Typ urody Classic - kobieta doskonała

Kształt sylwetki, rysy twarzy, garderoba.

Podstawową cechą kwalifikującą do typu Classic jest symetria oraz idealne proporcje, dostrzegalne zarówno w rysach twarzy jak i w budowie ciała. Jak wiadomo są to cechy bardzo rzadko spotykane. Dlatego też kobiety Classic najprawdopodobniej stanowią najmniej liczną grupę ze wszystkich trzynastu typów. Wyważona symetria oraz idealne proporcje są cechami pożądanymi przez większość kobiet. Niestety te idealne przymioty wydają się być mało realistyczne Można odnieść wrażenie, że kobiety typu Classic w ogóle nie istnieją i mamy tu do czynienia z typem czysto teoretycznym. Co prawda David Kibbe w swojej książce zwrócił uwagę na to, że i w tym typie niewielkie odchylenia od modelowego opisu są możliwe. Jednak mimo wszystko, klasyczna uroda to nader niecodzienne zjawisko. Pierwiastki Yin oraz Yang mają tu występować w idealnej równowadze. Przy czym nie przejawiają się one w swoich skrajnych postaciach, jak ma to miejsce w przypadku typów Gamine. Oczy nigdy nie są ekstremalnie duże, usta zbyt pełne a sylwetka chłopięca, czy też nadmiernie krągła. W typie Classic pierwiastki Yin oraz Yang znajdują się w stanie idealnej równowagi. W efekcie tak pełnej harmonii tworzą kobietę o wzorowej i modelowej urodzie. Czy jest to kobieta piękna ponad miarę? Być może. Chociaż…de gustibus non est disputandum, jak wszyscy wiemy.

Warty podkreślenia jest również fakt, że doskonała, klasyczna uroda wcale nie nie jest nacechowana typowymi kobiecymi atrybutami. Gdyby tak było, musiałby dominować żeński pierwiastek Yin. W typie Classic żaden z pierwiastków nie dominuje, co w efekcie daje urodę czystą i szlachetną, ale jednocześnie dość chłodną i sterylną. David Kibbe wspomina wręcz o tendencji do lekkiej, męskiej ostrości przejawiającej się w budowie kości. Budowa ciała również może wykazywać niewielkie tendencje do muskulatury. Jak widać tak właśnie przejawia się idealna równowaga między Yin a Yang.

Czołowymi przedstawicielkami typu Classic są: (nieżyjąca już) księżna Monaco – Grace Kelly oraz największa gwiazda francuskiego kina – Catherine Deneuve. Chociaż i one, współcześnie są niekiedy kwalifikowane do typu Soft Classic, ze względu na minimalną dominację żeńskiego pierwiastka Yin. Osobiście uważam, że idealne twarze oraz sylwetki nie istnieją, a klasyczna uroda stanowi dominację pewnych cech, a nie ich absolutną całość. Dlatego też zarówno Grace Kelly jak i Catherine Deneuve spokojnie można uznać za wzorcowe reprezentantki typu Classic.

Wśród gwiazd młodszego pokolenia, dość klasyczną urodą wyróżnia się rudowłosa Pełna Wiosna czyli Amy Adams. Poniżej zestawianie wzorcowej urody Amy z przedstawicielkami wszystkich pozostałych typów. Jak w tym zestawieniu wypada kobieta typu Classic? Czy klasyczna uroda to rzeczywiście niedościgniony ideał? A może w każdym z trzynastu typów spotkamy piękne kobiety? Niekoniecznie idealnie symetryczne i proporcjonalne, a mimo wszystko, jednak wciąż niezmiernie atrakcyjne…

 

CLASSIC_vs_DRAMATIC

CLASSIC_vs_SOFT_DRAMATIC

CLASSIC_vs_ROMANTIC

CLASSIC_vs_THEATRICAL_ROMANTIC

CLASSIC_vs_DRAMATIC_CLASSIC

CLASSIC_vs_SOFT_CLASSIC

CLASSIC_vs_NATURAL

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_NATURAL

CLASSIC_vs_SOFT_NATURAL

CLASSIC_vs_GAMINE

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_GAMINE

CLASSIC_vs_SOFT_GAMINE


CLASSIC – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_sylwetka

 • Wzrost – od ok. 164cm do ok. 174cm
 • Linie pionowe średniej długości. Wzrost kobiety typu Classic jest odbierany prawidłowo.
 • Typ sylwetki – najczęściej prostokąt (tkanka tłuszczowa odkłada się równomiernie)
 • Ramiona – lekko spadziste, proporcjonalne do bioder
 • Ręce i nogi – proporcjonalne lub nieco dłuższe w stosunku do tułowia
 • Dłonie i stopy – proporcjonalne, umiarkowanej wielkości
 • Biust – średni, proporcjonalny
 • Talia – delikatnie zaznaczona
 • Biodra – proporcjonalne do ramion i talii
 • Przedramiona – proporcjonalne, umiarkowanej długości

CLASSIC_sylwetka_tycie

 


 

CLASSIC – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_twarze

 • Szczęka – proporcjonalna, bez szczególnych cech
 • Nos – proporcjonalny, średniej wielkości
 • Kości policzkowe – średnie, symetryczne
 • Oczy – symetryczne, umiarkowana wielkość oraz kształt, średni rozstaw
 • Usta – równomierny kształt, średnia wielkość, proporcjonalne
 • Policzki – średnie, lekko zarysowane

CLASSIC – FRYZURA, MAKIJAŻ:

Zarówno makijaż jak i fryzurę właściwe typowi Classic można opisać jednym najwłaściwszym słowem, a brzmi ono – klasyka. Włosy zawsze powinny być gładkie i idealnie uczesane. Artystyczny nieład, awangarda czy romantyczne lub barokowe upięcia zakłócą idealną harmonię klasycznej urody. Włosy mogą mieć różną długość, ale fryzura zawsze powinna być regularna i nieskomplikowana. Dla miłośniczek krótszych fryzur idealnym rozwiązaniem będzie równy bob bez grzywki. Jeżeli włosy mają być jeszcze krótsze należy je stylizować na gładko, tak aby odsłaniały twarz. Przy klasycznych rysach grzywka stanowi zupełnie zbędny balast. Przedziałek może być zarówno z boku jak i na środku. Ten drugi dodatkowo wzmocni efekt symetrii.

Klasyczny makijaż jest idealnie wyważony i zsynchronizowany. Jeżeli oczy są lekko podkreślone, wyraziste usta nie mogą zdominować makijażu. Przy bardziej nasyconych kolorach szminek makijaż oka musi być odpowiednio zintensyfikowany.

delikatny makijaż oczu = delikatnie podkreślone usta

mocniejszy makijaż oczu = odpowiednio mocniej podkreślone usta

Niewskazane są makijaże bardzo wyraziste.

Poniżej zestawienie właściwego oraz niewłaściwego makijażu Amy Adams. Na drugim zdjęciu widzimy teatralne podkreślenie oczu dające zbyt ciężki efekt. Na czwartym z kolei, usta wychodzą na pierwszy plan, co wyraźnie nie służy urodzie aktorki. Przy okazji warto przyjrzeć się jak zmiana przedziałka wpływa na symetrię klasycznych rysów.

 

Classic_makeup_01

Classic_makeup_02

 

Na zdjęciu poniżej Amy Adams wygląda zjawiskowo. Z pewnością jest to jedna z jej najlepszych stylizacji. Perfekcyjnie skomponowany makijaż, odpowiednia fryzura, kolczyki, a nawet klasyczny, biały kołnierzyk tworzą harmonijną całość z jej klasyczną urodą. Co prawda David Kibbe prawdopodobnie skrytykowałby zbyt błyszczące usta. Chociaż…może i jemu zaparłoby dech.

Classic_makeup_03


CLASSIC – GARDEROBA, BIŻUTERIA:

Garderoba oraz biżuteria dla typu Classic powinna być wręcz podręcznikowo klasyczna. Wykluczone są wszelkie rzucające się w oczy zdobienia, asymetria, drapowania oraz wszelkie nieokreślone kształty i formy. Linie powinny być lekko zakrzywione lub proste (nigdy ostre). Najlepsze fasony to te idealnie dopasowane do sylwetki lub lekko luźniejsze (nigdy luźne). Szczegóły – proste, czyste i minimalistyczne. Desenie – symetryczne, regularne i równomiernie rozmieszczone. Zestawy powinny być w miarę harmonijne kolorystycznie. Jeżeli stosujemy intensywniejszy kolor, zrezygnujmy z deseni i użyjmy go tylko w jednej rzeczy. Pozostałe części garderoby powinny być w miarę neutralne lub tworzyć monochromatyczną kompozycję.

 

Prezentowane przykłady garderoby są wybrane spośród rzeczy aktualnie modnych.

CLASSIC_garderoba_01

CLASSIC_garderoba_02

CLASSIC_garderoba_11

CLASSIC_garderoba_12

CLASSIC_garderoba_08

CLASSIC_garderoba_10

CLASSIC_garderoba_06

CLASSIC_garderoba_05

CLASSIC_garderoba_03

CLASSIC_biżuteria

 

ZNANE KOBIETY O TYPIE URODY CLASSIC:

Grace Kelly, Lee Remick, Diane Sawyer, Cybill Shepherd, Ginger Rogers, Catherine Deneuve, Amy Adams, Christina Applegate, Rosamund Pike, Kelly Rutherford, Nicole Kidman, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Naruszewicz, Zofia Wichłacz, Olga Bołądź, Megan Dodds, Jenna Fischer, Anita Sokołowska, Evan Rachel Wood, Brie Larson, Paulina Chapko, Sharon Stone, Anna Guzik, Monika Kwiatkowska-Dejczer, Ewa Wachowicz, Catherine Zeta-Jones, Saoirse Ronan, Małgorzata Braunek, Lily Cole, Adelaide Clemens, Joanna Moro, Danuta Stenka, Kirsten Dunst, Heather Graham, Sean Young, Amy Madigan, Katarzyna Dąbrowska, Rose Byrne, Sarah Rafferty, Elizabeth Blackmore

Share:

372 komentarzy

 1. Maria Magdalena SC (RE, BaE, KryE, SyE) + FE 16 Październik, 2018 o 22:55 Odpowiedz

  Ooo, dzięki:)
  teraz mi się przypomniało, ze gdzieś był wstawiamy podobny czarny z podpisem TR.
  Super, cieszę sie, ze go nie muszę kupować;:):);)
  kurczę, widzę, ze mam większe zapędy do TR niż mi się wydawało. Kilka kilogramów temu te kroje nawet leżały całkiem całkiem.
  To chyba ten “baśniowy w aspekcie retro” xD

  • Anita SC +GE 17 Październik, 2018 o 08:50

   Mario,mam tak samo! Jako posiadaczka baśniowego mam ciagoty w te rejony TR i posiadam nawet jeden płaszczyk podobny do tego który podlinkowalłaś tylko w kolorze bordowym ;( Podobnie, zawsze wydawało mi się,że układa się nawet nawet…
   Czyli płaszcz dla SC(bez francuskiego) może być lekko rozszerzany ? Ciężko o taki “miękki” krój bez klosza. Z braku ideału chyba lepiej iść w stronę Classic niz TR….?

  • Maria Magdalena SC (RE, BaE, KryE, SyE) + FE 17 Październik, 2018 o 13:54

   Mi kierunek na classic zupełnie nie służy… To po prostu nie “ja”. Juz lepiej mi w kierunku TR. No moze bez tej barokowej “doslownosci”.
   Wlasnie ja mam jeden tak płaszczyk lejący, który kupiłam w ciąży, on chyba jest sc. Maz uwaza, ze wyglądam jak w szlafroku
   xD
   W sumie nie wiem, moze to pewien rodzaj komplemetu… Szlafroczki dla SC z krysztalowym i różanym chyba są super:p

  • Anita SC +GE 17 Październik, 2018 o 15:45

   Mario gdybys widziała takowy kryształowy szlafroczkowy SC,podrzuc proszę gdzieś linka. W teorii powinien być w 100% również dla mnie 🙂

 2. Ola C (KryE + RE + SE & IE) 16 Październik, 2018 o 23:13 Odpowiedz

  Zastanawiałam się ostatnio, jakie Ethearale może mieć Evan Rachel Wood? Zwróciłam uwagę, że Evan ma niemal identyczną asymetrię prawej części twarzy do lewej (budowa policzka, brew) jak ja – chyba to dosyć nietypowa cecha dla C?

  • Ola (C + KryE + RE + SE & IE) 17 Październik, 2018 o 11:29

   To Kryształ i Słoneczny trafiłam 🙂 Francuski podejrzewałam, ale Baśniowy to pełne zaskoczenie! Czy to kwestia kolorystyki, czy jednak cech anatomicznych?

  • Espena (C+BaE+SłowE+IE+GE+KarE) 19 Październik, 2018 o 00:36

   O, aktorka z “Westworld” :D. Podejrzewałam u niej Słoneczny E (raz była “zrobiona”
   w serialu na Sharon Stone :), Kryształowy E też, bo ma coś w twarzy z Grace Kelly,
   a ona się taka Kryształowa wydaje. A ten Baśniowy tłumaczy, dlatego ładnie jej
   w upiętych tak retro włosach. Kolejna przedstawicielka mojego typu, którą lubię :D.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *