TYP URODY
CLASSIC

telefon 1234567890

Typ urody Classic – kobieta doskonała

typ_urody_CLASSIC_20

 

Typ urody Classic - kobieta doskonała

Kształt sylwetki, rysy twarzy, garderoba.

Podstawową cechą kwalifikującą do typu Classic jest symetria oraz idealne proporcje, dostrzegalne zarówno w rysach twarzy jak i w budowie ciała. Jak wiadomo są to cechy bardzo rzadko spotykane. Dlatego też kobiety Classic najprawdopodobniej stanowią najmniej liczną grupę ze wszystkich trzynastu typów. Wyważona symetria oraz idealne proporcje są cechami pożądanymi przez większość kobiet. Niestety te idealne przymioty wydają się być mało realistyczne Można odnieść wrażenie, że kobiety typu Classic w ogóle nie istnieją i mamy tu do czynienia z typem czysto teoretycznym. Co prawda David Kibbe w swojej książce zwrócił uwagę na to, że i w tym typie niewielkie odchylenia od modelowego opisu są możliwe. Jednak mimo wszystko, klasyczna uroda to nader niecodzienne zjawisko. Pierwiastki Yin oraz Yang mają tu występować w idealnej równowadze. Przy czym nie przejawiają się one w swoich skrajnych postaciach, jak ma to miejsce w przypadku typów Gamine. Oczy nigdy nie są ekstremalnie duże, usta zbyt pełne a sylwetka chłopięca, czy też nadmiernie krągła. W typie Classic pierwiastki Yin oraz Yang znajdują się w stanie idealnej równowagi. W efekcie tak pełnej harmonii tworzą kobietę o wzorowej i modelowej urodzie. Czy jest to kobieta piękna ponad miarę? Być może. Chociaż…de gustibus non est disputandum, jak wszyscy wiemy.

Warty podkreślenia jest również fakt, że doskonała, klasyczna uroda wcale nie nie jest nacechowana typowymi kobiecymi atrybutami. Gdyby tak było, musiałby dominować żeński pierwiastek Yin. W typie Classic żaden z pierwiastków nie dominuje, co w efekcie daje urodę czystą i szlachetną, ale jednocześnie dość chłodną i sterylną. David Kibbe wspomina wręcz o tendencji do lekkiej, męskiej ostrości przejawiającej się w budowie kości. Budowa ciała również może wykazywać niewielkie tendencje do muskulatury. Jak widać tak właśnie przejawia się idealna równowaga między Yin a Yang.

Czołowymi przedstawicielkami typu Classic są: (nieżyjąca już) księżna Monaco – Grace Kelly oraz największa gwiazda francuskiego kina – Catherine Deneuve. Chociaż i one, współcześnie są niekiedy kwalifikowane do typu Soft Classic, ze względu na minimalną dominację żeńskiego pierwiastka Yin. Osobiście uważam, że idealne twarze oraz sylwetki nie istnieją, a klasyczna uroda stanowi dominację pewnych cech, a nie ich absolutną całość. Dlatego też zarówno Grace Kelly jak i Catherine Deneuve spokojnie można uznać za wzorcowe reprezentantki typu Classic.

Wśród gwiazd młodszego pokolenia, dość klasyczną urodą wyróżnia się rudowłosa Pełna Wiosna czyli Amy Adams. Poniżej zestawianie wzorcowej urody Amy z przedstawicielkami wszystkich pozostałych typów. Jak w tym zestawieniu wypada kobieta typu Classic? Czy klasyczna uroda to rzeczywiście niedościgniony ideał? A może w każdym z trzynastu typów spotkamy piękne kobiety? Niekoniecznie idealnie symetryczne i proporcjonalne, a mimo wszystko, jednak wciąż niezmiernie atrakcyjne…

 

CLASSIC_vs_DRAMATIC

CLASSIC_vs_SOFT_DRAMATIC

CLASSIC_vs_ROMANTIC

CLASSIC_vs_THEATRICAL_ROMANTIC

CLASSIC_vs_DRAMATIC_CLASSIC

CLASSIC_vs_SOFT_CLASSIC

CLASSIC_vs_NATURAL

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_NATURAL

CLASSIC_vs_SOFT_NATURAL

CLASSIC_vs_GAMINE

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_GAMINE

CLASSIC_vs_SOFT_GAMINE


CLASSIC – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_sylwetka

 • Wzrost – od ok. 164cm do ok. 174cm
 • Linie pionowe średniej długości. Wzrost kobiety typu Classic jest odbierany prawidłowo.
 • Typ sylwetki – najczęściej prostokąt (tkanka tłuszczowa odkłada się równomiernie)
 • Ramiona – lekko spadziste, proporcjonalne do bioder
 • Ręce i nogi – proporcjonalne lub nieco dłuższe w stosunku do tułowia
 • Dłonie i stopy – proporcjonalne, umiarkowanej wielkości
 • Biust – średni, proporcjonalny
 • Talia – delikatnie zaznaczona
 • Biodra – proporcjonalne do ramion i talii
 • Przedramiona – proporcjonalne, umiarkowanej długości

CLASSIC_sylwetka_tycie

 


 

CLASSIC – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_twarze

 • Szczęka – proporcjonalna, bez szczególnych cech
 • Nos – proporcjonalny, średniej wielkości
 • Kości policzkowe – średnie, symetryczne
 • Oczy – symetryczne, umiarkowana wielkość oraz kształt, średni rozstaw
 • Usta – równomierny kształt, średnia wielkość, proporcjonalne
 • Policzki – średnie, lekko zarysowane

CLASSIC – FRYZURA, MAKIJAŻ:

Zarówno makijaż jak i fryzurę właściwe typowi Classic można opisać jednym najwłaściwszym słowem, a brzmi ono – klasyka. Włosy zawsze powinny być gładkie i idealnie uczesane. Artystyczny nieład, awangarda czy romantyczne lub barokowe upięcia zakłócą idealną harmonię klasycznej urody. Włosy mogą mieć różną długość, ale fryzura zawsze powinna być regularna i nieskomplikowana. Dla miłośniczek krótszych fryzur idealnym rozwiązaniem będzie równy bob bez grzywki. Jeżeli włosy mają być jeszcze krótsze należy je stylizować na gładko, tak aby odsłaniały twarz. Przy klasycznych rysach grzywka stanowi zupełnie zbędny balast. Przedziałek może być zarówno z boku jak i na środku. Ten drugi dodatkowo wzmocni efekt symetrii.

Klasyczny makijaż jest idealnie wyważony i zsynchronizowany. Jeżeli oczy są lekko podkreślone, wyraziste usta nie mogą zdominować makijażu. Przy bardziej nasyconych kolorach szminek makijaż oka musi być odpowiednio zintensyfikowany.

delikatny makijaż oczu = delikatnie podkreślone usta

mocniejszy makijaż oczu = odpowiednio mocniej podkreślone usta

Niewskazane są makijaże bardzo wyraziste.

Poniżej zestawienie właściwego oraz niewłaściwego makijażu Amy Adams. Na drugim zdjęciu widzimy teatralne podkreślenie oczu dające zbyt ciężki efekt. Na czwartym z kolei, usta wychodzą na pierwszy plan, co wyraźnie nie służy urodzie aktorki. Przy okazji warto przyjrzeć się jak zmiana przedziałka wpływa na symetrię klasycznych rysów.

 

Classic_makeup_01

Classic_makeup_02

 

Na zdjęciu poniżej Amy Adams wygląda zjawiskowo. Z pewnością jest to jedna z jej najlepszych stylizacji. Perfekcyjnie skomponowany makijaż, odpowiednia fryzura, kolczyki, a nawet klasyczny, biały kołnierzyk tworzą harmonijną całość z jej klasyczną urodą. Co prawda David Kibbe prawdopodobnie skrytykowałby zbyt błyszczące usta. Chociaż…może i jemu zaparłoby dech.

Classic_makeup_03


CLASSIC – GARDEROBA, BIŻUTERIA:

Garderoba oraz biżuteria dla typu Classic powinna być wręcz podręcznikowo klasyczna. Wykluczone są wszelkie rzucające się w oczy zdobienia, asymetria, drapowania oraz wszelkie nieokreślone kształty i formy. Linie powinny być lekko zakrzywione lub proste (nigdy ostre). Najlepsze fasony to te idealnie dopasowane do sylwetki lub lekko luźniejsze (nigdy luźne). Szczegóły – proste, czyste i minimalistyczne. Desenie – symetryczne, regularne i równomiernie rozmieszczone. Zestawy powinny być w miarę harmonijne kolorystycznie. Jeżeli stosujemy intensywniejszy kolor, zrezygnujmy z deseni i użyjmy go tylko w jednej rzeczy. Pozostałe części garderoby powinny być w miarę neutralne lub tworzyć monochromatyczną kompozycję.

 

Prezentowane przykłady garderoby są wybrane spośród rzeczy aktualnie modnych.

CLASSIC_garderoba_01

CLASSIC_garderoba_02

CLASSIC_garderoba_11

CLASSIC_garderoba_12

CLASSIC_garderoba_08

CLASSIC_garderoba_10

CLASSIC_garderoba_06

CLASSIC_garderoba_05

CLASSIC_garderoba_09

CLASSIC_garderoba_03

CLASSIC_garderoba_07

CLASSIC_garderoba_15

CLASSIC_garderoba_13

CLASSIC_garderoba_14

CLASSIC_garderoba_04

CLASSIC_biżuteria

 

ZNANE KOBIETY O TYPIE URODY CLASSIC:

Grace Kelly, Lee Remick, Diane Sawyer, Cybill Shepherd, Ginger Rogers, Catherine Deneuve, Amy Adams, Christina Applegate, Rosamund Pike, Kelly Rutherford, Nicole Kidman, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Naruszewicz, Zofia Wichłacz, Olga Bołądź, Megan Dodds, Jenna Fischer, Anita Sokołowska, Evan Rachel Wood, Brie Larson, Paulina Chapko, Sharon Stone, Anna Guzik, Monika Kwiatkowska-Dejczer, Ewa Wachowicz, Catherine Zeta-Jones, Saoirse Ronan, Małgorzata Braunek, Lily Cole, Adelaide Clemens, Joanna Moro, Danuta Stenka, Kirsten Dunst, Heather Graham, Sean Young

Komentarze do wpisu “Typ urody Classic – kobieta doskonała”

 • Mam pytanie – czy blogerka Soie jest typem Classic? Czy może gamine?

  • Espena (C+BaE+SłowE+IE+GE+KarE) 10 Maj 2017

   To zależy, ile ma wzrostu. Jeśli bliżej 170 cm,
   to większe prawdopodobieństwo, że C, ale ciężko
   tak powiedzieć. W ogóle jej nie kojarzę, nie wiem
   jaki inne osoby na forum.

  • Lisek 10 Maj 2017

   nie wiem ile ma wzrostu ale moim zdaniem jest typem Gamine

  • Sowa (FG/BaE+IE+WE+RE+KarE+ME) 10 Maj 2017

   Też myślę że Gamine, typuję też że z silnym Francuskim i Wietrznym E (ciekawa jestem całej konfiguracji etherealowej). Bardzo lubię jej wyrazistość .

  • NaturalKa 11 Maj 2017

   Napisała gdzieś, że ma 170 cm wzrostu. Też jestem ciekawa co to za typ, bo urodę ma dość nieszablonową, powiedziałabym.

 • Czy Nicole Kidman (180cm) nie jest za wysoka na Classic ?

  • Espena (C+BaE+SłowE+IE+GE+KarE) 18 Lipiec 2017

   Czasami się zdarza, że ktoś jest jakimś typem, mimo,
   że wzrost ma wyższy albo niższy, niż jest powiedziane
   w opisie. Nicole ma proporcje typowe dla C, pasują jej
   też fasony dla typu klasycznego, stąd ta klasyfikacja.

 • Nadia (C+ŚE+BE+KE+SłowE+WE+IE) 3 Sierpień 2017

  Z wielką przyjemnością czytam posty o pozytywach każdego z typów urody, ale jeszcze nikt nie śmiał pochwalić Kobiety Doskonałej, więc chyba ja muszę (choć mi nie wypada :) No ale zacznę. Wydaje mi się, że piękno typu Classic tkwi w proporcjach. Gdy rozwiązywałam test na typ Kibbe to miałam problem, bo zastanawiałam się co w mojej urodzie jest charakterystycznego, co zwraca uwagę w pierwszej chwili, ale gdy miałam odpowiedzieć na pytania o oczy, usta, nos, dłonie, to zdałam sobie sprawę z tego, że one są takie jakieś …nijakie, tzn. nie są ani małe ani duże, nogi nie są ani długie ani krótkie, piersi też – ani duże ani małe, biodra nie zbyt szerokie, ale też nie wąskie – nie ma w elementach mojej urody nic charakterystycznego, bo wszystko jest takie …w sam raz, czyli proporcjonalne, wyważone, harmonijne. Taka jest właśnie uroda klasyczna. Nie narzuca się, nie krzyczy, nie przyciąga uwagi do detali, ale gdy się patrzy na całość, to dostrzega się harmonię. Już starożytni Grecy wiedzieli, że piękno tkwi w proporcjach, we właściwej mierze.
  “Nic zanadto”. “Przestrzegaj granicy” – mówiła Grekom wyrocznia delficka, gdy pytali co to jest piękno. Taka też jest zalecana dla typu Classic garderoba. Może wydawać się nudna, ale harmonijnym sylwetkom C służy to, co nie zakłóca harmonii i nie zasłania subtelnej urody. Niby nie można poszaleć, ale na szczęście są jeszcze E. W Classic proporcje Yang i Yin są idealnie wyważone, dzięki temu kobiety typu C idealnie wyglądają i prostych sukienkach i w garniturowych spodniach.
  A jeszcze jedno: podobno Wenus z Milo (co prawda z kresu hellenistycznego, ale wzorowana na klasycznej Wenus z Kapui) ma 1,68m – dokładnie tyle, co ja :)

  • Astrid (DC) 4 Sierpień 2017

   Pięknie opisałaś piękny typ classic :) Znajduję w tym odbicie własnych odczuć i przemyśleń. Chciałabym jeszcze dodać, że klasyczne panie (i panowie) działają na mnie trochę onieśmielająco. Podoba mi się też wrażenie spokoju i zrównoważenia, które na mnie sprawiacie. Wrażenie robią też Wasze twarze, które (moim zdaniem) zachęcają do kontemplacji, która pozwala docenić walory artystyczne natury i odczuć spokój, który jak sądzę związany jest właśnie z szansą swoistego domknięcia przeżycia estetycznego przez doświadczenie harmonii.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *