TYP URODY
GAMINE

telefon 1234567890

Typ urody Gamine – chłopczyca

GAMINE_26

 

Typ urody Gamine - chłopczyca

Kształt sylwetki, rysy twarzy, garderoba.

Typ Gamine jest wypadkową silnego działania skrajnych cech męskich oraz żeńskich. Wpływ pierwiastka Yang przejawia się w budowie ciała oraz w strukturze kości. Yin zaznacza swoją obecność w rysach twarzy oraz w niedużym wzroście. Chociaż niski wzrost nie jest cechą wszystkich kobiet typu Gamine. Zdarzają się, choć zdecydowanie rzadziej, kobiety o wzroście prawie 170cm. Prosta, ostra i wąska budowa przypomina typ Dramatic. Gdyby obok siebie stanęły dwie kobiety o wzroście 167cm oraz o podobnej wadze, jedna w typie Dramatic, druga w typie Gamine, ich sylwetki byłyby bardzo do siebie podobne. O przynależności do danego typu zadecydowałaby twarze, które mocno się od siebie różnią. Kobieta typu Gamine ma większe oczy oraz delikatniej zarysowane kontury co w efekcie daje dużo mniej stateczny wygląd.

Przyjrzyjmy się pierwszej przedstawicielce typu Gamine – Michelle Williams, którą oglądamy w towarzystwie Kelly Osbourne (Flamboyant Gamine) oraz Tildy Swinton (Dramatic). Na zdjęciu niestety nie widać różnicy wzrostu między Michelle i Kelly a wysoką Tildą. Ktoś wkomponował  w zdjęcie kobietę o typie urody Dramatic, zapominając o tym, że ma ona prawie 180cm wzrostu. (Michelle – 163cm, Kelly – 158cm)

 

twarze_porównanie_01


David Kibbe wspaniale mówi o kobietach. W opisach poszczególnych typów kładzie nacisk na to, że każda z jest piękna, bez względu na to jakimi cechami urody została obdarzona przez naturę. Oglądając urodziwe aktorki, przedstawicielki poszczególnych typów, wiele kobiet neguje podział na typy fizjonomiczne według David’a Kibbe, błędnie sądząc iż ma on na celu wpędzenie je w kompleksy. Tymczasem jest dokładnie na odwrót. Każda z nas jest inna i na swój sposób atrakcyjna. To jak będziemy się prezentować zależy od właściwie dobranej stylizacji oraz wizażu. Jeżeli kobieta o typie urody nacechowanym męskim pierwiastkiem Yang będzie nosiła się w stylu Yin, nigdy nie doda sobie urody. Natomiast uroda kobiety Yin nigdy nie zaprezentuje się korzystnie w androgenicznej aurze. Kiedy już rozpoznamy swój typ i pójdziemy jego tropem, nasza uroda rozkwitnie, a my przestaniemy nareszcie udawać kogoś kim nigdy nie byłyśmy. Czy owalna twarz, figura klepsydry oraz niebotycznie długie nogi muszą być jednymi kanonami piękna? Najwyższa pora, aby te wzorce przestały wreszcie tyranizować płeć piękną.

Określony wpływ żeńskiego lub męskiego pierwiastka przekłada się też na temperament i co za tym idzie na określone cechy charakteru. Style przypisane konkretnym typom urody pomagają wyrazić to co drzemie w kobiecie. Nie bez przyczyny mówimy: “czuję się w tym dobrze, to do mnie pasuje” lub “czuję się w tym źle, jakoś nieswojo”. Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia dopasowania do wyglądu. Styl powinien wyrażać naszą osobowość, tworzyć kompletną całość zarówno z fizjonomią jak i z usposobieniem. Naprawdę warto być sobą, zawsze i wszędzie, od stóp do głów.


Świetnym przykładem na to jak fatalnie na kobiecy urok wpływa przebieranie się za odmienny typ urody, było obsadzenie Michelle Williams (Gamine) w roli seksbomby wszech czasów Marylin Monroe (Romantic). Można zaobserwować jak gaśnie uroda drobnej Michelle. Jak styl nacechowany żeńskim pierwiastkiem Yin, wydobywa u niej męskie cechy. Śliczna twarz Michelle wystylizowana na Marylin staje się dziwnie androgeniczna i nieciekawa. Figura została dopracowana modelującą bielizną, Michelle nie tyła do roli. Zresztą nawet gdyby musiała to zrobić, jej figura i tak nie nabrałaby krągłości właściwych typowi Romantic.

 

michelle_marylin

mm2

mm

michelle_williams_GAMINE


Inny film, w którym zagrała Michelle Williams to “Oz Wielki i Potężny”. Tu również rola oraz stylizacje nie szczególnie przyczyniły się podkreśleniu urody kobiety – chłopczycy. Najlepiej dobraną aktorką okazała się Rachel Weisz (Theatrical Romantic), u której ucharakteryzowanie na Evanorę pięknie zaiskrzyło z typem urody. Po premierze filmu często można było oglądać razem trzy grające główne role aktorki: Milę Kunis (Soft Natural), Rachel Weisz (Theatrical Romantic) oraz Michelle Wiliams (Gamine). Ich fizjonomiczne typy urody dość mocno się od siebie różnią. Zestawienie wypada bardzo kontrastowo.

 

twarze_porównanie_07

twarze_porównanie_05

twarze_porównanie_06

Poniżej Mila Kunis jako Gamine oraz Rachel Weisz jako Dramatic Classic.

twarze_porównanie_08

 

Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają Milę Kunis (Soft Natural) oraz Michelle Williams (Gamine) w garderobie idealnie dopasowanej pod względem fasonów (kolorystycznie już niestety nie) do ich typu urody. Panie prezentują typy dość mocno oddalone od siebie na osi Yin/Yang. Szkoda, że tak rzadko można oglądać te aktorki w podobnych, równie udanych stylizacjach. Nie do końca idealna jest jeszcze fryzura Michelle. O wiele lepiej wyglądała w mocno krótkim cięciu. Krótsze włosy w cieplejszej tonacji oraz mniej czerni przy twarzy i Michelle prezentowałaby się perfekcyjnie.

SOFT_NATURAL_vs_GAMINE

twarze_porównanie_04


Styl dla typu Gamine to Piquant Boyishly Chic. Przekłada się on na fasony o nieco androgenicznym zabarwieniu. Całość dopełniają ostre, geometryczne detale, desenie oraz biżuteria. Warto również sięgać po kolorowe, animowane, nieco humorystyczne elementy wprowadzające odważną, picassowską estetykę. Wszystkie akcenty muszą być dostosowane wielkością do gabarytów. Drobne, niskie kobiety typu Gamine wybiorą mniejsze wzory oraz delikatniejszą biżuterię. Wyższe lub tęższe przedstawicielki tego typu urody mogą stosować nieco pokaźniejsze szczegóły.

Kolejnym bardzo ważnym elementem stylu Gamine jest wyraźne zaznaczenie konturów sylwetki przy jednoczesnym przecinaniu jej krótkimi liniami pionowymi oraz poziomymi. Kobiety o tym typie urody najkorzystniej prezentują się w rzeczach dopasowanych do sylwetki. Sukienka lub spódnica może poszerzyć się dopiero w połowie ud. Oczywiście są to ścisłe zalecenia David’a Kibbe od których można robić małe odskocznie, zwłaszcza jeżeli ma się szczupłą sylwetkę. Wiele modeli sukienek i spódnic w dziewczęcym stylu (który przecież idealnie pasuje Gamine) jest rozkloszowanych przy samej talii. Jeżeli sylwetka jest szczupła i smukła delikatny klosz nie powinien jej zaszkodzić. Trzeba jedynie pilnować aby zanadto nie zbliżyć się do któregoś ze stylów mocno nacechowanego pierwiastkiem Yin. Należy też unikać sztywno rozkloszowanych spódnic i sukienek. Pożądany klimat wprowadzą właściwe detale, desenie oraz biżuteria i dodatki.

Poniżej zdjęcia przedstawicielek typu Gamine prezentujących właściwe (a przynajmniej poprawne) oraz niewłaściwe stylizacje. Łatwo można dostrzec jak niekorzystnie dobrana garderoba kłóci się z opartą na przeciwieństwach, oryginalną urodą Gamine.

 

GAMINE_styl_01_zle

GAMINE_styl_01_ok

GAMINE_styl_02_zle

GAMINE_styl_02_ok

GAMINE_styl_04_zle

W przypadku Zooey Deschanel, podobnie jak w przypadku Scarlett Johansson (Soft Natural), najlepsze przykłady właściwych stylizacji to zdjęcia z sesji reklamowej. Aktorka promowała kolekcję ubrań sygnowanych marką Tommy Hilfiger. Perfekcyjne sukienki dla typu Gamine. Czyżby niektórzy specjaliści od reklamy i marketingu przy wyborze modelek kierowali się typologią stworzoną przez Davida Kibbe?

GAMINE_styl_03_ok

GAMINE_styl_04_ok

 

Coco Chanel została zakwalifikowana przez David’a Kibbe do typu Gamine, podobnie jak grająca ją Audrey Tautou. Wielka Coco tworząc rewolucyjne projekty, które miały już na zawsze zmienić modę damską, z pewnością zaczęła od projektowania dla samej siebie. Czuła, że obowiązujący wówczas styl kompletnie nie przystaje do kobiety w której urodzie widać wyraźne wpływy męskiego pierwiastka Yang. To Chanel jako jedna z pierwszych nosiła na co dzień spodnie oraz wypromowała paski jako deseń dla kobiet. Charakterystyczne chanelowskie lamówki też idealnie wpisują się w styl Gamine. Co prawda klasyczny styl Chanel dziś bardziej odpowiada stylowi Dramatic Classic. Jednak trzeba przyznać, że genialna Coco potrafiła świetnie wyczuć klimat kobiety-chłopczycy i zarazić nim miliony kobiet na całym świecie. Zamiłowanie do kompletnie niepasujących jej pereł, w świetle tak ogromnych zasług dla świata mody, należy projektantce wybaczyć.

coco

GAMINE_styl_05_zle

GAMINE_styl_05_ok


GAMINE – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

GAMINE_sylwetka

 • Wzrost – od niskiego do ok. 170cm
 • Dość długie linie pionowe (kobieta typu Gamine może wydawać się wyższa niż jest w rzeczywistości)
 • Typ sylwetki – najczęściej prostokąt – litera I (przy węższych ramionach delikatna gruszka), przy wyższym BMI jabłko
 • Ramiona – szczupłe, proste, kanciaste lub drobne, spadziste
 • Ręce i nogi – często dość długie w stosunku do tułowia (jednak nie jest to stuprocentowa reguła)
 • Dłonie i stopy – średnie lub małe, często wąskie
 • Biust – mały lub średni (w zależności od tuszy)
 • Talia – prosta lub lekko wcięta
 • Biodra – proste, wąskie, chłopięce
 • Przedramiona – smukłe, szczupłe

GAMINE – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

GAMINE_twarze

 • Szczęka – zwężająca się, lekko zarysowana
 • Nos – średniej wielkości lub mały, delikatnie zarysowany z miękkimi liniami lub nieco ostrzejszy
 • Kości policzkowe – lekko ostre (widoczne tylko przy niskiej wadze)
 • Oczy – duże, okrągłe lub średniej wielkości
 • Usta – lekko pełne, rzadziej wąskie
 • Policzki – napięte, szczupłe

GAMINE – FRYZURA, MAKIJAŻ:

Według David’a Kibbe najlepsza fryzura dla Gamine to krótko ścięte włosy. Faktem jest, że żaden typ urody nie wygląda tak interesująco w cięciu pixie. Wiele kobiet typu Gamine prezentowałoby się dużo atrakcyjniej w krótkiej fryzurze. Jednak jak to zwykle z ogólnymi zasadami bywa, nie są idealne dla wszystkich. Twarze Gamine, podobnie jak wszystkich innych typów urody, różnią się od siebie. Kobiety o mniej regularnych rysach z pewnością chętniej wybiorą uczesania bazujące na dłuższych włosach i prawdopodobnie lepiej na tym wyjdą. Kibbe nie zaleca też grzywek, zwłaszcza pełnych i prostych. Tu już nie sposób zgodzić się z autorem. Przy dłuższych włosach grzywka idealnie podbija urodę Gamine. Najlepsza będzie raczej krótka, lekko asymetryczna oraz niezbyt ciężka.

Kobieta typu Gamine decydując się na farbowanie włosów może postawić na duże kontrasty (oczywiście w obrębie właściwej temperatury barw). Mocne, wyraziste kolory, które u innych typów urody dają sztuczny efekt, mogą pięknie współgrać z urodą Gamine.

Makijaż Gamine powinien uwzględnić akcent na oczy, które często są duże i piękne. Według David’a Kibbe najwłaściwszym sposobem na ich podkreślenie jest smoky eye. Rzekomo ma ono dać efekt sarnich oczu tak pożądany dla typu Gamine. Smoky eye idealnie pasuje kobiecie typu Soft Natural, wydobywając uwodzicielski charakter spojrzenia. Sarnie oczy, które rzeczywiście niezwykle pasują kobiecie typu Gamine, to mocno wytuszowane rzęsy (na wieczór świetnie sprawdzą się sztuczne) plus ewentualne konturowanie kredką (kreska powinna przebiegać nad linią górnych rzęs oraz pod linią dolnych). Chociaż same mocne rzęsy przy dużych oczach już dają efekt sarniego spojrzenia. Smoky eye jest stanowczo zbyt ciężkie dla delikatnej urody Gamine.

Cały makijaż powinien być świeży i czysty. Usta nie powinny być ani zbyt jasne, ani zbyt ciemne. Nasycenie szminki powinno być wyważone w ten sposób, aby akcent padał na oczy. Świetnie sprawdzą się błyszczyki, które nadadzą ustom przezroczystości, wzmacniając równocześnie świeżość oraz soczystość makijażu. Jak w każdym typie urody paletę barw należy dostosować do kolorystycznego typu urody.

Makijaże – właściwy oraz niewłaściwy dla typu Gamine prezentują: Natalie Portman, Mena Suvari, Michelle Williams oraz Zooey Deschanel. Aktorki te bardzo rzadko można zobaczyć w smoky eye. Ich wizażyści najwyraźniej dobrze wiedzą co robią.

 

Gamine_makijaż_01

Gamine_makijaż_02

Gamine_makijaż_03

Gamine_makijaż_04


GAMINE – GARDEROBA, BIŻUTERIA:

Piquant Boyishly Chic tworzą linie blisko ciała oraz ostre, geometryczne elementy ozdobne. Niestety nie każda kobieta typu Gamine będzie wyglądała dobrze w ostrych geometrycznych liniach umieszczonych blisko twarzy. Wiele kobiet typu Gamine ma bardzo delikatną, wręcz dziewczęcą urodę. W takim przypadku warto nieco zmodyfikować czysty styl Gamine. Ostry męski kołnierzyk zastąpić półokrągłym z miękkimi liniami. Dekolt V zamienić na U.  Zrezygnować z ostrych klap i stójek na rzecz większych półokrągłych kołnierzy lub kapturów. Ogólnie rzecz biorąc ostry, androgeniczny styl złagodzić dziewczęcymi elementami. Jednak cały czas pamiętając o utrzymaniu linii blisko ciała oraz o niestosowaniu elementów mocno nacechowanych pierwiastkiem Yin. Co w praktyce oznacza rezygnację z kwiatowych deseni, falbanek, baskinek czy drapowań. Garderobę należy (jak zawsze) komponować na bazie odpowiedniej palety barw, stosownej dla danego typu kolorystycznego.

 

WSKAZANE SĄ:
 • ubrania dopasowane do sylwetki
 • styl dziewczęcy
 • subtelne akcentowanie talii (np. zaszewki)
 • delikatny styl męski (nie tak ostry jak dla typu Dramatic)
 • ostre wykończenia dołem (górą opcjonalnie)
 • dekolty V (opcjonalnie dekolty U)
 • klasyczne kołnierzyki
 • półokrągłe kołnierzyki (przy wpływie Innocent)
 • stójki
 • kaptury
 • wiązania pod szyją
 • krawaty
 • lamówki
 • paski – deseń (niezbyt szerokie)
 • jodełka
 • pepitka
 • bardzo drobna krateczka (mieniąca się w oczach)
 • animowane nadruki o geometrycznych kształtach
 • ostre, geometryczne, asymetryczne desenie oraz detale
 • asymetria (szczególnie w detalach, deseniach oraz biżuterii)
 • picassowska estetyka
 • kolorowe akcenty
 • drobne plisowania oraz zakładki w spódnicach (rozszerzające się w połowie ud)
 • spódnice o fasonie tulipana
 • przedłużony stan (ze zdefiniowaną talią)
 • krótkie, wcięte żakiety i kurtki
 • kurtki nie dłuższe niż do połowy uda
 • krótkie płaszczyki
 • torebki o zdefiniowanym kształcie zdobione geometrycznymi elementami
 • kolorowe, nietuzinkowe torebki (o zdefiniowanym kształcie)
 • torebki listonoszki (w kształcie prostokąta)

 

UNIKAĆ NALEŻY:
 • ubrań w stylu Relaxed/Oversize (patrz typ Natural)
 • stylu retro
 • stylu Boho
 • mocno, sztywno rozkloszowanych spódnic, sukienek oraz płaszczy
 • sukienek i spódnic maxi
 • drapowań
 • lejących dekoltów
 • niezdefiniowanej talii
 • nieokreślonych fasonów
 • rozmytych deseni
 • groszków
 • kwiatów
 • falbanek
 • koronek (za wyjątkiem takich o geometrycznym splocie)
 • baskinek
 • kimon
 • szerokich rękawów
 • ciężkich tkanin
 • bardzo lekkich tkanin
 • butów z okrągłymi noskami
 • torebek o niezdefiniowanym kształcie
 • zbyt dużej biżuterii
 • biżuterii nacechowanej żeńskim pierwiastkiem Yin (perły, barokowe zdobienia, miękkie linie, owale, koła, kwiaty)

 

 

Prezentowane przykłady garderoby są wybrane spośród rzeczy aktualnie modnych.

GAMINE_garderoba_01

GAMINE_garderoba_06

GAMINE_garderoba_05

GAMINE_garderoba_03

GAMINE_garderoba_04

GAMINE_garderoba_02

GAMINE_garderoba_10

GAMINE_garderoba_12

GAMINE_garderoba_08

GAMINE_garderoba_07

GAMINE_garderoba_09

GAMINE_garderoba_16

GAMINE_garderoba_11

GAMINE_garderoba_15

GAMINE_garderoba_14

GAMINE_garderoba_13

GAMINE_biżuteria

 

ZNANE KOBIETY O TYPIE URODY GAMINE:

Hedy Lamarr, Leslie Caron, Mia Farrow, Twiggy, Carroll Baker, Marlene Dietrich, Coco Chanel, Geraldine Chaplin, Jean Seberg, Paulette Goddard, Joan Collins, Rosana Arquette, Carrie Fisher, Pat Benatar, Heather Locklear, Natalie Portman, Mena Suvari, Michelle Williams, Emma Watson, Rachel McAdams, Zooey Deschanel, Kristin Kreuk, Audrey Tautou, Kate Mara, Whitney Houston, Anna Dymna, Elżbieta Starostecka, Jadwiga Barańska, Kasia Kowalska, Monika Brodka, Katarzyna Zielińska, Dominika Ostałowska, Małgorzata Ostrowska, Wanda Kwietniewska (Wanda i Banda), Małgorzata Foremniak, Magda Mołek, Carey Mulligan, Danielle Panabaker, Dorota Gardias, Kasia Tusk, Ewa Gawryluk, Aleksandra Woźniak, Anna Jantar, Barbara Brylska, Emily Browning, Olivia Palermo, Taissa Farmiga, Anja Orthodox, Isabelle Adjani, Isabelle Huppert, Stacey Dash, Maggie Smith, Suzi Quatro, Paulina Chruściel, Elizabeth Taylor, Sky Ferreira, Marieta Żukowska, Hayley Williams, Thandie Newton

Komentarze do wpisu “Typ urody Gamine – chłopczyca”

 • Łał, GretoKredko, przełamię swoją niechęć do komentowania, bo muszę napisać, że to fantastyczny blog! Rzuca się w oczy, że jest prowadzony z pasją. Świetnie się czyta, świetnie potrafisz opisać poszczególne typy urody, nawet ktoś, dla kogo ten temat jest nowy (jak ja:)), może ten podział zrozumieć. Gratuluję :)

 • A co z Audrey Hepburn? Słyszałam, że ona jest jedną z najbardziej typowych gamine.

  • David Kibbe zakwalifikował Audrey Hepburn do Flamboyant Gamine. Jako przedstawicielka jednego z typów Gamine była raczej nietypowa ze względu na wyższy wzrost (170cm).

 • Gretko, wspaniale opisujesz te typy, ale ja nadal nie wiem czy jestem natural, czy gamine, czy może dramatic? Mam 170 cm wzrostu i z opisu sylwetki jestem chyba bliżej dramatic, ale dość pełne rysy twarzy i zamiłowanie do krótkiej fryzury sytuują mnie bliżej gamine. Natomiast mój ulubiony styl ubioru to natural… Pozdrawiam!

  • Dramatic i Gamine mają bardzo podobne sylwetki. Z tego co twierdzisz, wynikałby typ Gamine zakochany w stylu Natural :) Szkoda, że Cię nie widzę.

  • Rzeczywiście, jak się dłuzej zastanowić, to dobrze mi w tych bluzeczkach marine i cygaretkach a la gamine, ale wciąz kocham długie spódnice w stylu hippie i lużne swetry :-) dzięki za pomocne artykuły!

  • Zauważyłam, że bardzo dużo kobiet ma słabość do stylu oversize. Szczególnie kochają go te, dla których nie jest przeznaczony. Dla odmiany kobiety typu Natural często marzą o bardziej kobiecych stylizacjach. Tak już chyba musi być :)

 • To chyba ja, wszystkie cechy twarzy i budowy ciała pasują no i w krótszych włosach dostaję więcej komplementów. Ale jestem przy tym soft autumn i przez to aż tak mocne i kontrastowe geometryczne wzory trochę mi nie pasują. Jestem też szczupła i lepiej się czuję jeżeli tylko spodnie są mocno dopasowane, a góra jednak ciut oversize’owa.

  • Lekki oversize nie zaszkodzi szczupłej sylwetce typu Gamine (szczególnie, że moda sprzyja). Przy czym reguła jest taka: im niższy wzrost, tym overize jest mniej wskazane. Kontrasty naturalnie muszą być dostosowane do typu kolorystycznego. Jeżeli jesteś stonowanym typem kolorystycznym zamiast stosować kontrasty, zadbaj o właściwą biżuterię oraz dodatki, które ładnie wprowadzą klimat Gamine.

  • pilar 9 Maj 2015

   Mam 167, wiec nie tak bardzo mało. No i nie lubię sobie raczej dodawać wzrostu, wolę spodnie 7/8 i baleriny, mam wrażenie że wtedy mam bardziej harmonijne proporcje i lepiej się tak czuję.
   Jeszcze mam pytanie o przykłady makijażu – te po lewej są właściwe, a po prawej niewłaściwe? W przypadku Natalie Portman trochę nie widzę różnicy, mogłabyś wyjaśnić? :)

  • Właściwe makijaże są zaznaczone ptaszkiem. Na pierwszym zdjęciu Natalie ma zrobione szałowe “sarnie oczy”. Prawdopodobnie są to sztuczne rzęsy. Na drugim zdjęciu ma smoky eye, w którym jej twarz wygląda zbyt poważnie i statecznie. Pierwsze zdjęcie ukazuje też modelową stylizację Gamine, która świetnie komponuje się z urodą Natalie.

  • pilar 9 Maj 2015

   a, faktycznie, nie zauważyłam ptaszków ;) dzięki za wyjaśnienie.

 • Czy Jenna Coleman to też Gamine?

 • A Lily Collins?

 • Nasunęło mi się takie pytanie, czy zalecenia odnośnie stylu ulegają zmianie jeżeli założy się wysokie szpilki? Podoba mi się styl dramatyczny, a jestem jakimś typem Gamine,
  prawdopodobnie Flamboyant Gamine. Czy Gamine w szpilkach może ubierać się tak jak
  Dramatic albo jakiś inny typ np. Natural?

  • Tu nie chodzi o wysokość obcasów, a o fasony i linie. Style Gamine oraz Flamboyant Gamine wykazują pewne podobieństwo do stylu Dramatic. Np. Ramoneska, bardzo wąskie spodnie i szpilki będą odpowiednie dla wszystkich tych typów. O końcowym efekcie zadecydują detale.

   Styl Natural kompletnie nie przystaje do typów Gamine i szpilki nic nie pomogą.

 • Greto a mozesz mi powiedziec, ktory z typow Gamine jest najnizszy?? Chodzi mi, do ktorego mozna by bylo sie zaklasyfikowac jak sie ma wzrost 156 cm?? Oczywiscie figura bez kobiecych ksztaltow.

  • Wzrost poniżej 160cm mogą mieć kobiety: G, FG, SG, R, TR
   Żaden z tych typów nie jest tym najniższym.

   Jeżeli masz 156cm wzrostu i chłopięcą sylwetkę jesteś typem FG lub G.

 • Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie analizy kolorystycznej.
  Jak do sprawy podejsc gdy sie ma skore neutralna czyli taka ktora nie ma wybitnie ani zimnych ani cieplych tonow… jestem niby typem Soft ale teraz pytanie Soft autumn czy Soft Summer, bo mam oczy kocie ale przygaszone wlosy w cieplym lecz neutralnym odcieniu czyli ania za cieple ani chlodne, a takie wlosy i oczy wystepuja w obu podtypach, co wowczas zrobic? Ponoc typem neutralnym jest Jessica Biel raz ja klasyfikuja do SA raz do SS a teraz przez ciemniejsze wlosy to juz wogole czesciej do Soft Summer. Majac cere neutralna pasuja wowczas i te cieplejsze i chlodniejsze kolory?? Mozna wowczas bazowac na obu podtypach??? Prosze o rade i wszelkie informacje, bo jestem chyba jakims mieszancem…..
  Pozdrawiam

  • W komentarzach pod tym wpisem http://getthelook.pl/test-na-typ-urody-wedlug-davida-kibbe/
   jest rozmowa na ten temat.

   Nie można jednocześnie być SS i SA. Ten sam kolor włosów może pasować SS i SA (mam na myśli farby, ponieważ tu trudno o niuanse). Jednak jeżeli chodzi o kolory makijażu i garderoby wyraźnie widać różnicę. Najlepsza metoda to mierzenie kolorów. Np. słynny róż SS zwany “rosewood” za skarby nie będzie pasował SA.

 • Witam :) Który z typów Gamine bedzie miał opadające kąciki oczu??? A może jakis jeszcze typ może mieć taki układ?

 • dziękuję za odpowiedź:) a jest jakiś typ w którym byłaby często spotykana cecha, a do tego niski wzrost ( 158-160 cm)? Ze względu na wzrost zostają mi albo gamine albo romantic, ale ostawiam jednak gamine :)

  • Prędzej taka cecha pojawi się u czystego Gamine.

   Poza tym Gamine i Romantic to są dwa kompletnie różne typy. Romantic ma figurę ósemki i mocne wcięcie. Figura Gamine jest prosta, strzelista, ramiona równoważą biodra, wcięcie jest średnie (większe niż w typie FG, ale dużo mniejsze niż w typach R i TR). Kobiety w typie Gamine wydają się być wyższe niż w rzeczywistości. Kobiety Romantic sprawiają wrażenie niższych.

 • Greto, chciałam prosić Cię o inspiracje :) Poszukuje jakiejś fajnej, długiej sukienki na przyszłoroczne wesela. Mimo że te maxi nie są polecane dla czystego Gamine, to ja o dziwo bardzo dobrze w nich wyglądam (mam 170 cm i jestem szczupla). Oczywiście nie mówie o tych falbaniastych, kwiecistych, w stylu boho, chodzi mi raczej o bardziej minimalistyczne modele. Mogłabyś pokazać jakieś przykłady sukienek pasujących do typu G?

  • Tak, typu bardzo się różnią, ale trudno być obiektywnym patrząc na siebie. Szukam więc cech które mają wpływ np. na makijaż czy włosy. Mam opadające kąciki, kreski na oczach wyglądają źle, postarzają. Krótkie włosy też mi nie pasują, odbierają resztki uroku. Dlatego brałam też pod uwagę romantic, ale tali jednak brak, więc zostaje gamine :-)

  • Anagre, jeśli brałaś pod uwagę Romantic, to może jesteś Soft Gamine? G od R raczej leży daleko, żeby mylić te typy. Bardzo krótkie włosy nie pasują SG, lepsze są do ramion/łopatek, nie dłuższe. Talia jest lekko wcięta, ale nie mocno przewężona jak u R i nie całkiem prosta jak u G. Kreski mogą źle u Ciebie wyglądać, jeśli malujesz czarne, a jesteś innym typem kolorystycznym niż Zima. Bardzo prawdopodobne. :)

  • Dobrym pomysłem jest bluzka i spódnica (mamy ładne cięcie sylwetki). Spódnica powinna być wąska i mieć rozcięcie.

   Czarną sukienkę ze zdjęcia poniżej można chyba tylko narysować :D

   sukienki maxi Gamine

 • Agnieszka M. 4 Styczeń 2016

  Czy Jamie-Lynn Sigler jest jakimś typem Gamine? Ma 1,6m i wielkie oczy.

  Jamie_Lynn_Sigler

  • Jamie-Lynn Sigler (160cm) ma bardzo krągłą sylwetkę, duże wcięcie. To jest figura R lub TR.
   Na jej twarzy widać dramatyczne przebłyski. Uważam, że będzie TR.

   Jamie_Lynn_Sigler

 • Greto, czy dobrze rozumiem: biżuteria art deco jest odpowiednia dla czystego G?

  • Art deco to FG. Tu jest moc, której FG potrzebuje.

  • Widziałaś mnie Greto, zatem zaproponujesz może coś szczególnego dla podniesienia “upadłej”mocy? Wiem że jest ze mną, ale bidulka stłamszona przez moją nieświadomość . Potrzebuję mocy! :-)

  • Czego Ci trzeba Droga Ekstrawagantko?
   Torebki? Biżuterii? Sukienki? A może szampana? ;) :D
   Czy też czegokolwiek, byle by moc móc wzmóc? :D

  • Wszystkiego naraz :-) a co jestem zachłanna…. no może szampana nieco później ,bo to on ma moc i zwala mnie z nóg . Oj byłaby to ekstrawagancja popisowa ;-) :-)

  • A tak serio, to może kolczyki i jakaś fajna bransoletka? :-)

  • Oto i bransoletka z kolczykami do kompletu.
   Ten zestaw jest dość uniwersalny. Będzie odpowiedni i dla FG i dla G.

   bransoletka FG

   kolczyki kwadratowe wkrętki

  • Bardzo mi się podoba ten zestaw – kolor kolczyków jest po prostu obłędny :) Będę musiała zapolować na jakąś fajną biżuterię bo to co posiadam zupełnie się nie kwalifikuje do stylu G.

  • Pozytywna 17 Lipiec 2017

   Och, jaka przyjemna, energetyczna konwersacja miedzy Greta i Jag :-) Az mi sie cieplo na sercu zrobilo.
   Milo sie dzien zaczyna :-)

 • Ok, już rozumiem :) Mogłabyś w takim razie podać jakieś konkretne przykłady czy może styl w biżuterii odpowiedni dla starszych osób w typie Gamine (starszych w sensie np ok 40-stki;) ?

 • Carey Mulligan nie powinno być na liście?

 • Czy budrysówka będzie dobra dla G (kaptur ma i detale)? Jakie w ogóle wierzchnie? Parka chyba dla N?
  Widzę, że taliowane koszule mogą być, to wielki plus.
  Ta fryzura Carey mi się podoba, ale moje włosy się tak chyba nie ułożą

  Carey Mulligan fryzura

  • Budrysówka będzie ok. Jest młodzieńcza, ma dużo detali. Fason też przeważnie jest zgrabny, nigdy oversize. Tak, że spokojnie możesz sobie taką sprawić.

   Budrysówki są dla N, ale G, FG i SG też będą dobrze w nich wyglądać. Dla N może być obszerniejsza, dla typów Gamine musi być dopasowana, krótka. Kaptur jest odpowiednim elementem dla wszystkich typów Gamine.

   Parka to już klimat typów Natural.

   Fryzura – byłaby dobra. Wygląda na taką, która nie wymaga układania. Chociaż Carey ma tu pewnie ułożone włosy. Ona ma je dość cienkie. Taka fryzura układa się sama przy grubszych, lekko falowanych włosach.

 • Danielle Panabaker też G? 168 cm i brak wcięcia. Czy może jej twarz słodka to wpływ innych pierwiastków? Przypomina mi Emmę Watson.

  Danielle Panabaker

 • Greto, chciałabym zapytać o dwie rzeczy:
  1.Czy osoba w type G, szczupła, dość wysoka (1,68) może sobie pozwolić, bez jakiejś wielkiej szkody, na biżuterię polecaną dla typu D?
  2.Czy osoba w czystym typie G, ale o rysach delikatniejszych, dziewczęcych może sobie pozwolić na sukienkę z niedużym żabotem (sukienka jest do połowy uda, dopasowana w pasie, lekko rozkloszowana, wzór geometryczny – nieregularne kwadraty)?

  • 1. TAK
   2. Czy kwadraty są duże? Typ G nie lubi dużych deseni. To jedno. Rozkloszowanie…to nie jest klimat G…Chyba, że kobieta jest bardzo młodziutka i z tej racji ma dużo dziecinnego soft. Możesz wkleić link do tej sukienki?

 • Dobrze myślę, że styl dla G wg Kibbe i styl określany jako gamine to dwie różne rzeczy? Tzn. mogą mieć jakieś elementy wspólne, ale nie można powiedzieć, że G może się wprost kierować stylem gamine?

  • “Styl określany jako Gamine”…
   Nie wiem dokładnie co masz na myśli. Ja znam wytyczne dla stylu G ustalone przez Davida Kibbe.
   W internecie można znaleźć różne wariacje na temat typów/nazewnictwa Kibbe, przekłamania, błędy…

   Np. półokrągły kołnierzyk to SG. Z kolei luźnawy seter czy młodzieżowy minimalizm to N itd.

   Styl Gamine to fasony blisko ciała, cięcie sylwetki, dużo detali, akcja.

  • Agnieszka M. 14 Styczeń 2016

   Np. to mam na myśli http: //ubierajsieklasycznie.pl/ styl-gamine/
   Taki zestaw z luźną kurtką http: //www.polyvore.com/cgi/ set?id=68064522

  • Ano właśnie. To jest to, o czym mówiłam.

   Pod tymi linkami nie ma ani jednej stylizacji, która byłaby w pełni Gamine.

 • Greto, chciałam jeszcze o coś dopytać…Skoro, jak napisałaś, typowi G nie zaszkodzi biżuteria proponowana typowi D, to czy tak samo będzie z ubiorem? Chodzi mi o szczupłą osobę w typie G (168 cm i 55 kg). Jakie ewentualne modyfikacje trzeba by było tu wprowadzić?

  • Styl DC jest bardziej minimalistyczny niż styl G. Na co dzień lepiej wybierać stylizacje G. Jednak kiedy obowiązuje nas elegancki strój, trzeba dorzucić trochę powagi do stylu G. Outfity DC nie będą groźne, pod warunkiem, że pojawi się dużo detali lub chociaż gra kolorem. Lamówki, zamek w żakiecie, inny kolor żakietu, inny spódnicy/spodni. Zagranie kolorem – kontrasty w ramach typu kolorystycznego lub nawet podkręcone w stronę Zimy (jeżeli jest się Latem). Ciekawa torebka, ciekawa biżuteria.

   Znalazłam parę przykładów.

   (Kasia T jest Gamine)

   G_DC

   Stylizacja poniżej byłaby lepsza, gdyby chanelka miała bardziej wyrazisty kolor i była noszona po skosie. Topu proszę nie brać pod uwagę, jest z grupy N.

   G_DC

   Tu trzeba zwęzić spodnie, ale stylizacja oddaje mniej więcej to, o czym pisałam. Ciekawe buty.

   G_DC

   Do spódnicy można dodać kolorowy żakiet. Jodełka jest odpowiednia dla DC i dla G. Buty przełamują powagę outfitu. Kobiety G mają długie nogi, mogą je skracać bez obaw.

   G_DC

   Poniżej zmieniłabym buty (na bardziej oryginale, mniej klasyczne) i torebkę. Jeżeli nie listonoszka to sztywna DC z większą dozą akcji (zamki, kiesznki etc.) lub w ciekawym kolorze. Mogłaby być w pomidorowej czerwieni.

   G_DC

 • Długie nogi może, ale w takich z paskiem w kostce moje wyglądają jak dwa kloce. Porażka.
  Właśnie mnie to interesowało- jak pogodzić dress code z G. Nie lubię też zbyt wąskich spodni – zdaje mi się, że wyglądam jak lizak czy lód na patyku – wielka góra na wąskiej podstawie.

  • Dla Ciebie lepsze są buty nie przecinające kostki. Spodnie też nie muszą być tak wąskie jak u Kasi. Chciałam pokazać grę kolorów.

 • Gdy powyżej pytałam o styl gamine, to napisałaś, że półokrągły kołnierzyk (brrr) to SG, a jest na liście tutaj, Jak to jest?

 • Tego typu bluzka mogłaby być dla G?

  bluzka Gamine

 • A to już FG?

  desen4

  Przeglądam i próbuję rozkminić wzory.

 • Dzięki.
  Wow, coś zaczęłam jarzyć:)
  Układanie pasków poziomo dla kogoś z takimi plus-gabarytami jak ja wydaje się mi być herezją:-)

  • W takim razie spódniczki szyj z gładkich tkanin.
   Chociaż…jodełka na zimę byłaby dla Ciebie dobra.

 • Greto, czy pepitka, groszki albo kratka (np drobna, taka mniejsza niż w tradycyjnych koszulach w kratę) nadaje się dla G?

  • Pepitka jest odpowiednia dla Gamine (też dla DC i FG).

   Drobna kratka jest przewidziana dla FG – decyduje o tym wpływ Natural (a tu mamy kraty)

   Groszki są przeznaczone dla SG lub dla FG w szalonych mieszankach (wrzucałam swoją sukienkę: góra – tygrys, dół – duże grochy)

   Nieraz można spotkać deseń w bardzo malutkie punkciki (mini kropeczki, które z bliska nie są nawet całkiem okrągłe), one mienią się w oczach. Będą odpowiednie dla Gamine.

  • Czasami zazdroszczę FG tych szalonych połączeń – sukienka super!

   Fajnie że pepitka jest na tak bo coś za mną ostatnio chodzi i na pewno kupię coś z tym wzorem. Jeśli mini kropeczki są ok to mogę się nawet wyrzec kratki na ich rzecz ;) Mam czerwone kalosze w białe małe groszki, pewnie by bardziej pasowały SG, ale kocham je z całego serca więc dopóki się nie rozpadną Kibbe będzie musiał mi wybaczyć :)

 • Przejrzałam komentarze i nie widzę takiego pytania.
  Jakiego rodzaju faktury dla G?
  Skóra licowa – zamszowa – lakierowana?
  Materiały matowe (bawełna o splocie płóciennym) – materiały z włosem (aksamit, sztruks, moher) – materiały błyszczące (satyna, dzianina z lureksową nitką)?

  • Na pewno nieodpowiednie są tkaniny bardzo cienkie, zwiewne oraz satyny.

   Rezygnujemy z tkanin Natural – np. zamsz (buty mogą być), len, bawełny o splocie płóciennym, grube faktury, sztruks

   Skóra – każda prócz zamszowej

   Najlepsze tkaniny to te drobno tkane o gładkiej powierzchni.
   Prócz tego sprawdzą się też dzianiny – gładkie lub drobno prążkowane.

   Uważam też, że spokojnie przejdzie angora zestawiona z dołem Yang (czyli np. ze spodniami w kant, ale mogą być też dżinsy).
   Jeżeli jeszcze do tego pod szyją będzie ostry kołnierzyk, uzyskamy ciekawy miks Yin i Yang.

  • Agnieszka M. 17 Styczeń 2016

   Dzięki za odp.
   Splot płócienny jest gładki, to ten podstawowy. Zwykła tkanina na koszule ma taki.
   Rozumiem, że aksamit i welur nie, gdzieś było, że dla innego typu. Czy tak samo odpadają kożuchy, sztuczne futerka? A jako wykończenie kaptura?

  • Myślałam, że chodzi o mocne płótno. Koszulowy jest ok.

   Aksamitne mogłyby być jakieś szałowe, kolorowe, wąskie spodnie. One są szyte z elastycznych tkanin. W sumie to nie jest stricte aksamit.
   Ale to i tak rada nie dla Ciebie.

   Futrzane wykończenia przy nowoczesnych ubraniach są ok. Np. puchówka z kapturem obszytym futrem jest w porządku.

 • To ja też się wypowiem, jako stłumione lato ;-) Genialnie mi w oliwkowych i militarnych zieleniach. Bardzo sprawdza się szaro-beżowy kolor kreciego futerka, tzw. taupe, kolor grafitowy (super zamiast czarnego np. na kurtkach czy marynarkach), brudne, szarawe fiolety oraz odcienie mauve.

  odcienie mauve

  No i szary, ale nie ten bardzo zimny. Kolory stłumionej jesieni też się sprawdzają, poza tymi cieplejszymi. Wczoraj Greta opublikowała paletę neutralnych kolorów dla SA (w zakładce Soft Natural) i widzę się we wszystkich kolorach poza 5.,6. i 7. od lewej.

 • Taka bluzka dla G odpowiednia? Paski i zamki?
  Kolory mi się niezbyt podobają dla mnie – czy dla soft summer nie jest za duży kontrast? I dekolt za duży, no ale można top założyć.

  top paski G FG

  • Ten top jest bardzo dobry dla typu Gamine. Nada się również dla FG oraz DC.

   Przyjrzyj się z bliska. Te paseczki mienią się dając efekt szarości. One są wręcz rozmyte.

   Poza tym to różnica być Soft Summer i Gamine, FG, DC, D.
   Te typy mogą pozwolić sobie na kolory i kontrasty o większej mocy niż przewidują wytyczne dla ich typu kolorystycznego.

   Należy pamiętać o tym, że typ wg Kibbe jest ponad typem kolorystycznym.

  • Katarzyna 22 Styczeń 2016

   Gszie można kupić taką bluzeczkę w paski, Agnieszko M.? Mogę ją nosić, Greto?

  • To był chyba sklep Soyelle.
   Bluzka będzie dla Ciebie odpowiednia, jak najbardziej :)

  • Agnieszka M. 22 Styczeń 2016

   Przypadkiem dziś natrafiłam na tę bluzkę w sklepie stacjonarnym. Faktycznie, nie jest mocny kontrast. Potwierdziłąm sobie podejrzenie, że byłaby dla mnie za długa. W opisie na stronie jest błąd – w składzie nie akryl i wiskoza, ale bawełna i poliester (30%), w dotyku sztuczna. No i dość dopasowana, nie jak na modelce, wisiał rozmiar 42 i było dość wąskie.

 • dla kogo taka koszula?

  koszula

  • Gdyby to była sukienka, nadawałaby się dla Gamine. Trzeba by ją tylko jakoś ożywić, podkręcić.
   Gdyby ją skrócić (nie zmieniając fasonu) – byłaby koszulą dla G
   Gdyby nie było odcięcia w talii nadawałaby się również dla D, DC.

   W obecnej formie nie nadaje się dla żadnego typu.

  • Pozytywna 17 Lipiec 2017

   I tak oto koncza sie eksperymenty niedoksztalconych designerow – sklepy pelne ubran dla nikogo! Matko…

 • Czy Gamine może nosić bluzy/kurtki typu bomber? A jeśli tak, to jak powinny być wykończone?

  • Tak może. One zawsze mają ściągacze. Ważne jest, aby były w miarę krótkie (krótsze niż do połowy bioder) i dopasowane (tu wytyczne są takie jak dla FG).

   Trzeba dobrać właściwy deseń spod znaku Gamine. Bluza może też być gładka z kontrastowymi ściągaczami. Spodnie powinny mieć inny kolor niż bluza, jeżeli buza jest gładka mogą mieć deseń (to zalecanie również pokrywa się z FG).

 • Greto, czy G “uniesie” zwierzęce wzory w jakimkolwiek wydaniu?

  • Dla Gamine odpowiedni będzie wąż :)

   Wężowy deseń nie powinien być dużych rozmiarów. Najlepszy jest ostry, wyraźny.

 • Wąż jest super !! :)
  Czyli wężowe baleriny z wydłużonym noskiem będą ok?

 • A taki asymetryczny melanż? Szkoda, że nie pokazali jak wygląda częściowo zapięty, z klapami.

  kardigan Gamine

 • Witam,
  Pisałaś że kratka jest dla typu N. Mam spory kawałek materiału w szkocką tradycyjną kratę. Wzór jest dość duży. Mogę z tego uszyć dopasowaną prostą sukienkę- wzór będzie przecinał pionowo i poziomo lub spódnicę ze skosu, (spódnica będzie dopasowana w biodrach i może delikatnie rozszerzająca się ku dołowi, przed kolano)- wtedy wzór będzie na skos. Wydaje mi się, że wersja druga wpisuje się w klimat G, jeśli się mylę, to wyprowadź mnie z błędu. A może obie wersje są ok dla G? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Odradzam. Napracujesz się, a to i tak nie będzie TO.
   Typ Gamine to Igiełka. Krata nijak nie pasuje.

  • Agnieszka M. 23 Styczeń 2016

   Mi, bo na zdjęciach lepiej widać. Jeśli sama coś szyjesz i przymiarkę robisz, to tez warto zrobić zdjęcie i popatrzeć jak co leży, łatwiej zauważysz co do poprawki.
   Na szczęście dla mnie kratę jakiś czas temu przestałam lubić.
   Greto, ten kardigan byłby dobry? I wzró i fason?

  • Kardigan może być. Jest co prawda jest troszkę Natural (luźniejsza linia, melanż), ale równocześnie nawiązuje fasonem do ramoneski i jest ładnie podbity kontrastującą czernią.

   Jakieś ocieplacze trzeba mieć. Ten jest o wiele wiele lepszy niż zwykłe swetry.

   Poza tym jeżeli zestawi się go z czymś ostrzejszym, kolorowym stanie się bardziej Gamine.

   BTW Modelka ma odpowiednią spódniczkę oraz botki z ostrymi noskami. Dzięki temu cała stylizacja staje się właściwa dla stylu Gamine.

   A skoro już jesteśmy przy botkach – dla typu Gamine lepszy będzie węższy słupek. Mocny obcas to FG oraz grupa Natural.

  • A tego typu kratka nadawała by się dla Gamine? Czy nie jest wystarczająco igiełkowa? ;)

   koszula w kratę plus skórzana spódnica

  • Powyższa stylizacja to FG (BTW świetna spódnica)

   Sama krata też jest bardziej FG niż N.

   Jedyna kratka dla typu Gamine to bardzo drobna, mieniąca się w oczach.

   drobna kratka dla Gamine

  • heh, no to w sumie dobrze, bo mam tą koszulę ;)

  • Skołuj sobie jeszcze skórzaną spódnicę :)

   Genialny ciuch dla: FG, G, DC i D

 • Dziękuję za odpowiedź. Wpadłam na pomysł i już po zadanym Tobie pytaniu przyłożyłam do siebie materiał (raz jakbym miała sukienkę drugi raz jakby to była spódnica) i zrobiłam zdjęcia. Na nich zobaczyłam PRAWDĘ. Tylko dlaczego ja tego nie widzę gdy patrzę bezpośrednio w lustro?! Powiem szczerze: zdruzgotało mnie to co zobaczyłam na zdjęciach. Tak lubię kratkę a ona ani trochę mnie :(

  • ha, mam to samo, co innego na zdjęciach, a co innego w lustrze. Jak ja się nie lubię na zdjęciach (tak swoją drogą)

  • Zdjęciami nie należy się przejmować.

   Większość z nas nie jest “ot tak po prostu” fotogeniczna. Makijaż, odpowiednie ubranie, poza, mina, oświetlenie – to wszystko decyduje o tym czy “ładnie wyjdziemy” :)

 • Greto, napisz czy dobrze zrozumiałam…Jeśli G to “Igiełka”, to desenie dla tego typu powinny być małe, wąskie, podłużne, ostre, właśnie jak igła?
  Mogłabyś podać przykłady koronek odpowiednich dla Gamine?

  • Desenie Gamine niekoniecznie muszą być wąskie. Ważne, aby były drobne i ostre.

   Jeżeli koronka, to tylko taka jak poniżej.

   drobna geometryczna koronka dla Gamine

 • Czy tego typu paski i taki wzór w żaglówki dobry dla G?

  deseń paski

  deseń żaglówki

  • Paski są w porządku.

   Żaglówki są świetne – kolejny, obok kotwicy, marynistyczny symbol Gamine.
   Żagle to małe trójkąty, a te są deseniem G.

 • Taka jodełka za wielka?

  deseń jodełka

  A to za pepitkę ujdzie?

  deseń pepitka

  Co w ogóle z takim typowym tweedem?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *