ona zazwyczaj ma kosmyki dookoła twarzy, co łagodzi efekt. Zastanawiam się co decyduje o tym, ze taka symetryczna fryzura pasuje danej osobie? Wydaje mi się dość bezlitosna (ja na przykład wyglądam w takich zaczesanych włosach bardzo kiepsko). Może alabaster, słoneczny lub bycie którymś z typów C?
  Niestety nie jestem w stanie dodać zdjęć bo pisze z telefonu, ale wierze ze koleżanki-czytelniczki domyśla się o jaka fryzurę mi chodzi 😊

 9. JK SN 6 Lipiec, 2019 o 15:50 Odpowiedz

  Cześć dzwieczyny, chodzą za mną ostatnio lawendowe kolory, takie przygaszone, chłodne fiolety, połączone z szarościami i niebieskim. Zastanawiam się do czego można je podpiąć (poza typem kolorystycznym) – jakie ethereale się tutaj wpisują? Różany wstępnie odrzuciłam, bo to jednak nie tak słodkie połączenie, fiolety widzę też w karamzynie ale tam są ciężkie i bardziej konkretne, a mi chodzi o takie zwiewne, lekkie. Wydaje mi się, że bliżej może im być do Syreniego, Księżycowego (ale ten nie ma fioletów). Dajcie znać co myślicie!

  Chodzi mi o taki klimat: https://i.pinimg.com/564x/a1/5b/69/a15b69acac54acc4dd5552656b57c538.jpg

  • Basia SG(Baś A R I)Kry Sy, LSm 6 Lipiec, 2019 o 18:00

   Uwielbiam takie kolory 🙂 Stawiam, te czyste, rozbielone to Alabaster, a te z domieszką szarości – Kryształ.

  • Małgorzata SN (SyE KE ME BeE) + GE + Królowa 12 Lipiec, 2019 o 23:56

   Ja widzę to jako połączenie Syreniego z Różanym

 10. Bims C(FE, KryE, RE)+ GE/DW 13 Lipiec, 2019 o 00:20 Odpowiedz

  Hej, czy mogłabym prosić o zdiagnozowanie Ethereali Catherine Deneuve?

  Podejrzewam u niej Słoneczny, Francuski, Różany, Kryształowy, Królewski, Bezkresny może Alabaster albo Iskrzący…

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *