Typ urody Classic - kobieta doskonała

Kształt sylwetki, rysy twarzy, garderoba.

Podstawową cechą kwalifikującą do typu Classic jest symetria oraz idealne proporcje, dostrzegalne zarówno w rysach twarzy jak i w budowie ciała. Jak wiadomo są to cechy bardzo rzadko spotykane. Dlatego też kobiety Classic najprawdopodobniej stanowią najmniej liczną grupę ze wszystkich trzynastu typów. Wyważona symetria oraz idealne proporcje są cechami pożądanymi przez większość kobiet. Niestety te idealne przymioty wydają się być mało realistyczne Można odnieść wrażenie, że kobiety typu Classic w ogóle nie istnieją i mamy tu do czynienia z typem czysto teoretycznym. Co prawda David Kibbe w swojej książce zwrócił uwagę na to, że i w tym typie niewielkie odchylenia od modelowego opisu są możliwe. Jednak mimo wszystko, klasyczna uroda to nader niecodzienne zjawisko. Pierwiastki Yin oraz Yang mają tu występować w idealnej równowadze. Przy czym nie przejawiają się one w swoich skrajnych postaciach, jak ma to miejsce w przypadku typów Gamine. Oczy nigdy nie są ekstremalnie duże, usta zbyt pełne a sylwetka chłopięca, czy też nadmiernie krągła. W typie Classic pierwiastki Yin oraz Yang znajdują się w stanie idealnej równowagi. W efekcie tak pełnej harmonii tworzą kobietę o wzorowej i modelowej urodzie. Czy jest to kobieta piękna ponad miarę? Być może. Chociaż…de gustibus non est disputandum, jak wszyscy wiemy.

Warty podkreślenia jest również fakt, że doskonała, klasyczna uroda wcale nie nie jest nacechowana typowymi kobiecymi atrybutami. Gdyby tak było, musiałby dominować żeński pierwiastek Yin. W typie Classic żaden z pierwiastków nie dominuje, co w efekcie daje urodę czystą i szlachetną, ale jednocześnie dość chłodną i sterylną. David Kibbe wspomina wręcz o tendencji do lekkiej, męskiej ostrości przejawiającej się w budowie kości. Budowa ciała również może wykazywać niewielkie tendencje do muskulatury. Jak widać tak właśnie przejawia się idealna równowaga między Yin a Yang.

Czołowymi przedstawicielkami typu Classic są: (nieżyjąca już) księżna Monaco – Grace Kelly oraz największa gwiazda francuskiego kina – Catherine Deneuve. Chociaż i one, współcześnie są niekiedy kwalifikowane do typu Soft Classic, ze względu na minimalną dominację żeńskiego pierwiastka Yin. Osobiście uważam, że idealne twarze oraz sylwetki nie istnieją, a klasyczna uroda stanowi dominację pewnych cech, a nie ich absolutną całość. Dlatego też zarówno Grace Kelly jak i Catherine Deneuve spokojnie można uznać za wzorcowe reprezentantki typu Classic.

Wśród gwiazd młodszego pokolenia, dość klasyczną urodą wyróżnia się rudowłosa Pełna Wiosna czyli Amy Adams. Poniżej zestawianie wzorcowej urody Amy z przedstawicielkami wszystkich pozostałych typów. Jak w tym zestawieniu wypada kobieta typu Classic? Czy klasyczna uroda to rzeczywiście niedościgniony ideał? A może w każdym z trzynastu typów spotkamy piękne kobiety? Niekoniecznie idealnie symetryczne i proporcjonalne, a mimo wszystko, jednak wciąż niezmiernie atrakcyjne…

 

CLASSIC_vs_DRAMATIC

CLASSIC_vs_SOFT_DRAMATIC

CLASSIC_vs_ROMANTIC

CLASSIC_vs_THEATRICAL_ROMANTIC

CLASSIC_vs_DRAMATIC_CLASSIC

CLASSIC_vs_SOFT_CLASSIC

CLASSIC_vs_NATURAL

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_NATURAL

CLASSIC_vs_SOFT_NATURAL

CLASSIC_vs_GAMINE

CLASSIC_vs_FLAMBOYANT_GAMINE

CLASSIC_vs_SOFT_GAMINE


CLASSIC – SYLWETKA – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_sylwetka

 • Wzrost – od ok. 164cm do ok. 174cm
 • Linie pionowe średniej długości. Wzrost kobiety typu Classic jest odbierany prawidłowo.
 • Typ sylwetki – najczęściej prostokąt (tkanka tłuszczowa odkłada się równomiernie)
 • Ramiona – lekko spadziste, proporcjonalne do bioder
 • Ręce i nogi – proporcjonalne lub nieco dłuższe w stosunku do tułowia
 • Dłonie i stopy – proporcjonalne, umiarkowanej wielkości
 • Biust – średni, proporcjonalny
 • Talia – delikatnie zaznaczona
 • Biodra – proporcjonalne do ramion i talii
 • Przedramiona – proporcjonalne, umiarkowanej długości

CLASSIC_sylwetka_tycie

 


 

CLASSIC – TWARZ – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:

CLASSIC_twarze

 • Szczęka – proporcjonalna, bez szczególnych cech
 • Nos – proporcjonalny, średniej wielkości
 • Kości policzkowe – średnie, symetryczne
 • Oczy – symetryczne, umiarkowana wielkość oraz kształt, średni rozstaw
 • Usta – równomierny kształt, średnia wielkość, proporcjonalne
 • Policzki – średnie, lekko zarysowane

CLASSIC – FRYZURA, MAKIJAŻ:

Zarówno makijaż jak i fryzurę właściwe typowi Classic można opisać jednym najwłaściwszym słowem, a brzmi ono – klasyka. Włosy zawsze powinny być gładkie i idealnie uczesane. Artystyczny nieład, awangarda czy romantyczne lub barokowe upięcia zakłócą idealną harmonię klasycznej urody. Włosy mogą mieć różną długość, ale fryzura zawsze powinna być regularna i nieskomplikowana. Dla miłośniczek krótszych fryzur idealnym rozwiązaniem będzie równy bob bez grzywki. Jeżeli włosy mają być jeszcze krótsze należy je stylizować na gładko, tak aby odsłaniały twarz. Przy klasycznych rysach grzywka stanowi zupełnie zbędny balast. Przedziałek może być zarówno z boku jak i na środku. Ten drugi dodatkowo wzmocni efekt symetrii.

Klasyczny makijaż jest idealnie wyważony i zsynchronizowany. Jeżeli oczy są lekko podkreślone, wyraziste usta nie mogą zdominować makijażu. Przy bardziej nasyconych kolorach szminek makijaż oka musi być odpowiednio zintensyfikowany.

delikatny makijaż oczu = delikatnie podkreślone usta

mocniejszy makijaż oczu = odpowiednio mocniej podkreślone usta

Niewskazane są makijaże bardzo wyraziste.

Poniżej zestawienie właściwego oraz niewłaściwego makijażu Amy Adams. Na drugim zdjęciu widzimy teatralne podkreślenie oczu dające zbyt ciężki efekt. Na czwartym z kolei, usta wychodzą na pierwszy plan, co wyraźnie nie służy urodzie aktorki. Przy okazji warto przyjrzeć się jak zmiana przedziałka wpływa na symetrię klasycznych rysów.

 

Classic_makeup_01

Classic_makeup_02

 

Na zdjęciu poniżej Amy Adams wygląda zjawiskowo. Z pewnością jest to jedna z jej najlepszych stylizacji. Perfekcyjnie skomponowany makijaż, odpowiednia fryzura, kolczyki, a nawet klasyczny, biały kołnierzyk tworzą harmonijną całość z jej klasyczną urodą. Co prawda David Kibbe prawdopodobnie skrytykowałby zbyt błyszczące usta. Chociaż…może i jemu zaparłoby dech.

Classic_makeup_03


CLASSIC – GARDEROBA, BIŻUTERIA:

Garderoba oraz biżuteria dla typu Classic powinna być wręcz podręcznikowo klasyczna. Wykluczone są wszelkie rzucające się w oczy zdobienia, asymetria, drapowania oraz wszelkie nieokreślone kształty i formy. Linie powinny być lekko zakrzywione lub proste (nigdy ostre). Najlepsze fasony to te idealnie dopasowane do sylwetki lub lekko luźniejsze (nigdy luźne). Szczegóły – proste, czyste i minimalistyczne. Desenie – symetryczne, regularne i równomiernie rozmieszczone. Zestawy powinny być w miarę harmonijne kolorystycznie. Jeżeli stosujemy intensywniejszy kolor, zrezygnujmy z deseni i użyjmy go tylko w jednej rzeczy. Pozostałe części garderoby powinny być w miarę neutralne lub tworzyć monochromatyczną kompozycję.

 

Prezentowane przykłady garderoby są wybrane spośród rzeczy aktualnie modnych.

CLASSIC_garderoba_01

CLASSIC_garderoba_02

CLASSIC_garderoba_11

CLASSIC_garderoba_12

CLASSIC_garderoba_08

CLASSIC_garderoba_10

CLASSIC_garderoba_06

CLASSIC_garderoba_05

CLASSIC_garderoba_03

CLASSIC_biżuteria

 

PINTEREST TABLICA CLASSIC – LINK

 
Celebrytki i celebryci zdiagnozowani przez Olgę BrylińskąLINK

Women by Olga BrylińskaLINK DO TABLICY NA PINTEREŚCIE


WPIS ARCHIWALNY

W odniesieniu do moich najnowszych metod diagnozowania, niektóre informacje zawarte w jego treści oraz w komentarzach mogą być nieaktualne. Na dzień dzisiejszy pracuję i analizuję głownie w oparciu o stworzoną przeze mnie typologię Ethereal.
 
Stylizacje zamieszczone na Pintereście oraz strona z diagnozami (ETHEREALOWE DIAGNOZY) są bieżącymi i świeżymi źródłami informacji.

Share:

418 komentarzy

 1. Maria Magdalena SC (RE, BaE, KryE, SyE) + FE 16 Październik, 2018 o 22:55 Odpowiedz

  Ooo, dzięki:)
  teraz mi się przypomniało, ze gdzieś był wstawiamy podobny czarny z podpisem TR.
  Super, cieszę sie, ze go nie muszę kupować;:):);)
  kurczę, widzę, ze mam większe zapędy do TR niż mi się wydawało. Kilka kilogramów temu te kroje nawet leżały całkiem całkiem.
  To chyba ten “baśniowy w aspekcie retro” xD

  • Anita SC +GE 17 Październik, 2018 o 08:50

   Mario,mam tak samo! Jako posiadaczka baśniowego mam ciagoty w te rejony TR i posiadam nawet jeden płaszczyk podobny do tego który podlinkowalłaś tylko w kolorze bordowym ;( Podobnie, zawsze wydawało mi się,że układa się nawet nawet…
   Czyli płaszcz dla SC(bez francuskiego) może być lekko rozszerzany ? Ciężko o taki “miękki” krój bez klosza. Z braku ideału chyba lepiej iść w stronę Classic niz TR….?

  • Maria Magdalena SC (RE, BaE, KryE, SyE) + FE 17 Październik, 2018 o 13:54

   Mi kierunek na classic zupełnie nie służy… To po prostu nie “ja”. Juz lepiej mi w kierunku TR. No moze bez tej barokowej “doslownosci”.
   Wlasnie ja mam jeden tak płaszczyk lejący, który kupiłam w ciąży, on chyba jest sc. Maz uwaza, ze wyglądam jak w szlafroku
   xD
   W sumie nie wiem, moze to pewien rodzaj komplemetu… Szlafroczki dla SC z krysztalowym i różanym chyba są super:p

  • Anita SC +GE 17 Październik, 2018 o 15:45

   Mario gdybys widziała takowy kryształowy szlafroczkowy SC,podrzuc proszę gdzieś linka. W teorii powinien być w 100% również dla mnie 🙂

 2. Ola C (KryE + RE + SE & IE) 16 Październik, 2018 o 23:13 Odpowiedz

  Zastanawiałam się ostatnio, jakie Ethearale może mieć Evan Rachel Wood? Zwróciłam uwagę, że Evan ma niemal identyczną asymetrię prawej części twarzy do lewej (budowa policzka, brew) jak ja – chyba to dosyć nietypowa cecha dla C?

  • Ola (C + KryE + RE + SE & IE) 17 Październik, 2018 o 11:29

   To Kryształ i Słoneczny trafiłam 🙂 Francuski podejrzewałam, ale Baśniowy to pełne zaskoczenie! Czy to kwestia kolorystyki, czy jednak cech anatomicznych?

  • Espena (C+BaE+SłowE+IE+GE+KarE) 19 Październik, 2018 o 00:36

   O, aktorka z “Westworld” :D. Podejrzewałam u niej Słoneczny E (raz była “zrobiona”
   w serialu na Sharon Stone :), Kryształowy E też, bo ma coś w twarzy z Grace Kelly,
   a ona się taka Kryształowa wydaje. A ten Baśniowy tłumaczy, dlatego ładnie jej
   w upiętych tak retro włosach. Kolejna przedstawicielka mojego typu, którą lubię :D.

 3. Eliza (C | KryE + WE + BaśE + RE | SSu) 10 Styczeń, 2019 o 20:38 Odpowiedz

  Mam wielką prośbę o pomoc. Szukam oprawek do okularów korekcyjnych. Najlepiej, by były w miarę zachowawcze, ale mogą mieć np. Baśniową/Różaną nutę. Może macie jakieś pomysły dla Klasyka z buzią w kształcie serca i przy mojej konfiguracji?

  • KasiaN DC (AE+KarE) WE SS 11 Styczeń, 2019 o 08:01

   Ja baaardzo długo szukałam oprawek, w końcu poprosiłam Gretę o pomoc 😉 z.moich wniosków z mierzenia chyba tysięcy par (ja nie classic ale grupa ta sama, musisz sobie ekstrapolować)
   -nie duze, nie małe, ważne żeby miały klasyczny rozmiar do naszej twarzy (oczywistość niby)
   -ja dobrze wyglądałam, i wydaje mi się że prawie każdy z grupy C będzie dobrze wyglądał, w takich które są nieco “nudne” ale idą odrobinę w kocie oko – ten zewnętrzny górny róg powinien być subtelnie uniesiony
   -ja najlepiej wyglądałam w tych które miały metalowa górę i dół na żyłce
   -grube plastikowe oprawki mnie przytłaczały
   -żyłki i super cienkie metalowe to było za mało, ale ja DC, całkiem możliwe że cienkie metalowe będą dla Ciebie ok
   Koniec końców kupiłam dwie 🙂 jedne takie bardzo klasyczne, czarna metalowa góra idącą w kocie oko i dół na żyłce, i drugie, na dni kiedy nie noszę makijażu, cienka metalowa oprawka na dole a na górze w kolorze morskim/teal – super wygodne a wyglądam w nich ciekawie, wiem jednak że lepsze są te pierwsze.

  • Eliza (C | KryE + WE + BaśE + RE | SSu) 12 Styczeń, 2019 o 12:55

   Dzięki, Kasiu. Bardzo mi pomogłaś.
   Sama myślałam o okularach na żyłce i najchętniej kupiłabym dwie pary – jedną z oprawką w cielistym/transparentnym kolorze pod Kryształ, a drugą – czarnym. Zastanawiam się, że na ile czarna oprawa u góry jest dla mnie OK, ale mam Baśniowy i Różany, a one dopuszczają u mnie czerń. Mam zresztą ciemną oprawę oczu, więc nie powinny mnie przytłoczyć.
   Marzę o poście Grety o oprawkach okularów vs. Ethereale, szczególnie tych widocznych w buzi. Sam fakt, że to dopiero od Grety się dowiedziałam, że moja buzia ma kształt serca, wiele mówi. Do analizy myślałam, że jest okrągła… 😀

  • Anikka C (KryE + SlowE + SE) + WE + SyE 14 Styczeń, 2019 o 15:31

   Elizo, podpisuje się totalnie pod tym, co KasiaN Tobie napisała. W zaleceniach dostałam bardzo podobne okulary. Na żyłce/delikatny metal i też są trochę ‘kocie’ co mnie zdziwiło 😮 😀 Z okularami zawsze miałam problem i na pewno duże plastiki i ciemny kolor to nie ten kierunek. Ale Ty masz troche inne E i typ kolorystyczny, więc ten ciemny mógłby przejść. A myślałaś o takich trochę retro pod Różany czy Baśniowy? Zawsze mi się podobały okulary sekretarek z lat 50 😀

   Chodzi mi o coś podobnego, ale mniej ekstrawaganckiego w zależności na ile możesz poszaleć 😉
   https://www.picclickimg.com/00/s/MTI4MFg5NjA=/z/1GUAAOSwu4BVyEjY/$/50s-Vintage-Style-Rockabilly-Cat-Eye-Gradient-Ombre-_1.jpg

   https://i.ebayimg.com/thumbs/images/g/uh4AAOSwlpZacHsK/s-l225.jpg

 4. Marcelina SC (KryE+SyrE+WE+SE) 11 Styczeń, 2019 o 12:49 Odpowiedz

  Droga KasiuN,

  jestem SC i mam dokładnie takie same okulary jak Twoje klasyczne, a te z niebieskim na górze zamierzam kupić sobie na lato, doczepić kilka rzęs i nie nakładać makijażu. Jako SC wiem, że mogę sobie pozwolić na 3-4 kępki po 3 rzęsy w zewnętrznych kącikach, żeby było bardziej powłóczyście, bo wersja 1do1 jest dla nas nie do przyjęcia XD
  Pozdrawiam! M.

  Drogi moderatorze Jonathanie,
  czy mógłbyś mi przybliżyć Pana Marcina Dorocińskiego?
  Już gdzieś pod Królewskim E pytałam o to dzisiaj, ale potem tracę wątek i nie mogę znaleźć odpowiedzi.
  Postaram się zdyscyplinować i poszukać później Twojej odp w części bloga Pani Olgi pt. “Classic”.

  Czy Marcin Dorociński może być typem N czy SN, i czy jest typem kolorystycznym – Ciemna Wiosna czy Stłumiona Jesień?

  I jeszcze może ktoś wie, jakim typem kolorystycznym są osoby o jasnej, ziemistej cerze z wieloma ciemno-brązowymi znamionami, których przybywa z wiekiem, ciemnymi włosami, o prawie czarnej tonacji, ciemnej oprawie oczu (nie czarnej), tęczówki z dużą domieszką ciemnej zieleni i złoto-rudymi plamkami, opalają się na różowo, a potem raczej niezbyt chcą się zrobić brązowe…

  do twarzy tym osobom w czerni, a w bieli wcale, okropnie w musztardowym kolorze, dobrze w granacie i śliwkowym, najlepiej w verdigris, szarych zieleniach, zieleni lasów w górach, takiej świerkowej, ale nie oliwkowej i nie khaki, dobrze w morskiej i jasnej i ciemnej i np. przytłumionym szaro-niebieskim przetykanym brązową nitką – mowa o “angielskich” marynarkach – tweed, grubiej tkane, skandynawskie swetry, gruby dżins?
  Jak ubierają się w czerwień, to można się oszukać, że są Zimami, ale nie są, a mnie to bardzo ciekawi, jaki to typ kolorystyczny, bo nie mogę tego rozwikłać.

  Mam w rodzinie chyba 4. takie osoby różnej płci i wieku, które po dziadkach odziedziczyły ten sam typ kolorystyczny i nie umiem poradzić sobie z klasyfikacją. Czy ktoś pomoże? A dziewczyna tej urody ma w ogóle FE, a w czerwieniach, bielach i kontrastowych granatach (zalecanych jako baza kolorystyczne dla francuskiego) nie wygląda dobrze.

  Dla SC : Dodam jeszcze, że na Wigilię odważyłam się i jako SC założyłam tiulową, szarą spódnicę do aksamitnej małej bluzeczki w kolorze śliwki i wyglądałam fajnie… i nie infantylnie, o dziwo, jak się właśnie obawiałam 🙂
  Skoro SC według Pani Olgi to młoda kobieta, a ja jestem w średnim wieku, to ta “bezwiekowość” jest bardzo fajna!

  Jeszcze jedna uwaga o kolorystyce ubioru: jestem typem kolorystycznym True Summer i blondynką i te wszystkie wpisy o pudrowych różach dla SC i C i beżowych płaszczach (brrr)… nie ma mnie w tych kolorach!!!
  Ubiera mnie czerń i granat, niebieski i chabrowy, turkusowy, morska zieleń, bordo, fiolety i szary i biel wełny ewentualnie… litości, nie mogą wszyscy biegać w pastelach.
  Pozdrawiam wszystkich blogujących i Panią Olgę -Gretę najbardziej w tym Nowym Roku i odpowiedzcie mi proszę, bo już od dawna chciałam zadać Wam tych kilka pytań…

 5. Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 11 Styczeń, 2019 o 13:57 Odpowiedz

  Marcelino, podpinam się z pytaniem o typ i pierwiastki Marcina D. Już kiedyś dyskutowaliśmy o nim na blogu, ale się rozmyło 🙂 Ja stawiałam na SD, a Jonathan na DC, reszta nie wiem jak 😀

 6. Marcelina SC (KryE+SyrE+WE+SE) 13 Styczeń, 2019 o 12:32 Odpowiedz

  Super, dziękuję droga Pani Greto za Pana Marcina Dorocińskiego. Mnie się wydawał bardziej w stronę Natural 😉
  I jest taki różny od Johnny`ego Deppa.
  I wszystkim za odp. dzięki.
  I jeszcze jedno… o już starszym (trochę) Panu, Eloise na pewno będzie wiedziała kto to ; ale Greta też.
  Jakim typem Kibbe jest Pan Krzysztof Majchrzak? Bo to jeden z 5. moich faworytów 🙂
  I czy Audrey Hepburn miała Królewski E?
  Pozdrawiam

  • Em. 13 Styczeń, 2019 o 15:46

   Cześć Marcelino, tutaj jest pełna konfiguracja A.H. 🙂
   Audrey Hepburn – Flamboyant Gamine – Różany + Francuski + Wietrzny + Syreni + Królewski

  • Eloise DC (SE) +ME+RE/DA 13 Styczeń, 2019 o 16:10

   Marcelino, przeceniasz mnie 😀 Ale dzięki <3 Olga jest tu specjalistką od wszelkich typów Kibbe ofkors. Pana Majchrzaka kojarzę z wyglądu i kilku ról, nie wiem, ile ma wzrostu, mało jest jego zdjęć.

 7. Marcelina SC (KryE+SyrE+WE+SE) 14 Styczeń, 2019 o 11:06 Odpowiedz

  Dziękuję, Eloise za odpowiedź, i droga Greto bardzo, że pochyliłaś się nad moim ulubieńcem 🙂
  Pana Krzysztofa Majchrzaka oglądałam (dawno temu) w monodramie Dostojewskiego i siedziałam blisko sceny…
  To jest duży facet, dałabym mu około190 cm, ale może się trochę mylę…. scena, podest,wrażenia… może 185-7cm?
  FG ! – to dlatego ma w sobie magnetyzm dzikiego zwierzęcia (Lwie spojrzenie), a ja lubię przyrodę XD
  i stąd często to spojrzenie Króla u ludzi FG droga Greto 🙂
  Wszyscy FG, których znam, są fascynujący i outsidersko lekceważą rzeczywistość 🙂
  Robiąc swoje…

  Co ja mam z tym militarnym???
  Czy to są jakieś atawizmy, że lubimy wojowników, rycerzy i innych Russeli Crowe`ów? 🙂
  Pozdrawiam

 8. Pozytywna 28 Styczeń, 2019 o 11:22 Odpowiedz

  Obejrzalam ostatnio kilka filmow z Diane Lane – piekna kobieta! I naturalnie chcialam natychmiast wiedziec, co z niej za typ. Okazalo sie jednak, ze nie zostala jeszcze zdiagnozowana :-O
  Mnie sie wydaje, ze ona moze byc Classic…

 9. Wenecjanka 20 Kwiecień, 2019 o 14:28 Odpowiedz

  Hej Wszystkim 🙂 Jak sadzicie, Anni-Frid z Abby (brunetka) jest typem Classic? Moim zdaniem tak. Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania. Wesolych Swiat 🙂

  • Eliza C (KrysE + RE) WE + BaśE 21 Kwiecień, 2019 o 17:01

   Wzrost 1,72 cm, czyli mogłoby być. Patrząc na jej sylwetkę, też pasuje, choć sposób tycia bardziej wskazuje na DC (robiły jej się bardziej solidne uda). Widać, jak te wszystkie szalone stylizacje jej nie służyły. W twarzy widzę Kryształowy, który się uwypuklił z wiekiem, i coś wyostrzającego (Karmazyn?).

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. Wymagane polasą oznaczone *