ENGLISH VERSION

Typologia Ethereal autorstwa Olgi Brylińskiej

Osiemnaście archetypów urody.

 

Czym charakteryzują się poszczególne Ethereale? Jak je rozumieć, a przede wszystkim jak dostosować do nich swój styl? Nad tymi kwestiami często zastanawiają się nowi czytelnicy bloga getthelook.pl oraz osoby, które podczas analizy otrzymały już swoją etherealową diagnozę. Strony poświęcone Etherealom powstały w odpowiedzi na powyższe pytania. Mają one też na celu usystematyzowanie wiedzy na temat poszczególnych Etherealali.

Typologia Ethereal wyjaśnia przede wszystkim to, dlaczego nie do końca będzie pasować nam czysty styl wyznaczony przez typ bazowy ustalony zgodnie z typologią Kibbe. Na świecie żyje ponad siedem miliardów ludzi. Czy jest możliwe, abyśmy mogli reprezentować tylko trzynaście typów urody? Takie wątpliwości nasuwają się z pewnością wielu osobom mającym styczność z typologią Kibbe po raz pierwszy.

Otóż sylwetki są niemalże powtarzalne, natomiast nasze twarze oraz ogólne pojęcie urody jako takiej, często nie wpisują się w żaden z trzynastu typów Kibbe. Uzasadnione więc jest posiadanie pewnych dodatkowych pierwiastków, które to wpływają na nasz wygląd, a co za tym idzie, powinny mieć  swoje odniesienie w stylu.

Można wykazać empirycznie, iż opieranie analizy jedynie na czystych typach bazowych to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć pełny obraz możliwości stylizacyjnych danej osoby.

Ethereale to archetypy oraz typy urody i jednocześnie pierwiastki dodatkowe, które należy łączyć z typem bazowym ustalonym według typologii Kibbe. Ethereale warto wyobrazić sobie jako kolejne warstwy w Photoshopie, modyfikujące ostateczny obraz, jakim w tym przypadku jest nasz wygląd. Ethereale mają wpływ na kontury tegoż obrazu oraz na jego kolorystykę. Przebłyski Ethereali można dostrzec gołym okiem lub uchwycić je na zdjęciach. Fotografia jest najlepszym narzędziem do odczytywania poszczególnych Ethereali. Doskonale wiedzą o tym m.in. stylistki gwiazd, które by dokonać ostatecznego wyboru stylizacji, posługują się zdjęciami, wykonanymi w trakcie przymiarek.

Poniżej przykładowe zestawienia fotografii obrazujących opisane wyżej, etherealowe przebłyski.

 

 

 

 

 

 

 

Bianca_Balti_Ethereal_zestawienie

 

Ethereale są ogromnie ważnym aspektem urody. Dzięki nim werdykt wyznaczający typ bazowy według Kibbe nie jest ograniczeniem, a początkiem poznawania sobie oraz świetną zabawą. Jednakże pewne granice muszą zostać wytyczone.

Fasony pozostają zgodne typem bazowym. Natomiast modyfikacji podlegają wszelkie elementy ozdobne i detale (m.in. biżuteria, dodatki, desenie, wykończenia, modele dekoltów itp.), a dalej fryzura oraz makijaż. Innymi słowy, sylwetkę odziewamy w najkorzystniejsze dla niej fasony, a pozostałe szczegóły stylu dopracowujemy zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez Ethereale.

Warto też pamiętać o tym, jak ważna jest kolejność posiadanych przez nas pierwiastków dodatkowych. Im dalsza pozycja danego Ethereala, tym słabsza jego moc. Zazwyczaj tylko dwa pierwsze Ethereale będą tymi głównymi. Kolejne w hierarchii będą pełnić funkcje takie jak np. wpływ na naszą kolorystykę, czy też na indywidualne preferencje związane ze stylem ubioru.

Nie da się również skumulować pierwiastków przypisanych Etherealom. Np. jeśli posiadamy kilka nakładek zawierających w sobie pierwiastek Innocent, nie oznacza to, że mamy Innocent na niebotycznie wysokim poziomie.

Wraz z pojawieniem się typologii Ethereal, postrzeganie stylów według Kibbe ulega diametralnej zmianie. Doświadczenie pokazuje, że nie każdej kobiecie Gamine będą służyć paski, nie każdej kobiecie Classic będzie pasował minimalizm, a nie każda kobieta Flamboyant Gamine będzie dobrze prezentować się w ekstrawaganckich ubraniach.

Natomiast wszyscy ci, których uroda zyskuje na stosowaniu niezmodyfikowanego stylu zgodnego z ich typem według Kibbe, posiadają Ethereale, które wpisują się w ich typ bazowy. Wówczas możemy mówić o czystym typie. Jednak zdecydowanie częściej bywa, że wyodrębnienie Ethereali staje się koniecznością.

Informacje zawarte na osiemnastu podstronach opisujących poszczególne Ethereale bazują na wyszczególnieniu najważniejszych elementów stylu, właściwych dla danego pierwiastka oraz na oddaniu jego klimatu za pomocą obrazu oraz dźwięku. Ethereale prezentowane są w swojej czystej, niezakłóconej postaci. Warto pamiętać o tym, że obraz stylu jaki ostatecznie nam pasuje, jest wypadkową kilku Ethereali. Nie należy bezkrytycznie identyfikować się ze wszystkimi zaleceniami przedstawionymi na stronach. Szczegółowe wytyczne stylu powinny być analizowane indywidualnie.

Prezentowana typologia Ethereal jest zestawieniem archetypów kobiecej urody, dostrzeganych od wieków przez malarzy, poetów, pisarzy, a współcześnie również przez fotografów, projektantów mody, czy twórców filmów oraz reklam.

Ethereale przedstawiają się następująco (kolejność alfabetyczna):

 

 

 

Cechy osobowości przypisane niektórym Etherealom nie są bezwzględnym wyznacznikiem ich posiadania. Należy pamiętać o tym, iż nasza psychika jest mocno złożona, a na to jacy ostatecznie jesteśmy, ma wpływ wiele rozmaitych czynników.


 

Tablica z miniaturami kolaży przedstawia Ethereale w kolejności – od najjaśniejszych do najciemniejszych.

 

Alabastrowy Ethereal | Baśniowy Ethereal | Bezkresny Ethereal
Energetyczny Ethereal | Francuski Ethereal | Gwiezdny Ethereal
Iskrzący Ethereal | Karmazynowy Ethereal | Królewski Ethereal
Kryształowy Ethereal | Księżycowy Ethereal | Mahoniowy Ethereal
Różany Ethereal | Słoneczny Ethereal | Słowiański Ethereal
Syreni Ethereal | Świetlisty Ethereal | Wietrzny Ethereal

ETHEREALOWE DIAGNOZY

 

 

 

sloneczny_sun_ethereal_kolaz_maly

 

 

alabastrowy_alabaster_ethereal_kolaz_maly

 

 

krysztalowy_crystal_ethereal_kolaz_maly

 

 

syreni_mermaid_ethereal_kolaz_maly

 

 

ksiezycowy_moon_ethereal_kolaz_maly

 

 

wietrzny_wind_ethereal_kolaz_maly

 

 

bezkresny_wild_ethereal_kolaz_maly

 

 

iskrzacy_sparkly_ethereal_kolaz_maly

 

 

energetyczny_energetic_ethereal_kolaz_maly

 

 

francuski_french_ethereal_kolaz_maly

 

 

slowianski_slavic_ethereal_kolaz_maly

 

 

rozany_rose_ethereal_kolaz_maly

 

 

karmazynowy_crimson__ethereal_kolaz_maly

 

 

krolewski_royal_ethereal_kolaz_maly

 

 

gwiezdny_star_ethereal_kolaz_maly

 

 

basniowy_fairytale_ethereal_kolaz_maly

 

 

mahoniowy_mahogany_ethereal_kolaz_maly

Typologia Ethereal jest objęta prawami autorskimi.

Share:

1 763 komentarzy

 1. Annabel DC Sy We Fe TS 13 Listopad, 2019 o 01:53 Odpowiedz

  Dziewczyny- a River Phoenix?
  Co myślicie o jego typie Kibbe i E?
  Ja obstawiam D z Wietrznym. Na zdjęciach WE wydaje się na pierwszym planie, w wywiadach stłumiony czymś bardzo łagodnym. Może Swietlistym? Bardzo mi się podoba własnie takie niezbyt dosłowne wydanie WE.

  • Kinia SD KarE+WE+KE+GE+SE/DW 30 Listopad, 2019 o 17:10

   A ecru to nie będzie Kryształ? Wiem, że jasne beże się do niego wliczają 😉 A zależy ci konkretnie na sznurowanych czy po prostu wygodnych, płaskich butach?

  • Eloise DC (SE) +RE+ME/DA 30 Listopad, 2019 o 22:46

   Kiniu, wg. mnie te, które linkujesz to Alabaster podrasowany Wietrznym. Czemu? Bo są takie odpicowane, lakier itd. Kryształowe buciki zawsze będą miały coś wspólnego z pantofelkiem Kopciuszka, a te moje no sorry… 😏 Ale to moja interpretacja.

  • Kinia SD KarE+WE+KE+GE+SE/DW 1 Grudzień, 2019 o 19:58

   Faktycznie, teraz zauważyłam że są błyszczące 😉 jakby była matowa skóra to wtedy byłby Wietrzny i Słoneczny 😉

  • Avarati FG / SE + BE + KE / TSu 3 Grudzień, 2019 o 11:43

   Pierwsze buty to dla mnie Słoneczny lub Kryształowy + Wietrzny, a drugie imho Alabaster + Wietrzny 🙂

   Ale brałabym pierwsze, zdecydowanie. Te drugie jakieś słodkawe są 😉

 2. Maja 17 Listopad, 2019 o 20:40 Odpowiedz

  U mnie by przeszly te butki:) bardzo ladne, kiedys nosilam podobne (kolor czarny) z uporem maniaka, bardzo je lubilam i rzeczywiscie mialy dosc neutralny charakter, tzn, pasowaly do spodni i kurtki i do czegos mniej sportowego.

  • Ines SN 19 Listopad, 2019 o 22:37

   Tak,jest SN:) moze Wietrzny..? Często chodzi tak ubrana na codzień i jej to nawet służy (albo to przez nasza bazę).

 3. Avarati 27 Listopad, 2019 o 18:01 Odpowiedz

  Nie wiem, dlaczego dopiero teraz, ale obejrzałam “Niebezpieczne związki” i… właśnie. John Malkovich. Jako vicehrabia Valmont jest dziki.
  Czyżby Karmazyn? Baśniowy? Ale typu nie zgadnę. Może Dramatic?

 4. Laurel TR (GE + RE + KarE+ KryE) + EEHiszp. 29 Listopad, 2019 o 18:25 Odpowiedz

  Dziewczyny, wciągnęłam się ostatnio w serial “Pan Am”.
  Widziałam w komentarzach, że Christina Ricci (SG), Margot Robbie (FG) i Annabelle Wallis (SN) są zdiagnozowane, a co myślicie o dwóch pozostałych aktorkach, czyli Kelli Garner i Karine Vanasse?

  U Kelli obstawiam Kryształowy, Syreni i Baśniowy w aspekcie retro. Może to SC? Ale ma taki duży biust… Albo nawet R 🙂
  https://i.pinimg.com/originals/29/14/ee/2914ee3cadef7fd6e11af9260ee34312.jpg
  http://www.makeup4all.com/wp-content/uploads/2011/12/Kelli-Garner-as-Kate-at-Pan-Am-Tv-Series.jpg
  http://www4.pictures.stylebistro.com/bg/65th+Primetime+Emmy+Awards+Ata0OOaIEFop.jpg

  Z kolei o Karine myślałam jako o DC, ale może o FG (ma dosyć pokaźną ramę). W każdym razie widzę dużo Francuskiego (w końcu grała rodowitą Francuzkę). Może Różany, Słoneczny?
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQgPLuQRzmrnrtkC_AdwlW3kUePcQ5gyR9WYUEYmydG-mfEZ-6R&s
  https://i.pinimg.com/originals/27/cc/d4/27ccd4a36270e0321b2dfd033b33eab0.jpg
  https://cdn.moviestillsdb.com/i/500x/edqtanjw/pan-am-lg.jpg
  https://i.pinimg.com/236x/e0/54/85/e054856efdfe6e562d8121aff0dd0c97.jpg

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *