TYP URODY
SOFT GAMINE

telefon 1234567890

Typ urody Soft Gamine – laleczka

SOFT_GAMINE_28

 

Typ urody Soft Gamine - laleczka

Kształt sylwetki, rysy twarzy, garderoba.

Typ urody Soft Gamine można określić jako romantyczny typ Gamine. Kobieta o tym typie przede wszystkim i po pierwsze jest typem Gamine. Romantyczny nurt stanowi dodatek do jej urody, a nie jej główny czynnik. Na całokształt fizjonomii wpływa burzliwe zestawienie pierwiastków żeńskiego i męskiego, przy częściowej przewadze tego pierwszego.

W typie Soft Gamine dominują kobiety niskiego wzrostu, chociaż ustalona granica to prawie 170cm. A jeżeli wyższy wzrost dodatkowo połączony jest z nadwagą trudno wówczas mówić o drobnej kobietce. Cechy urody pozostają bez zmian, ale gabaryty są kompletnie różne. Zupełnie inaczej będzie prezentowała się kobieta Soft Gamine o wzroście 155cm i wadze 50kg, niż ta o wzroście 170cm i wadze 70kg. Przełoży się to naturalnie na nieco inny dobór garderoby, czy dodatków. Jednak bez względu na wzrost czy tuszę cechy urody wszystkich kobiet Soft Gamine pozostają zbliżone. A głównym kluczem do rozszyfrowania tego typu urody są śliczne, bez względu na wiek, zawsze dziewczęce twarze. Jest to bardzo silny wpływ pierwiastka Ingenue, który występuje tu w niemalże 100%.

Poniżej dwie rewelacyjne stylizacje Christiny Ricci. Długa suknia od Marc’a Jacobs’a jest nieco zwiewna, może nawet “cicho płynąca” (charakterystyczna dla typu Soft Classic), ale wykończona oryginalnymi, nadającymi jej ostrości lamówkami. Dzięki którym suknia jest jedyna w swoim rodzaju, nieco pikantna i bez dwóch zdań świetnie komponuje się z urodą Christiny. Idealnie dobrany makijaż oraz fryzura dopełniają całości.

Fryzura i makijaż Christiny stworzyłyby piękną kompozycję nawet ze zwykłym białym (lub czarnym) topem oraz dżinsami. Pod warunkiem, że obie te części garderoby miałyby właściwe dla Soft Gamine fasony. W makijażu dziennym szminka mogłaby mieć nieco bardziej stonowany odcień.

 

christina_ricci_soft_gamine

 

Druga kreacja jest już niemalże książkowym przykładem stylu Soft Gamine. Fason sukienki, deseń oraz ozdobne wykończenie dekoltu uformowane na kształt kołnierzyka czynią całość wymarzoną oprawą dla urody Christiny Ricci.

christina_ricci_soft_gamine_2

 

Dla kontrastu kilka zdjęć Christiny Ricci prezentującej style przypisane innym typom urody. Czy śliczna twarz obroni się sama? Być może na zdjęciach tak. W rzeczywistości niestety będzie dużo gorzej. Najmniej zaszkodzi Christinie styl Gamine (nr 8) oraz Soft Natural (nr 4). W średnim stopniu – styl Theatrical Romantic (nr 2). Christina jest Zimą. W dodatku kreacja i makijaż nie są bardzo mroczne czy teatralne. Ogólnie nie jest źle, ale mogłoby być dużo lepiej. Najgorzej wypada kreowanie się na Divę (nr 1), czysta klasyka (nr 3), dramatyczno-klasyczne konturowanie (nr 5) oraz geometryczna ekstrawagancja spod znaku Flamboyant Gamine (nr 6 i 7). Przy okazji warto wspomnieć, że elementy szczególnie niewskazane dla typu Soft Gamine są niepożądane dla każdego typu urody będącego pod silnym wpływem pierwiastka Ingenue.

christina_ricci_soft_gamine_styl_01

christina_ricci_soft_gamine_styl_02


Struktura kości w typie Soft Gamine jest bardzo podobna do tej w czystym Gamine. Kości są drobne i lekko kanciaste. Za to nieco szersze niż u Gamine są kości twarzy, często nadające jej kształt serca. Kolejną dość charakterystyczną, typową dla Soft Gamine i nierzadko występującą cechą jest dość mocno wydłużona (ale nie wystająca) broda jak np. u Reese Witherspoon. Na fizjonomiczne różnice między typem Gamine a Soft Gamine wpływa głównie budowa ciała. Tu właśnie najmocniej zaznacza swoją aktywność żeński pierwiastek Yin. U kobiety Soft Gamine tworzy on miękkie, zaokrąglone linie, wpływa na delikatniejsze rysy twarzy oraz bardziej kobiece kształty. Kobieta o czystym typie Gamine ma bardziej chłopięcą sylwetkę i nieco ostrzejsze rysy. Jej ciało nie jest tak mocno nacechowane pierwiastkiem Yin, jak ma to miejsce u Soft Gamine. Pierwiastek Yin w typie Soft Gamine  może zaznaczyć swoją obecność w różnym stopniu. Dlatego też zasada, iż nie koniecznie wszystkie cechy przypisane danemu typowi determinują przynależność do niego, obowiązuje i tutaj. Oczy nie muszą mieć wielkości spodków, a policzki przywoływać owocowych skojarzeń, przywodząc na myśl dwie połówki jabłka. Najważniejsze jest ogólne wrażenie jakie wywiera na nas uroda danej kobiety. A dodatkowej pewności przy określeniu typu urody zawsze doda nam kwestia doboru garderoby. Jej reguły są wbrew pozorom dość proste. Im bardziej uroda jest nacechowana pierwiastkiem Yin, tym bardziej powinna nim być nacechowana garderoba. I na odwrót. Jeśli w urodzie dominuje pierwiastek Yang, stylizacje również muszą iść w kierunku androgenicznym. (Na marginesie mała uwaga skierowana do osób, które razi dalekowschodnia stylistyka stosowana przy opisach typów wg David’a Kibbe. Otóż posługiwanie się miarą Yin/Yang ułatwia opisywanie poszczególnych typów, wprowadza klarowność pojęć oraz ma wpływ na formę artykułów. Pisanie wyłącznie o krągłościach oraz o kanciastościach byłoby mało precyzyjne, a dodatkowo brzmiałoby fatalnie.)


Przyjrzyjmy się zestawieniu twarzy Soft Gamine (Edyta Herbuś) z innymi typami urody. W pierwszym rzędzie będą to dwa pozostałe typy Gamine (Kate Mara – Gamine oraz Lea Michele – Flamboyant Gamine). W drugim rzędzie Edycie towarzyszą Mila Kunis (Soft Natural) oraz Emily Blunt (Soft Classic). W trzecim rzędzie porównanie Soft Gamine z typem Romantic (Salma Hayek) oraz z typem Theatrical Romantic (Rachel Weisz).

SOFT_GAMINE_porównanie_01

SOFT_GAMINE_porównanie_02

SOFT_GAMINE_porównanie_03


Styl dla typu Soft Gamine został nazwany przez David’a Kibbe Spitfire Chic. Określenie to jest dość enigmatyczne i chyba tylko sam autor dobrze rozumie jego przesłanie. Szaleństwo i mocna ekspresja owszem mogą pełnić funkcję dodatku. Szczypta pikanterii nadająca stylizacjom nieco szałowego charakteru może być ich ciekawym dopełnieniem. Jednak styl zasadniczy lepiej oddaje określenie “Doll-like”. Naturalnie dosłowne upodabnianie się do lalki również pomysłem dobrym nie jest. Chodzi raczej o to, aby elementy Yin były bardziej dziewczęce, zalotne (np. animowane) niż stricte kobiece czy romantyczne. Kobietę w której urodzie znaczącą rolę odgrywa pierwiastek Ingenue, bardzo łatwo postarzyć niewłaściwie dobraną garderobą. Wszyscy wiemy, że źle dobrany strój szpeci lub postarza, bez względu na typ urody. Ale najwrażliwsza na dodanie strojem lat jest uroda kobiet o dziewczęcej aparycji, bez względu na wiek.

Dotyczy to nawet takiej osobowości, jak genialnie grająca arystokratka – Helena Bonham Carter. Jej indywidualny styl jest tyleż zwariowany co uroczy. Szczególnie, że prezentująca go osoba może pozwolić sobie na wiele. Nie musi starać się nikomu przypodobać. Przekaz jaki tworzy jej awangardowy wizerunek jest bardzo, bardzo wymowny. Kontestacja narzuconych nam norm stylizacyjnych, a co za tym idzie dyktatu mody, za pomocą własnego wizerunku, wymaga wiele odwagi. Ceną jest niestety wyzbycie się seksapilu oraz narażenie się na śmieszność. Czy warto płacić aż taką cenę?

SOFT_GAMINE_helena_bonham_carter_01

 

Komu z Heleną Bonham Carter nie po drodze i kto woli w inny sposób manifestować swoje poglądy, niechaj spojrzy na poniższe przykłady stylizacji właściwych dla typu Soft Gamine. Nie są one może do końca wzorowe, ale na pewno poprawne. Powiedzmy na czwórkę z plusem. A to już wystarczy. Kolejno prezentują je: Edyta Herbuś, Katarzyna Cichopek, Agnieszka Kaczorowska, Reese Witherspoon oraz Margaret. W przypadku tej ostatniej Spitfire Chic działa pełną parą. Ale nawet mocno zwariowane stylizacje potrafią dodać uroku, jeżeli są dobrane właściwie.

SOFT_GAMINE_styl_01

SOFT_GAMINE_styl_02

SOFT_GAMINE_styl_04

SOFT_GAMINE_styl_05

SOFT_GAMINE_styl_03

 

Reese Witherspoon (156cm wzrostu)) jako Legalna Blondynka prezentowała nieco przesłodzony, ale poza tym idealny styl Soft Gamine. Kolejną przedstawicielką typu Soft Gamine wcielającą się w ślicznie wyglądającą młodą damę jest zdolna i przeurocza aktorka – Annasophia Robb (152cm wzrostu). Ktoś odpowiedzialny za stylizacje głównej bohaterki w serialu “The Carrie Diaries” wyraźnie sugerował się wytycznymi dla kreowania stylu Soft Gamine. Annasophia na zdjęciach z filmowego planu wygląda niczym z obrazka. Cudnie.

SOFT_GAMINE_styl_annasophia_robb_02

SOFT_GAMINE_styl_annasophia_robb_01


SOFT GAMINE – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

SOFT_GAMINE_sylwetka

 • Wzrost – od niskiego do ok. 170cm
 • Raczej krótkie linie pionowe (kobieta typu Soft Gamine nie wydaje się być wyższa niż jest w rzeczywistości)
 • Typ sylwetki – delikatnie zarysowana klepsydra lub gruszka
 • Ramiona – proste, nieco kanciaste lub stożkowe
 • Ręce i nogi – krótkie lub proporcjonalne w stosunku do tułowia
 • Dłonie i stopy – małe (mogą być szerokie)
 • Biust – średni lub duży
 • Talia – wcięta
 • Biodra – zaokrąglone, szersze niż w czystym typie Gamine
 • Przedramiona – dość pełne, raczej krótkie

SOFT GAMINE – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

SOFTT_GAMINE_twarze

 • Szczęka – szersza, czasem trochę ostrzej zarysowana, zwężająca się w kierunku często wydłużonej brody
 • Nos – średniej wielkości lub mały, może być nieco szeroki
 • Kości policzkowe – szerokie, miękko zarysowane
 • Oczy – duże, okrągłe lub średniej wielkości
 • Usta – pełne lub lekko pełne
 • Policzki – zaokrąglone, często bardzo pełne przypominające dwie połówki jabłka

SOFT GAMINE – FRYZURA, MAKIJAŻ:

Kobiety typu Soft Gamine z reguły wyglądają korzystniej w krótszych fryzurach. Szczególnie dotyczy to przedstawicielek o niskim wzroście. Dłuższa fryzura wygląda świetnie pod warunkiem, że nie obciąża zbytnio sylwetki i sięga maksymalnie do linii łopatek. W bobie (szczególnie z grzywką) oraz w paziu twarz Soft Gamine prezentuje się najlepiej ze wszystkich typów urody. Dlatego też kobiety w tym typie, jeżeli chodzi o dobór fryzury, mają szczególnie duże pole do popisu. Paź, bob, lob lub jeszcze dłuższa fryzura – wszystkie te warianty mogą okazać się dobrym wyborem. Przy wyższym wzroście sprawdzą się też włosy dłuższe niż te zalecane dla niskich kobiet. Urodę Soft Gamine wspaniale podkreślają grzywki oraz wszelakie upięcia. Na grzywkę szczególnie warto się zdecydować przy wysokim czole (jak np. u Christiny Ricci). Generalnie im bardziej dziewczęca fryzura, tym lepiej.

Należy unikać ostrych, męskich cięć (wszystkie kobiety powinny ich unikać) oraz fryzur statecznych, poważnych, nobliwych (np. hollywoodzkich fal lub klasycznych, francuskich koków).

W kwestii doboru makijażu podstawowa zasada jest identyczna z tą dotyczącą doboru właściwej fryzury. Makijaż przede wszystkim powinien być dziewczęcy i zalotny. Nigdy ciężki czy przerysowany. Zawsze dostosowany do typu kolorystycznego.

Świetnym wyborem będzie akcent w postaci mocno wytuszowanych rzęs. Obrysowany kontur oka, podkreślający jego wielkość oraz kształt. Róż oraz szminka powinny nadać twarzy świeżości oraz dziewczęcego uroku.

Należy unikać mocnej, przeciąganej kreski rysowanej eyelinerem, ciężkiego smoky eyes oraz ekstremalnych odcieni szminek (nude oraz odcieni ciemnych, dramatycznych).

Właściwy oraz niewłaściwy makijaż prezentują kolejno: Reese Witherspoon, Edyta Herbuś, Christina Ricci, Katarzyna Cichopek, Winona Ryder oraz Margaret.

 

Soft_Gamine_makijaż_01

Soft_Gamine_makijaż_02

Soft_Gamine_makijaż_03

Soft_Gamine_makijaż_04

Soft_Gamine_makijaż_05

 

Soft_Gamine_makijaż_07


SOFT GAMINE – GARDEROBA, BIŻUTERIA:

Symbolem graficznym stylu Soft Gamine jest łezka. Z jednej strony kształt okrągły symbolizujący pierwiastek Yin. Z drugiej strony ostry szpic stanowiący odwołanie do pierwiastka Yang. Łezka świetnie oddaje klimat deseni oraz dodatków właściwych typowi Soft Gamine. Idealne desenie powinny być ostro zarysowane (w przeciwieństwie do akwareli), animowane, mieć okrągłe kształty, a przy tym mieć w sobie pewną ostrość. Drugim, obok łezki, idealnym symbolem jest serce. Twarze kobiet Soft Gamine najczęściej mają właśnie jego kształt. Znów mamy miękkość połączoną z ostrością. Jeżeli w garderobie pojawiają się paski lub krata muszą one być przełamane zaokrąglonymi kształtami (np. kwiatami).

Fasony właściwe typowi Soft Gamine to linie blisko ciała, dopasowane, ale nie mocno opinające. David Kibbe pisząc o stylu kobiet Soft Gamine użył następującego porównania: “Najlepsze rzeczy przychodzą w małych opakowaniach”. Garderoba dla typu Soft Gamine to rzeczy sprawiające wrażenie malutkich bez względu na ich rozmiar. Bluzki, żakiety, kardigany czy odzież wierzchnia nie powinny być zbyt długie. Long topy, długie swetry, długie płaszcze, sukienki maxi – to rzeczy zupełnie niewskazane dla kobiet Soft Gamine. Wiele zalecanych fasonów to rzeczy tzw. cięte (np. krótkie żakiety, bolerka, krótkie sweterki, rękawy 3/4, nogawki 7/8). Zalecane są również nogawki o długości 3/4, ale te najlepiej wykreślić  z każdej listy, bez względu na typ urody. Zamiast długości 3/4 stosować długość 7/8 lub 1/2 (do zgięcia kolana). Spódnice i sukienki również powinny sięgać maksymalnie do zgięcia kolana, ewentualnie na tyle, aby je tylko przysłonić. David Kibbe zaleca sukienki i spódnice o długości “tea-length”, czyli do połowy łydki. Wg autora tej długości mogą być rozkloszowane sukienki koktajlowe i wieczorowe, szczególnie te uszyte z warstw tiulu. Ta propozycja będzie odpowiednia dla wyższych kobiet typu Soft Gamine. Przy wzroście 160cm i mniej długość ta wygląda niekorzystnie.

Przy tworzeniu garderoby Soft Gamine, podobnie jak przy pozostałych dwóch typach Gamine, ważne są linie łamane. Należy unikać zestawów monochromatycznych oraz silnego utrzymywania linii pionowych. Jeżeli sukienka jest gładka, buty czy torebka powinny stanowić kolorystyczny akcent i przełamywać monotonię. Styl Soft Gamine nie lubi prostoty i minimalizmu. Detali może być mniej lub więcej (co kto lubi i co komu odpowiada), ale powinna zostać wprowadzona choćby najmniejsza akcja. Jeżeli powiewa nudą, kobieta Soft Gamine (G i FG również) wygląda smutno i nijak. Traci swój młodzieńczy urok, świeżość i charyzmę.

Gdyby się odwołać do stylistyki kulinarnej i stworzyć porównania organoleptyczne dla poszczególnych typów Gamine, brzmiałyby one następująco: styl Gamine – pikantno-słodki, styl Flamboyant Gamine – pikantny, styl Soft Gamine – słodki lub słodko-kwaśny (z przewagą słodyczy).

 

WSKAZANE SĄ:
 • ubrania dopasowane do sylwetki
 • styl dziewczęcy
 • nieco infantylny styl dziewczęcy (oczywiście do pewnego wieku)
 • styl Doll-like
 • styl Pin Up
 • półokrągłe dekolty (w szpic bardzo nie zaszkodzą, ale półokrągłe będą lepszym wyborem)
 • dekolty w kształcie serca
 • półokrągłe kołnierzyki (klasyczne bardzo nie zaszkodzą, ale półokrągłe będą lepszym wyborem)
 • kaptury
 • futrzane wykończenia
 • wiązania pod szyją (miękkie, lejące)
 • bluzki, żakiety i swetry o długości do talii
 • wcięte bluzki, swetry i żakiety o długości do 10cm poniżej talii
 • rękawy 3/4
 • małe, krótkie, skośne rękawki
 • krótkie rękawki motylkowe
 • zaznaczona talia
 • podrzucana talia połączona ze zwężającym się dołem (ołówkowym) lub z wąskimi spodniami
 • lekko rozkloszowane baskinki
 • rozkloszowane spódnice i sukienki
 • tiulowe sukienki i spódnice
 • spódnice i sukienki o fasonie tulipana (w talii zakładki poszerzające biodra, dół zwężający się)
 • spódnice i sukienki dopasowane w biodrach rozszerzające się na wysokości kolan
 • krótkie pałszczyki
 • wąskie nogawki spodni
 • długość 7/8
 • lamówki
 • kokardy
 • animowane desenie
 • groszki (noszone w inny sposób niż w stylu  Classic)
 • paski oraz drobna kratka noszone z stylu Pin Up
 • kolorowa panterka (ewentualnie klasyczna noszona do kolorowych rzeczy)
 • delikatna asymetria
 • wyraziste dodatki oraz detale
 • torebki listonoszki (kolorowe lub zdobione ciekawymi elementami)

 

UNIKAĆ NALEŻY:
 • ubrań w stylu Relaxed/Oversize
 • stylów androgenicznych
 • stylu Boho
 • stylu Soft Classic (bardzo miękkich, płynących linii)
 • romantycznych akwareli
 • koronkowo-barokowego stylu Theatrical Romantic
 • czystej klasyki
 • monochromatycznych zestawów
 • mocnych drapowań (dopuszczalne są delikatne, sztywniejsze)
 • sukienek i spódnic maksi
 • długich płaszczy, swetrów, topów
 • szerokich rękawów
 • kimonowych rękawów
 • dużej kraty (np. flanelowa koszula w kratę)
 • szerokich pasów
 • dużych deseni
 • dużych geometrycznych deseni nie przełamanych miękkimi liniami
 • ciężkich tkanin
 • butów na platformach (poza letnimi koturnami)
 • dużych torebek (poza sytuacją kiedy kobieta SG ma powyżej 165cm i nie jest bardzo szczupła)

 

 

Prezentowane przykłady garderoby są wybrane spośród rzeczy aktualnie modnych.

SOFT_GAMINE_garderoba_23

SOFT_GAMINE_garderoba_20

SOFT_GAMINE_garderoba_21

SOFT_GAMINE_garderoba_15

SOFT_GAMINE_garderoba_13

SOFT_GAMINE_garderoba_17

SOFT_GAMINE_garderoba_16

SOFT_GAMINE_garderoba_12

SOFT_GAMINE_garderoba_11

SOFT_GAMINE_garderoba_06

SOFT_GAMINE_garderoba_18

SOFT_GAMINE_garderoba_19

SOFT_GAMINE_garderoba_01

SOFT_GAMINE_garderoba_09

SOFT_GAMINE_garderoba_05

SOFT_GAMINE_garderoba_08

SOFT_GAMINE_garderoba_22

SOFT_GAMINE_garderoba_02

SOFT_GAMINE_garderoba_14

SOFT_GAMINE_garderoba_07

SOFT_GAMINE_garderoba_10SOFT_GAMINE_garderoba_04

SOFT_GAMINE_garderoba_03

SOFT_GAMINE_garderoba_24

SOFT_GAMINE_garderoba_25

SOFT_GAMINE_biżuteria

 

ZNANE KOBIETY O TYPIE URODY SOFT GAMINE:

Edith Piaf, Bette Davis, Claudette Colbert, Judy Garland, Clara Bow, Susan Hayward, Debbie Reynolds, Betty White, Mary Martin, Essie Davis, Victoria Principal, Linda Ronstadt, Emma Samms, Kylie Minogue, Helena Bonham Carter, Drew Barrymore, Reese Witherspoon, Ginnifer Goodwin, Christina Ricci, Norah Jones, Shakira, Hayden Panettiere, Annasophia Robb, Ella Purnell, Mira Duma, Edyta Herbuś, Kasia Cichopek, Agnieszka Kaczorowska, Margaret, Kinga Rusin, Olivia Spencer, Anna Powierza, Lily Collins, Essie Davis, Christina Aguilera, Emilia Clarke, Bjork, Debbie Harry, Agnieszka Sienkiewicz, Mireille Mathieu, Geri Halliwell, Felicity Jones

Komentarze do wpisu “Typ urody Soft Gamine – laleczka”

 • Joann Kuchta chyba SG. Byłaby tym przykładem, że bardzo szczupła osoba SG może mieć super zgrabne nogi, drobne i sprawiające wrażenie długich. Zastanawiam się ostatnio nad tym, czy to nie jest właśnie bonus od Gamine, czy raczej kwestia wcięcia w talii, od którego przy wybitnej szczupłości, jakby zaczynaja się nogi. Takie złudzenie.

 • Eloise (DC+SE+AE+EE+ME+RE+KrE+WE+SyE) 21 Lipiec 2017

  Pytałam kiedyś o Annę Karczmarczyk, mnie wygląda na SC, nie wiem jak innym.

 • Co sądzicie o takiej bluzce dla Soft Gamine’a? Nie zabiłaby ze względu na dość krótkie szyje tego typu?
  https://lh6.googleusercontent.com/3_AjsVGlidHqONqxRAxfJz3BwSNP_NR5hjDatjQvYJVPe9w-W8Ih8GJgqmqWwr48cJJtNtpq_ze3k9k=w1366-h638

 • charming.lady 30 Lipiec 2017

  Jest taki pierwiastek, gdzie w wieku młodzieńczym dziewczyna wygląda na dużo starszą, a po 30-stce wygląda na trochę młodszą ?
  Rozumie, że dla R i TR wzory zwierzęce nie są wskazane natomiast czy typowe wzory zwierzęce pasują do SG ?
  Ewentualnie czy jakaś złagodzona np. panterka mogłaby być dobra dla SG ?
  Złagodzona to taka jak na zdj. poniżej.

  https://www.google.pl/search?q=sweter+w+c%C4%99tki&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjooLy18rDVAhVsBcAKHYtRC0cQ_AUICigB&biw=1155&bih=572#imgrc=73734A-X9ETiTM:

  • Nina SG|FE+BaE+IE+RE+SyE+KarE 31 Lipiec 2017

   Panterka jest wskazana dla SG, kolora lub tradycyjna z kolorowymi dodatkami, jednak zawsze trzeba pamiętać, że ważny jest fason danej rzeczy i powinien on być dostosowany do zaleceń Kibbe. Choć ja nie lubię panterki.
   Myślę, że niektóre kobiety SG tak mają. Że im są starsze tym młodziej wyglądają na tle koleżanek, choć jako młodsze osoby mogą wydawać się starsze.

  • Bookini (D/SE+KE+WE) 31 Lipiec 2017

   O ile pamiętam kiedyś była o tym dyskusja i dziewczyny podejrzewały, że to Kryształowy E tak działa na wygląd.

 • Avarati FG+KrE+WE+ME+KarE+BE+SE+KE 31 Lipiec 2017

  Opisywanie atutów Laleczki zacznę od obrazka. Właściwie od obrazków przypinanych przez amerykańskich żołnierzy na ścianie. Niemal zawsze panowie przypinali niegrzeczne Pin-Up Girl. Słodkie, uśmiechnięte i zazwyczaj nieco bardziej roznegliżowane, ale z punktu dzisiejszego zjadacza chleba mają dalej tą pikanterię, ale i brakującej dzisiaj klasy. Bo to jeden z tych archetypów, które naprawdę jest fajny.

  Mówię to po czasie, bo broniłam się od zawsze przed takimi klimatami (słusznie, jak się okazało), ale gdybym była Soft Gamine… To bym się ubierała jak Soft Gamine! W kotki, wisienki, kokardki, kwiatki (zazdroszczę kwiatów) i nie wyglądałabym przy tym jak idiotka. No i lekko rozszerzone spódnice lepiej by się układały… Niby Różany jest jednym z moich mniej ulubionych, ale motyw róż jest nęcący. No i szminki – zazdroszczę szminek!
  Podsumowując, Soft Gamine to naprawdę fajna grupa, ale jak się połączy z mocnymi Etherealami (nasza Yen), to jest petarda!

  Jeden utwór, który od zawsze lubię, choć wiem, że jednak nie są do końca moje klimaty:
  https://www.youtube.com/watch?v=-ScjucUV8v0

  • Bookini (D/SE+KE+WE) 1 Sierpień 2017

   Dla mnie u Pań SG najlepsze jest to, że są słodkie i dziewczęce bez efektu dzidzi-piernik a od ich twarzy jak z bajki ciężko mi oderwać wzrok. No i zazdroszczę wspomnianej mnogości ethereali.

  • Astrid (DC) 1 Sierpień 2017

   Ja też zazdroszczę bogactwa Ethereali i wielowymiarowej urody. No i uroku – uważam, że uroda Pań SG oceniana jest często właśnie przez jego pryzmat i działa on jak jakieś (pewnie nie zawsze różowe, czasem baśniowe, a czasem jeszcze inne) okulary, które dodają SG atrakcyjności nawet zanim się człowiek ogarnie, jak właściwie dana osoba wygląda (może to brzmi bez sensu, ale chodzi mi o takie pierwsze odczucie). Niesamowita jest u Was ta mieszanka słodyczy i pieprzu, świeżości/dziewczęcości i kobiecości. Mam też wrażenie – o ile oczywiście nie mylę się okrutnie w moich amatorskich diagnozach – że kobiety SG z mojego otoczenia cieszą się wyjątkowym powodzeniem u płci męskiej i to na każdym etapie życia. W ogóle wydaje mi się, że przez ten urok, o którym wspomniałam paniom SG zmarszczki i inne takie, co się z wiekiem potrafią do człowieka przypałętać nie są straszne! Uroda tych pań z wiekiem nie przemija, takie mam wrażenie.

  • Dla mnie uroda SG jest magiczna, choć w inny sposób niż D, lubię ją zwłaszcza w filmach kostiumowych. I zgadzam się co do atrakcyjności niezależnej od wieku. Wystarczy spojrzeć na Bette Davis. Za młodu ślicznotka, w wieku średnim bogini. Zyskała niesamowitą moc, pewnie jej Mahoń zdominował część Ethereali, które wcześniej były silniejsze, i według mnie jako czterdziestoparolatka była atrakcyjniejsza niż jako dwudziestolatka.

  • To, co lubie w byciu SG to mnogosc stylizacyjnych mozliwosci jeszcze w obrebie typu, a co dopiero przy Etherealach. Mozna smigac jak uczennica w kolnierzyku i rozkloszowanej spodnicy mozna na slodko, mozna pin-up, mozna sobie odpuscic słitaść SG i oddac sie Etherealom i jest super. Wyglada sie mlodo, swiezo, ale nie dziecinnie, czesto mlodziej niz na swoj wiek.Lubie “zabawowość”, figlarność SG, to ze nie trzeba byc zawsze powaznym i na serio. A najbardziej to, ze dzieki Grecie i typologii Ethereal nie kazda SG musi wygladac jak Legalna Blondynka. Nie wyobrazam sobie siebie jako typowej Laleczki w kotkach, misiach, rozach i pstrokatosciach :D

  • Marietta C + SłowE + KryE + SyrE 2 Sierpień 2017

   Astrid, świetnie podsumowałaś SG, uważam tak samo. SG całkiem sporo wokół nas i dla mnie to są kobiety wiecznie młode z niesamowitym dziewczyńskim urokiem. :) Ten urok to jest ich niezła broń; wyobrażam go sobie jako taki kolorowy, radosny czar z magicznej różdżki zakończonej błyszczącą gwiazdką :D To bardzo przyciąga ludzi i nie raz można dać się nabrać (jak np. jakaś SG ma charakterek w ogóle nie pasujący do jej przecież-tak-uroczego wyglądu, można się czasem nieźle zdziwić :D)

   Bardzo lubię laleczkowe twarze SG. I lubię sam fakt, że dorosła kobieta może nosić wzorki w kotki i wyglądać w tym genialnie :>

  • Alez fajna idea, swietnie poczytac wszystkie mile slowa odnosnie kazdego typu:-) Kobiety SG sa przesliczne i pelne dziewczecego uroku (blog uczy ze taki czar moze wchodzic w reakcje z najbardziej nieprawdopodobnymi pierwiastkami dajac fascynujacy wynik), w moim otoczeniu to one (i FG;-)) maja najwieksze powodzenie:-) kiedys myslalam ze jestem SG (potezny fail) i nadal troszke zazdraszczam mozliwosci noszenia takich dziewczecych krojow:
   https://glamourina.net/wp-content/uploads/2011/05/asos-dress-white-feathers-2010-runw.jpg
   :-)
   I to szalenstwo stylizacyjne, wygladacie jak postacie z bajek:-)

 • Ja zauważyłam, że ta grupa również łapie się na bogactwo Ethereali. Czasem miałyśmy wątpliowści o rozpiętości między R a FG, tak więc dużo tu się dzieje. Są osoby, dla ktorych te wszystkie kotki itp. są super. Są też takie, które lepiej noszą się spokojniej, czy bardziej kobieco. Na przykład Halle Berry.
  Naprawdę dobrze jej w sukniach z koronkowymi wstawkami.
  Przy tej okazji wpadłam na myśl, że Gugu Mbatha Raw ( 163 cm.) ktora mi zaprząta głowę jest chyba SG. Czy to możliwe? Jest podobna do Halle Berry jakby i ma coś w sobie bardzo G i dawkę R.
  Jakoś SG jest mi najbliższy i staram się go zrozumieć i umieć wypatrywać :) Może ta bliskość wynika z silnego Różanego, który od początku przylgnął do mnie ” jak druga skóra”.:)

  • Mnie się ona SC wydaje.
   SG jest typem bliskim również mi, trochę przez mój Baśniowy, trochę przez Alabastrowy. Z tym że mój typ ma zawsze pierwszeństwo przed szaleństwami.

  • iwona (G+ŚE+KarE+FE+AE+SyE+KE/Ssd) 1 Sierpień 2017

   A Halle Berry nie wyleciała z SG?

  • Nie widzę Halle Berry na liście SG. Wiadomo gdzie trafiła?

  • Mnie się wydaje, że powędrowała do FG.

 • Hmmm… a może SG czasem przypomina miniaturowe SC, z powodu zrównoważonej podstawy? Tak sobie tylko rozmyślam:).
  Jeśli chodzi o Halle Berry, to była dyskusja chyba o ramionach, ale SG chyba może mieć mocniejsze ramiona. W internecie mocno trzyma pozycję SG. Chociaż spotkałam się z dyskusjami, ze może być TR i że chyba początkowo przypisywano ją do TR.

 • stożkowe ramiona w typie SG to jakie ?

 • Nie umiem wyłapać różnicy między ramionami TR, a SG. Czy ktoś mógłby mi to jasno i dobitnie opisać, albo ktoś znalazł jakieś dobrze obrazujące zdjęcia ? Oglądam te celebrytki i różnic nie widze, może poza tym, że SG mają chyba bardziej umięśnione te ramiona, ale żeby jakieś szersze , większe od TR to jakoś mi się to w oczy nie rzuca.
  Proszę o pomoc.

 • Misty, ja też mam taki kłopot.
  Szczególnie w przypadku różnic pomiędzy TR i SG.
  Tym bardziej, że typowi TR, owianemu legendami ( jak każdej legendzie), przypisywano już różne cechy . Jest mylony z SG, G i FG.
  Wytłumaczyłam to sobie, że to dlatego, że jest drobny po prostu , taki miniaturowy Romantic. Często sprawia też wrażenie bardziej dziewczęcego od czystego R i to go znosi w kierunku gaminowym. Można też sobie to tak wyobrazić, że ten pierwiastek yang (o zawratości A ) rozkłada się różnie.
  Czasem w twarzy tylko ( wtedy ciało będzie miało więcej cech R) , a czasem w ciele ( wtedy twarz pozostanie bardziej R ) . Natomiast typy z grupy Gamine zawsze będą bardziej kompaktowe.
  Tu chyba nie chodzi o same ramiona. Jednak skłonność do nabierania mięśni u SG będzie większa. Typy z grupy R nie mają szansy na umięśnienie ani ramion ani nóg. To nie znaczy, że nie mogą być wysportowane, po prostu smuklnie odbywa się inaczej.
  Dodatkowo, jeśli osoba SG ma ramiona takie jak wynikają z odpowiedzi A, to będą one podobne. Stąd pewnie te pomyłki na pierwszy rzut oka.
  Zajęłam się tym analitycznie, ale to akurat mi pomogło.:)
  Trzeba też pamietać, że TR to przede wszystkim R.

  • Według mnie podstawową różnicą jest to, że G i FG łatwo uzyskają efekt długich nóg, co jest niemożliwe dla SG, TR i R. Kończyny tych typów są poniżej średniej, SG często krótkie, co daje efekt ciała dziecięcego i kobiecego jednocześnie (Helena Bonham Carter w wysokich szpilkach na czerwonym dywanie wygląda, jakby ukradła strój starszej siostrze, ale poprawnie ubranej nie można odmówić sporej dawki kobiecości). Sylwetki TR i R takie nie są. Wydaje mi się, że TR i R mają bardzo podobne kończyny i proporcje do tułowia, ale sam tułów jest inny. Zgaduję też, że R i SG potrafią być podobnie szerokie w ramionach, TR są często węższe.
   Problemy z rozróżnianiem tych typów biorą się z tego, że nikt nie ubiera się dobrze :D Gdyby chociaż wszyscy nosili dopasowane sukienki za kolano, można by oceniać linie, ale gwiazdy lubią krótkie spódniczki i niedopasowanie w biodrach i talii. W efekcie widzimy tylko szczupłość, a indywidualna aura gdzieś znika.

  • Właśnie zastawia mnie co wszyscy mają na myśli pisząc, że SG są kompaktowe ? Bardziej zwarte ? TR są drobniejsze tak, ale są i SG, które też są drobne.

   Herbuś i Cichopek nie mam wątpliwości, że są SG, ale np. Żmuda-Trzebiatowska czemu Jest R (też bez bujnych kształtów), a nie TR skoro Więdłocha jest TR ?
   Jane Seymour jest TR, ale niby z czego to wynika ?Najważniejsza jest budowa ciała, twarz może podlegać wpływom pierwiastków Jane Seymour jest drobna, ale bez super szczupłej talii, bez szerokich kości biodrowych i w ogóle bez bujnych kształtów. Jennifer L-H zupełnie inaczej wygląda, ma dużo szerze biodra.
   FG akurat uważam, że nie ma możliwości pomylić z TR z uwagi na ramiona.

   Jestem ciekawa jakie warunki w budowie ciała musi spełnić kobieta, aby była TR.
   Ogólnie ciekawi mnie różnica między SG, TR, a R , bo niby to jest jasne i przy pewnych osobach nie ma wątpliwości , ale jak się ogląda przykłady niektórych celebrytek to zaczyna to być wszystko enigmatyczne.

  • Moderator - lothlorien 10 Sierpień 2017

   Po pierwsze, nawet w obrębie typu bazowego występują różnice między sylwetkami przedstawicielek. Nie ma możliwości, żeby wszystkie SG, TR, czy inne typy były odrysowane od jednakowego szablonu. Wymiary są bardzo pomocne, ale nie stanowią o wszystkim.
   Po drugie, na diagnozę w dużej mierze składa się aura, którą zresztą trzeba też odróżnić od naszych Ethereali.
   Potrzeba wprawnego oka, by wychwycić takie niuanse, dlatego tak wiele już było złych autodiagnoz wśród nas.

 • Może problem jest w archetypie. Naprawdę trudno uwierzyć w szczupłość kobiety R. Jak się okazuje w przypadku Marty Żmudy Trzebiatowskiej jest to jednak możliwe.
  Pewnie takich kobiet jest więcej,
  Dla mnie, przede wszystkim, pomocny staje się test Kibbe. Jak nietrudno zauważyć typ SG i TR mają podobne mieszanki (D, E i A ) tylko diametralnie inne proporcje.
  Wydaje mi się, że bez analizy takiej matematycznej wręcz, nasze postrzeganie może być zawsze wrażeniowa, wyobrażeniowe, życzeniowe…

  • Sądzę, że wysoka i bardzo szczupła kobieta R prędzej zmyli niewprawione oko niż bardzo szczupła i niska. U niskiej romantyczne cechy są bardziej ewidentne, u wysokiej podstawą jest brak yangu.

 • Zapewne tak jest. I też ta szczupłość i wzrost mogą być brane za yang. Kibbe coś w tym stylu pisał, że może się wydawać ” tu i tam”.
  Dlatego ta specjalistyczna porada jest kluczowa. Pewnie też dlatego tak nam trudno oceniać samemu siebie i kogoś.
  Ja na przykład mam nogi, które sprawiają wrażenie dłuższych. Na pewno nie jestem FG i G.
  Takie wrażenie jest też moim zdaniem u Dity ( szczególnie, gdy jest w puentach ):).
  Jennifer też sprawia wrażenie smukłonogiej.
  Może u osob profesjonalńie ćwiczących stopy, jest wrażenie przedłużenie nogi o stopy…
  Pewnie takich niuansów jest więcej w indywidualnych przypadkach.
  Lepiej samemu nie próbować analizy.

  • Liczbowo moje nogi też nie są krótkie (dokładnie pół na pół z resztą ciała), ale zdarzyło mi się usłyszeć, że ktoś uważa je za krótkie. Dla mnie są szczupłe i tyle. Imho R może sobie zrobić tylko stylistyczną krzywdę podkreślaniem nóg, których cechą w prawidłowym stroju jest niewidzialność. Uważam nogi R za bardzo ładne (kształtne, yinowe, fajne w inny sposób niż długie nogi G i FG), ale nienadające się do odsłaniania, wyjątkiem jest kostium kąpielowy i szorty z wysokim stanem przy wakacyjno-wypoczynkowym wydźwięku. Bardzo wysokie obcasy, szorty w stylu glamour, minispódniczki czy sukienki to dużo za dużo.
   A nogi Jennifer mają wyjątkowo romantyczny kształt :)

 • O tak, podpisuję się Eryko rękami i nogami :)
  Próbowałam takiej stylizacji i pomimo, że niby nogi ładne, ale całość przybrała charakter bardzo wulgarny…Na szczęście wssytko pozostało pomiędzy mną a lustrem:).
  Kształt nóg mam podobny do Jennifer. Zawsze kiedy widzę jej zdjęcia w stylizacji z szortami i wysokimi obcasami mam wrażenie, że się na coś naraża.
  Kobieta R wygląda w tym wprost na obnażoną.

 • Kiedy widzę (T)Rki w bardzo opiętych, krótkich sukienkach z elastycznego materiału, to wyglądają jakoś tak goło. :P
  Ale np. tutaj MM i Jennifer L-H nie robią wulgarnego wrażenia. Może MM ratuje wysoki stan, a Jennifer to, że stylizacja jest dopasowana u góry, u dołu sie rozszerza i nie opina bioder, ani ud. Nie oceniam poprawności stylizacji, ale dla mnie jest ok. ;)
  http://static.celebuzz.com/uploads/2010/07/orig-4435471.jpg
  http://25.media.tumblr.com/39a986f13cfc592bec8114d40048411f/tumblr_mhihmnZo0v1rm61loo1_500.jpg

  • Bo strój MM ma sportowy wydźwięk, “wakacyjno-wypoczynkowy”, jak wyżej pisałam. Taki zestaw spokojnie przechodzi, póki bluzka jest “przyzwoita” ;) Z bluzką koszulową pewnie też by działało.

  • Tu swietnie widac roznice miedzy R/TR a SG, bo soft gaminki wygladaja swietnie w mini/szortach i obcasach :) ja czuje sie bardzo komfortowo w takim polaczeniu, powiedzialabym ze jest wrecz wskazane, i wyglada, moim zdaniem, bardzo ok. ;) Zgubna jest dla mnie za to tea-length. Uwielbiam te dlugosc na innych, niestety mnie skraca nawet przy bardzo wysokich obcasach.

 • Dołączam się do wypowiedzi Eryki i potwierdzam. Dodatkowo przy takim stroju jak u MM trzeba pamiętać o tym, by buciki zawsze były płaskie, najlepiej sandałki.
  Wtedy ratuje ten klimat ta odrobina niewinności:) . Tym bardziej , że akurat Marylin miała mocne ingenue.
  Wysokie szpilki już zmieniłyby charakter i trzebaby było dużo odwagi, by w takim stroju wyjść na tzw. miasto. Już zrobiłoby się conajmniej ” dyskusyjnie” :)

 • Czy typ SG może mieć szersze ramiona niż biodra ?

  • Moze, ja tak mam. Zwlaszcza przy szczuplej sylwetce to widac.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *